CHP’Lİ ANTMEN’DEN MERSİN’DEKİ DEPREMZEDELER İÇİN ARAŞTIRMA ÖNERGESİ | DEMOKRAT MERSİN | Mersin'in Demokrat Gazetesi

 
 
 
14:34  MINIK YÜREKLERIN OKUMA BAYRAMı ETKINLIĞI GÖZ KAMAŞTıRDı  14:16  BAŞKAN SEÇER, MERSİNLİLERLE BİRLİKTE PEDAL ÇEVİRD  10:21  BÜYÜKŞEHİR BİSİKLET KULLANIMINI TEŞVİK EDİYOR  22:56  HAYVANCıLıK SEKTÖRÜ SORUNLARıNı BELIRLEMEK IÇIN BIR ARAYA GELDI  22:35  GÖNÜLLÜ MINA’YA DOĞUM GÜNÜ SÜRPRIZI  22:32  YENIŞEHIR, ÇEVRE GÜNÜ ETKINLIKLERIYLE FARKıNDALıK YARATACAK  22:27  TOROSLAR BELEDİYE MECLİSİ, HAZİRAN AYI TOPLANTISINI YAPTI  21:17  LOKMANOĞLU TOBB YÖNETIM KURULU ÜYELIĞINE YENIDEN SEÇILDI  10:16  GÜN, A-LI A-DA-Lı-OĞ-LU...  09:39  CARETTALAR YARı FINALE YÜKSELDI  08:56  TOROSLAR’DA METAB TOPLANTISI YAPILDI  14:40  MESKİ’NIN MAYıS AYı OLAĞAN GENEL KURULU YAPıLDı   14:36  KOÇAK’A ‘’HIZMET ŞEREF BELGESI’’  21:36  TARSUS TSO’DA AILE ŞIRKETLERINDE KURUMSALLAŞMA SEMINERI  21:33  VATANDAŞLARDAN BAŞKAN YILMAZ’A HİZMET TEŞEKKÜRÜ  21:08  HİZMET İÇİ EĞİTİM PROTOKOLU İMZALANDI  20:57  AKDENIZ BELEDIYESI GENÇLERE MESLEK KAZANDıRıYOR  10:47  BAŞKAN SARı’DAN CUMHURBAŞKANı ERDOĞAN’A KUTLAMA  10:44  SÖYLEYECEK SÖZ YOK!..  09:07  ÖZBOZKURT TANıNMıŞ KIŞI KATEGORISINDE MAVI ROZETE LAYıK GÖRÜLDÜ 
CHP’Lİ ANTMEN’DEN MERSİN’DEKİ DEPREMZEDELER İÇİN ARAŞTIRMA ÖNERGESİ

 

CHP’Lİ ANTMEN’DEN MERSİN’DEKİ DEPREMZEDELER İÇİN ARAŞTIRMA ÖNERGESİ

6 Şubat 2023 Kahramanmaraş depremleri sonrası en yoğun göçün yaşandığı illerin başında gelen Mersin’e 500 bine yaklaşan depremzede geldi. CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen konuyla ilgili olarak TBMM Başkanlığına bir Meclis Araştırma Önergesi verdi.

Alpay Antmen, önergesinde deprem felaketlerinden sonra başta Hatay, Kahramanmaraş, Adıyaman olmak üzere; depremin en yoğun hissedildiği bölgelerden Mersin’e göç başladığını belirterek “Mersin bu illere en yakın il olması yanında bu on ilimizde yaşayan vatandaşlarımızın akrabaları da Mersin’de yoğun olarak ikamet etmektedir. Mersin deprem bölgesinden gelen tüm depremzede vatandaşlarımıza kucak açmıştır ve sonuna kadar da kucak açmaya devam edecektir. Mersin’de barınmayı seçen depremzedelerimizin sayısının yapılan kayıtlar ve su tüketim artışı hesaplamalarıyla beş yüz bine yaklaştığı tahmin ediyor” dedi.

Mersin’in nüfusunun bir milyon dokuz yüz binken; başta Suriye uyruklu sığınmacılar olmak üzere gelen mülteci ve geçici sığınmacılarla bu sayının iki milyon dört yüz bine çıktığını belirten Antmen “Yaşanan deprem felaketleri sonrası gelen depremzede vatandaşlarımızla Mersin’in nüfusu üç milyona yaklaşmıştır. Mersin’e bir milyon yedi yüz bin kişiye göre İller Bankası payı ayrıldığı düşünüldüğünde şu anki mevcut nüfus sayısına bu payın asla yetmeyeceği; başta gıda ve barınma olmak üzere su sıkıntısı dahi yaşanacağı açıktır” ifadelerini kullandı.

MERSİN ACİLEN AFET BÖLGESİ İLAN EDİLMELİ

Alpay Antmen önergesinde ayrıca şunları kaydetti:  “Deprem yaralarının sarılmasıyla depremzede vatandaşlarımızın kendi illerine geri dönmesi söz konusu olabilecekse de bu sürenin en az 1 yılı aşacağı ve daha da önemlisi Mersin iline gelen depremzedelerin en az %75’inin Mersin’de kalıcı olarak ikamet edebileceği tahmin edilmektedir. Mersin başta konut sorunu olmak üzere; gıda, giyecek, doğalgaz ve temel ihtiyaçlar konusunda çok acil desteğe ihtiyaç duymaktadır. Bu nedenle Mersin’in afet bölgesi ilan edilmesi; İller Bankası payının artırılması ve özel statüye geçirilmesi amacıyla bir araştırma komisyonu kurulması elzemdir.”Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

    YORUM BULUNMUYOR!


 
  HIZLI ARA
 
 
 
  HAVA DURUMU
 
..

Mersin Haberleri, Mersin Son Dakika, Mersin Haber, Haberler, Son Dakika, Mersin, Mersin Siyaset 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GİRİŞ SAYFAM YAP SIK KULLANILANLARA EKLE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
demokratmersin.com © Copyright 2007-2023 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA