Ahilik Haftasında küçük sanayi sitesi talebi hatırlatıldı | DEMOKRAT MERSİN | Mersin'in Demokrat Gazetesi

 
 
 
21:57  MERCAN’DA BİR İLK: ‘GECE GÖZLEM ETKİNLİĞİ’  21:35  ŞEHITOĞLU, DURAK’A TAM DESTEK VERDI  10:14  HALKIN BAŞKANI SEÇER, MAZBATASINI HALKLA BİRLİKTE ALDI  10:02  MTSO, KENTSEL DÖNÜŞÜM ÇALıŞTAYıNA HAZıRLANıYOR   09:59  ÇAKıR: “DEMOKRASIDE KAYBEDEN OLMAZ”  09:49  “AVUKAT İÇİN DE ADALET!”  09:37  AHMET SERKAN TUNCER, MEZITLI BELEDIYESI’NE İLK ADıMıNı ATTı  09:33  TOROSLAR’ıN YENI BAŞKANı YıLDıZ, MAZBATASıNı ALDı  09:31  BAŞKAN ABDULLAH ÖZYIĞIT, MAZBATASıNı ALDı  09:07  A.VAHAP ŞEHITOĞLU, CHP TOROSLAR BELEDIYE MECLIS ÜYELIĞI’NE SEÇILDI  22:30  ESAT ARSLAN: MOSKOVA SALDıRıSıNıN DÜŞÜNDÜRDÜKLERI  20:37  ABDURRAHMAN YıLDıZ’DAN TEŞEKKÜR MESAJı  20:34  VAHAP SEÇER, REKOR OYLA YENİDEN ‘BAŞKAN’  20:34  YENIŞEHIR YENIDEN ABDULLAH ÖZYIĞIT DEDI  10:22  ÖZBOZKURT VE YEŞILKUŞ’TAN İL EMNIYET MÜDÜRÜ KARABÖRK’E ZIYARET  10:20  KUVAYı MILLIYE RUHU FOTOĞRAFLARLA YENIDEN CANLANDıRıLDı  10:10  MTSO, KENTIN BEKLENTILERINI VAHAP SEÇER’LE PAYLAŞTı  10:00  BAŞKAN SEÇER MUT HALKIYLA BULUŞTU  09:55  BAŞKAN ÖZYIĞIT, “BALıK PAZARı SAYıSıNı ARTTıRACAĞıZ”  09:39  CEZAEVI AVUKAT GÖRÜŞME ODASıNDA YENILEME BAŞLADı 
Ahilik Haftasında küçük sanayi sitesi talebi hatırlatıldı

 

Ahilik Haftasında küçük sanayi sitesi talebi hatırlatıldı

Mersin’de faaliyet gösteren küçük sanayiciler Ahilik Kültürü Haftası dolayısıyla düzenlenen programda sektörel sanayi sitesi taleplerini hatırlatarak kentteki küçük sanayi sitesi sayısının artırılmasını istedi. 

Mersin Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği tarafından Toroslar Belediyesi ev sahipliğinde Ahilik Kültürü Haftası Kutlama Programı gerçekleştirildi. Programa Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Sefa Çakır ile Başkan Yardımcısı Mustafa Özdamar’ın yanı sıra Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşin Yılmaz, Mersin Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği (MESOB) Başkanı Veysel Sarı, Mersin Milletvekilleri ile meslek lisesi öğrencileri katıldı. Toroslar Cumhuriyet Meydanı’nda Atatürk Anıtı’na çelenk konmasıyla başlayan tören, Yunus Emre Kültür Merkezi’nde devam etti. Açılış konuşmalarıyla günün anlam ve öneminin vurgulandığı programa Toroslar Belediyesi Halkoyunları Ekibi gerçekleştirdikleri gösteri ile renk kattı. Kalfaların ustalık mertebesine yükselmesini simgeleyen temsili ŞED Kuşatma Töreni gösterisiyle izleyenlere Ahilik kültürü ritüelleri aktarıldı. Program, Mersin İl Ahilik Teşkilatı tarafından seçilen ilin çırağı, kalfası ve ahisi ödüllerinin verilmesi, meslekte 50 yılını tamamlayan esnafa plaket takdimi ve yeni seçilen Oda başkanlarına kaftanlarının giydirilmesiyle son buldu. Törende aynı zamanda geçmiş dönem Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı olan Mersin Milletvekili Talat Dinçer’e Ahi Baba unvanı verilerek Ahi Baba kaftanı giydirildi. 

Çakır: “Ekonomik devrimleri ithal düşüncelerde aramaya gerek yok”
Törenin açılışında konuşan MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Sefa Çakır, ahiliğin örnek bir yatay örgütlenme toplum hareketi olduğunu ifade ederek şunları söyledi: “Bugün en büyük derdimiz olan uygulamalı mesleki eğitimin özüdür ahilik. Ekonomik devrimleri, ithal düşüncelerde aramaya gerek yok. Kendi değerlerimize sarılsak yeter. Ahiliğin sunduğu ekonomide kalitesiz üretim olmaz, sahtekarlık, stokçuluk, kara para olmaz. Ahilik, Türk kültüründen süzülen değerlerin inanç değerlerimizle harmanlandığı sosyo-ekonomik bir düzendir.”
Ahiliği ‘birlik olmak’ sözleriyle de tanımlayan Çakır, atalardan miras kalan bu kültürde ekonominin merkezine ahlakın, dayanışma ve işbirliğinin alındığını belirtip sahip çıkılmasının önemini vurguladı. 

Sarı: “Desteğe her zamankinden fazla ihtiyaç duyuyoruz”
Yalnızca ekonomik değil sosyal hayatın düzenlenmesinde de önemli rol oynayan ahilik kültürünün tanıtıldığı törende günümüz işletmelerinin sorunları da dile getirildi. Esnaf ve sanatkarların uzun süredir enerji ve hammadde fiyatlarındaki artıştan, döviz kurlarındaki artıştan olumsuz etkilendiğini hatırlatan MESOB Başkanı Veysel Sarı, “Üzerimizdeki yükleri azaltacak düzenlemelere, esnafı geliştirecek finansal desteklere her zamankinden fazla ihtiyaç duyuyoruz” dedi. Küçük sanayi sitelerine duyulan ihtiyacı da hatırlatan Sarı, gerek valilik gerekse belediyelerden bu konuda destek beklediklerini söyledi.  Sarı konuşmasının sonunda Cumhuriyetin 100. yılında MESOB olarak çırak sorununa çözüm üretebilmek adına Mesleki Eğitim Seferberliği başlatmayı düşündüklerini de söyledi. 

Seçer: “Sorunların çözümü için yerel yönetimler kadar hükümete de görev düşüyor”
Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ise konuşmasında sanayi sitesi talebine yanıt verdi. “Esnaf diyerek geçmeyelim. Mersin’de 60 binden fazla işyeri olduğunu, 69 Odaya sahip olduğumuzu düşünürsek esnaflığın Mersin’deki ekonominin lokomotifi olduğunu biliriz” diyen Seçer, yaşanan sorunların çözümünde yerel yönetimlerin de hükümetin de önemli görevler üstlenmesi gerektiğini vurguladı. Hazine arazilerinin tahsis edilmesiyle sanayi siteleri için alan üretilebileceğini kaydeden Seçer aynı zamanda AVM’ler ve zincir marketler nedeniyle darboğaza giren küçük işletmelerin rahatlaması için Perakende Yasası’nın da düzenlenmesi gerektiğini hatırlattı. 

Pehlivan: “Ahilik bir kültür hazinesi”
Ahiliğin ülke için büyük bir kültür hazinesi olduğunu belirterek sözlerine başlayan Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, “Bir yandan esnafın bugününü konuşurken diğer yandan ahilik disiplinini irdeleyip analiz ederek o günlerde kurulan yapıyı bugüne taşıyoruz” dedi. Ahiliğin tüm dünyada geçerli olan prensiplere sahip olduğunu belirten Pehlivan, yalnız ticari hayatta değil toplumsal hayatta da huzur ve ahengin korunması adına önemli ilkeler barındırdığını vurguladı. 

Mersin Milletvekilleri Ali Kıratlı, Gülcan Kış ve Talat Dinçer de ahiliğin önemini vurguladıkları konuşmalarda Meclisin açılmasıyla birlikte yürütmeyi planladıkları çalışmalar hakkında bilgiler paylaştı. Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

    YORUM BULUNMUYOR!


 
  HIZLI ARA
 
 
 
  HAVA DURUMU
 
..

Mersin Haberleri, Mersin Son Dakika, Mersin Haber, Haberler, Son Dakika, Mersin, Mersin Siyaset 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
demokratmersin.com © Copyright 2007-2024 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA