ANASAYFA | HABER ARŞİVİ | ÖZEL HABER | GÜNCEL | SİYASET | KÜLTÜR SANAT | YEREL HABER | KKTC | SPOR | ÜST MANŞET | SÜPER MANŞET | POLİTİK BAKIŞ
 
 
9/17/2014 10:28:27 AM  BAŞKAN KOCAMAZ ALTıN KOZA FILM FESTIVALINE KATıLDı   9/17/2014 10:22:10 AM  MERSIN VALISI ÖZDEMIR ÇAKACAK OLDU  9/16/2014 9:46:26 PM  RUMLAR EZELI HEDEFLERINE ULAŞMıŞ   9/16/2014 5:10:00 PM  AKARYAKıT İSTASYONUNA KAÇAK OPERASYONU   9/16/2014 4:59:30 PM  AKALıN: BADEMA ÇARŞI’NıN TAKıMıNı TUTACAĞıM !..  9/16/2014 4:57:44 PM  KOCAMAZ: PARKLARıMıZA SAHIP ÇıKALıM   9/16/2014 4:55:14 PM  ACIBADEM’DEN "SAĞLIKLI GÜNLER" ETKİNLİĞİ  9/16/2014 4:52:54 PM  MEZITLI BELEDIYESI SU PARKı 2014 YAZ SEZONU SONA ERDI  9/16/2014 4:49:38 PM  KALITE YÖNETIM SISTEMI TETKIKLERI YAPıLDı  9/16/2014 4:46:03 PM  YRD. DOÇ. DOĞAN, İLK DURUŞMADA BERAAT ETTI  9/16/2014 4:44:40 PM  SONER ÇETIN, ÇAĞ ÜNIVERSITESI’NDE SERGI AÇTı  9/16/2014 11:10:16 AM  CHP YENI DÖNEMDE EKONOMI VE ÖZGÜRLÜKLERE AĞıRLıK VERMELI   9/16/2014 10:30:29 AM  “ANADOLU RAPSODISI” MERSINLILERLE YENIDEN BULUŞUYOR  9/16/2014 9:18:23 AM  VALILER KARARNAMESI AÇıKLANDı   9/16/2014 9:12:00 AM  CENGIZ YıLMAZ’ıN HASSASIYETI HEPIMIZE ÖRNEK OLSUN!  9/15/2014 9:28:03 PM  MERSIN’DE 88 KAÇAK ELE GEÇIRILDI  9/15/2014 9:26:09 PM  KASıMPAŞA 2-2 MERSIN İDMANYURDU MAÇ ÖZETI  9/15/2014 9:19:37 PM  SITEDEKI ÖLÜMÜN ZANLıSı YAKALANDı  9/15/2014 6:48:59 PM  TOROS ÜNIVERSITESI 2014-2015 AKADEMIK YıLı AÇıLıŞıNı GERÇEKLEŞTIRDI   9/15/2014 6:23:05 PM  TOHUM MEŞÇERELERININ BAKıM ÇALıŞMASı BAŞLADı 
İSTEMİHAN TALAY: MERSİN KAZANACAK | DEMOKRAT MERSİN GAZETESİ
İSTEMİHAN TALAY: MERSİN KAZANACAK

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Mersin Büyükşehir Belediye Başkan a. Adayı Mustafa İstemihan Talay, Geçtiğimiz ay başladığı Mersin İl geneli çalışmalarına ilişkin açıklamalarda bulundu

Mustafa İstemihan Talay, Mersin’in coğrafi konumuna dikkat çekerek, Toros dağlarından-Akdenize, Adana ilinden-Antalya iline kadar toplamda 15.853 km2  geniş bir yüzölüçümü ve son resmi sayımlarda il geneli nüfus sayısının 1.682.848 kişi gibi bir yoğunluğa sahip olduğunu ifade ederek, İl yüzölçümünün %87’sinin dağlık bir alana sahip olmasının bir avantaj değil dezavantaj olduğunu belirtti. Ve 2014 mart ayında yapılacak yerel yönetim seçiminde başkan seçilecek kişinin böylesine önemli bir coğrafyayı ve bu coğrafyada yaşayan yurttaşları her yönü ile çok iyi tanıması, bilmesi gerektiğinin önemine vurgu yaptı.

 

M. İstemihan Talay, Milletvekilliği dönemlerinden T.C. Kültür Bakanlığı yaptığı dönemlere kadar, Ülke genelinde olduğu gibi Mersin’e de gerekli önemi verdiklerini sözlerine ekledi.

 

Talay, Özellikle 1995- 2002 yılları arasında tüm Mersin il genelinin kalkınmasında önemli hizmetler yaptıklarını ifade ederek, ’’Bizler yıllarca gözardı edilen kırsal alandaki köylerimiz başta olmak üzere yol, su, elektrik, telefon ve teknolojik imkanları köylerimize kazandırdık. Bunlardan bazılarına örnek verecek olursak, hemen hemen her köyümüze alt yapı hizmetlerinin yanında, sağlık merkezleri, okullar, kütüphaneler kazandırdık. Bu hizmetlerimiz Cumhuriyet tarihimizde yapılmış ikinci bir atılım olarak değerlendirilebilir.’’ görüşlerini aktardı.

 

Köylü dolayısıyla çiftçi yurttaşları meydana gelen doğal afetlerde de yalnız bırakmadıklarını vurgulayan İstemihan Talay, ’’köylülerimizin her zaman yanında olmayı kendimizde görev kıldık’’ dedi.

 

Çalışmaları kapsamında gittiği her yerde vatandaşlarla sohbet ettiğini ve sorunlarını dinlediğini kaydeden İstemihan Talay, ’’ Vatandaşlarımızdan duyduklarım beni çok üzdü. Çünkü yaptığımız onca hizmetler dönemin iktidarı tarafından bir şekilde gözardı edilerek gerekli önlemler alınmamış. Özellikle şehir merkezindeki hastanelere saatler süren ulaşımla gelebilen hasta vatandaşlarımıza ilk müdahalelerin yapılacağı sağlık evleri ile sağlık ocaklarının kapatılması beni ziyadesiyle üzdü. Bundan başka belirli merkez köylerdeki okullarımıza da aynı uygulamanın yapılması gerçekten yetkililerce açıklık getirilmesi gereken bir konu’’ diye konuştu.

 

CHP Mersin Büyükşehir Belediye Başkan a. Adayı Mustafa istemihan Talay, Köylerden Beldelere, ilçelere ve Mersin il merkezine de önemli yatırımların yapıldığını özetle şu sözlerle aktardı:

 

’’Beldelerimizin sorunlarına ilk el atan bizler olduk, ilçelerdeki hemen her imkanları beldelerimize kazandırmak için önemli adımlar attık. Sahil kıyılarında Beldelerimizin ekonomisinin turizm ile canlanması için bizden istenilen tüm hizmetleri deyim yerindeyse hemen yerine getirdik. Turizm alanları kapsamlarındaki tarihi mekanları restore ederek oralara ulaşımın daha rahat yapılabilmesi için yollarını, içme sularını ve elektrik imkanlarını sağladık; Tesisler açılmasını teşvik ettik. Bugün ilimizdeki bu mevcut durum halen bizlerin sağladığı imkanlarla devam etmektedir.

 

Mersin turizminin yanı sıra gerek sanayi dallarını ve gerekse kültürel, sanatsal alanlarını da mersine yakışır duruma getirdik. Kültür merkezleri kazandırmadığımız hemen hemen ilçe yok denilecek kadar azdır. Ayrıca şu konunun da bilinmesini özellikle istiyorum; Bugün Türkiye’nin 3’ncü büyük Kültür Merkezi Mersinimizdedir.

 

Mersin limanından sahil bandına, arıtma tesisleri alt yapılarına, hastanelerimizin eksik polikliniklerinin giderilmesi, son teknolojik cihazların sağlanarak donatılması ve Üniversitemize yaptıklarımız inkar edilemez gerçeklerin başında yer almaktadır.’’

 

Talay, Türkiye genelinde olduğu gibi Mersin’de de yazarları, gazetecileri, kültür ve sanat alanında faaliyet gösteren vakıf, dernek ile amatör gruplara kendi dönemindeki kadar hiç bir zaman maddi-manevi destek sağlanmadığını da sözlerine ekleyerek, ’’Tüm Mersinli kardeşlerimin şunu çok iyi bilmesini istiyorum; Toros dağlarının zirvesindeki bir köylü yurttaşımızada kent merkezindeki yurttaşımızada kapılarımız her zaman sonuna kadar açık olacaktır. Çünkü bizlerin geleneğinde hoşgörü, tevazu ve misafirperverlik vardır. Mersinimizi hep birlikte elele vererek yönetmek bizlerin asli görevidir. Bu nedenle Mersinimizi hakkettiği değerlere kavuşturacağımızdan kimsenin en küçük kuşkusu olmasın’’ dedi.


 
 

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

    Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamış..!
 
  HAVA DURUMU
 
..
 
  FLAŞ HABER
 

Valiler Kararnamesi Açıklandı ...
 Devamı...

 

Cengiz Yılmaz’ın hassasiyeti hepimize örnek olsun!...
 Devamı...

 

Kasımpaşa 2-2 Mersin İdmanyurdu Maç Özeti...
 Devamı...

 

Çağ Üniversitesinden Başkan Can’a Ziyaret...
 Devamı...

 

Ustaya veda...
 Devamı...

 

Başkan Tarhan, 2014-2015 Eğitim Öğretim Yılını Kutladı...
 Devamı...

 

MHP’Lİ TEKELİ, İLKÖĞRETİM HAFTASI’NI KUTLADI...
 Devamı...

 

Rıza Çalımbay: Yeni Bir Takımız, Daha İyi Olacağız...
 Devamı...

 

Şota: Ben Kimseyi Tebrik Etmiyorum!...
 Devamı...

 

CHP’nin Yeni PM’si Çalışmalara ’Besmele’yle Başladı...
 Devamı...

 

Bİ’ DAHA SAYALIM BAKALIM!...
 Devamı...

 
 

 

 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GİRİŞ SAYFAM YAP SIK KULLANILANLARA EKLE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz..!
demokratmersin.com © Copyright 2007 - 2014 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz..!

URA PRODÜKSİYON | Webmaster : Olba KESKİNIŞIK

DEMOKRAT MERSİN GAZETESİ | mersin,mersin haberleri,mersin son dakika,mersin son haber,mersin siyaset,politika mersin,mersin güncel,mersin son dakika,mersin yerel yönetimler,haberler,tarsus haber,anamur haber,kktc haber,miy haber,mezitli haber,yenişehir haber,akdeniz haber,toroslar haber,parti haberleri,politik dedikodu,serdar zihni keskinışık,demokrat haber, mersin demokrat,mersin demokrat gazetesi,mersin gazete,mersin gazeteleri,mersin internet siteleri...