Türkiye’nin Limon Deposunda Hasat Başladı | DEMOKRAT MERSİN | Mersin'in Demokrat Gazetesi

 
 
 
22:43  PEHLIVAN’ıN HAKKı PEHLIVAN’A!  20:50  KURDALİ PAZARINDA BAŞKAN SEÇER’E YOĞUN İLGİ  23:05  TEPE: “YEREL BASıNıN GÜÇLÜ OLMADıĞı KENTLERDE DEMOKRASI DE OLMAZ”  23:05  DİLAN ATABEY’İN MUTLU GÜNÜ  22:40  CHP’Lİ KIŞ’TAN, MERSİN’DE YATIRIMLARI TAMAMLAMAYAN HÜKÜMETE SERT TEPKİ  22:32  CHP MERSIN MILLETVEKILI DINÇER, “İKTIDAR, ÇUKUROVA’Yı CEZALANDıRıYOR”  09:08  TÜRKIYE’NIN ATATÜRK DÖNEMINDEKI DıŞ POLITIKASı  18:16  SEÇER: “CHP HİZMET PARTİSİDİR, HALKIN, EZİLENİN, HER KESİMİN PARTİSİDİR”  18:15  TARSUS FESTİVALLE COŞTU  18:15  “MERSİN TURİZM KONUSUNDA DESTEKLENMELİ”  18:14  “ETKİLENDİĞİM BİR FİLM OLDUĞUNU SÖYLEYEBİLİRİM”  18:05  TEKLI: 4. BÖLGEMIZI MERSIN’E KAZANDıRMANıN GURURUNU YAŞıYORUZ  17:54  MIP VE MTOSB ARASıNDA IŞBIRLIĞI PROTOKOLÜ IMZALANDı  17:52  TOROSLAR, ÜST YAPı ÇALıŞMALARıNı ARALıKSıZ SÜRDÜRÜYOR  17:48  BAŞKAN SARı, " 5 BIN LIRA IKRAMIYE ÇALıŞAN ESNAFA DA VERILMELI"  17:46  CHP’LI DEMIRAĞ BAŞKAN ÖZEL’I ZIYARET ETTI  22:03  FYODOR DOSTOYEVSKI DOĞDU BUGÜN DOSTLAR. 11 KASıM 1821, SALı...  21:48  BIR DAHA GELMEYECEK BIRINE SAHIP OLMANıN TADıNı ÇıKARıN  21:29  BÜYÜKŞEHİR MERSİN’İN HER NOKTASINDA ULU ÖNDER ATATÜRK’Ü ANDI  21:18  BÜYÜKŞEHIR ENGELSIZ YAŞAM PARKı İKINCI EVLERI OLDU 
Türkiye’nin Limon Deposunda Hasat Başladı

 

Türkiye’nin Limon Deposunda Hasat Başladı

Türkiye’de limon üretiminin % 65’inin yapıldığı Mersin Erdemli ‘de, yılın ilk limon hasadı başladı. Eylül ayında ‘Mayer’ cinsi erkenci limon ile başlanılan hasat sezonu 8 ay sürüyor.

Dünya limon üretimi yaklaşık 20 milyon ton, Türkiye’de ise bu rakam 1,2 milyon ton. Türkiye’de üretimin merkezi ise Mersin Erdemli. Bölgede yapılan çalışmalar sayesinde 10 çeşit limon üretiliyor. Bu yıl yılın ilk hasadının başladığı yer ise Tarım ve Orman Bakanlığı Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü Mayer Limon bahçesiydi.

Limon işçileri ile birlikte Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu ve Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü Müdürü Dr. Mustafa Ünlü yılın ilk Limon hasadını birlikte yaptı.

Üretime ve üretilene artı değer katmanın gayreti içerisinde olduklarını ifade eden Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu, ‘’Dünyanın en kaliteli ürününün yetiştiği Erdemlideyiz. Erdemli ‘de 2023-2024 limon kesim sezonu başlamış durumda. Erdemlimizde Türkiye’de üretilen limonun %65’i, 70’i bu kentte üretiliyor. Kent için çok ciddi bir gelir kapısı, geçim kaynağı. Ama ülke ekonomisinde çok ciddi bir girdi sağlayan bir tarım ürünü. Çünkü ürettiğimiz ürünlerin çoğunluğu ihracata gittiği için hem devletimizin döviz kazanmasına vesile oluyoruz hem de insanlarımızın daha kazançlı çıkmasına vesile oluyoruz. Tabi Erdemli için insanlar limonun başkenti tabirini kullanırlar. Bu da haklı bir tabir tabi ki. Burada ülkede üretilen limonun %65’i Erdemli ’de üretildiği için limon Erdemli için gerçekten çok önemli bir gelir kaynağı. Vatandaşımız için geçim kaynağı. Ülkemiz için de çok ciddi bir ihracata gittiği için döviz kaynağı olduğu için herkesin kazandığı bir süreç’’ diye konuştu.

Erdemli ‘de limonun çeşitliliğine değinen ve kent için önemli bir gelir kaynağı olduğunu ifade eden Enstitü Müdür Dr. Mustafa Ünlü,’’ Bölgemizde yıllara göre değişmekle birlikte Ağustos sonu Eylül başlarında Mayer limonu ile erkenci olarak hasat başlamakta. Sırası ile Enter, Küt Diken, Mehmet Molla limonları ile devam etmekte. Bu bölgede yaklaşık 10 tane limon çeşidi ile üretim yapılmakta. Ama ağırlıklı olarak şu an Mayer ve Küt Diken limonu yoğun bir şekilde yetiştiriciliği yapılmakta. Eylül ayında başlayan hasat mart sonuna kadar devam etmekte’’ diye konuştu.

Öte yandan yılın ilk limon hasadı tatlı ikramı sonrası sona erdi.Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

    YORUM BULUNMUYOR!


 
  HIZLI ARA
 
 
 
  HAVA DURUMU
 
..

Mersin Haberleri, Mersin Son Dakika, Mersin Haber, Haberler, Son Dakika, Mersin, Mersin Siyaset 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
demokratmersin.com © Copyright 2007-2023 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA