CHP’Lİ ANTMEN’DEN MERSİN’DEKİ DEPREMZEDELER İÇİN ARAŞTIRMA ÖNERGESİ | DEMOKRAT MERSİN | Mersin'in Demokrat Gazetesi

 
 
 
11:37  BAŞKAN SEÇER, TARSUS HALKIYLA BULUŞTU  11:28  HALKKENT ÇOCUK GELİŞİM MERKEZİ’NDE SEVGİ DOLU ETKİNLİK  11:20  ARSLAN: LAHEY ADALET DIVANı’NıN İLK İSRAIL KARARı  11:20  SEÇER’DEN KENTE SPOR TESISLERI VE SAHA MÜJDESI  11:15  CHP İL BAŞKANı ÖMÜR: YENI ZAFERLERE IMZA ATACAĞıMıZDAN EMINIM  11:11  ÖZYIĞIT, 5 YıLLıK HIZMET SÜRECINI DEĞERLENDIRIYOR, ÖNERILERI ALıYOR  11:05  CHP TARSUS BELEDIYE BAŞKAN ADAYı ALI BOLTAÇ: " SİYASETE DEĞİL HİZMETE ODAKLIYIZ"  10:59  “KADıNı DEĞERSIZLEŞTIREN SIYASI ANLAYıŞA KARŞı MÜCADELE EDECEĞIZ”  10:47  BAŞKAN ÖZYIĞIT,“TARıM ALANıMıZ KıSıTLı ANCAK BILIMI KULLANıYORUZ”  10:31  BÜYÜKŞEHIR ÖYKÜ YAZARLARıNı UNUTMADı  13:20  BIR MERSIN SEVDALıSı ŞINASI DEVELI…  13:01  KIŞ: “ZEYTİNYAĞI FABRİKASINA BİLE SEÇMEN KAYDI YAPILMIŞ”  12:14  ÜRETİMDE VERİMSİZLİK TÜRKİYE’NİN TEMEL SORUNU OLMAYA DEVAM EDİYOR  11:53  BÜYÜKŞEHİR’İN AKILCI PROJELERİ DOĞA DOSTU SONUÇLAR DOĞURUYOR  20:49  KıŞ: ÇUKUROVA BÖLGESI, TARıM VE SANAYIDE TEŞVIK BEKLIYOR  20:43  SEÇER’DEN BÜYÜKŞEHİR’İN EMEKÇİLERİNE ZAM MÜJDESİ  11:32  NATO’YA HAYIR!  11:05  “EVİMİZ ATÖLYE” PROJESİ BÜYÜMEYE DEVAM EDİYOR  20:42  KıŞ, TICARET BAKANı’NA ZAM YAĞMURUNU SORDU  20:29  BAŞKAN SARı, “PLAKALARDA KAREKOD UYGULAMASı BAŞLADı” 
CHP’Lİ ANTMEN’DEN MERSİN’DEKİ DEPREMZEDELER İÇİN ARAŞTIRMA ÖNERGESİ

 

CHP’Lİ ANTMEN’DEN MERSİN’DEKİ DEPREMZEDELER İÇİN ARAŞTIRMA ÖNERGESİ

6 Şubat 2023 Kahramanmaraş depremleri sonrası en yoğun göçün yaşandığı illerin başında gelen Mersin’e 500 bine yaklaşan depremzede geldi. CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen konuyla ilgili olarak TBMM Başkanlığına bir Meclis Araştırma Önergesi verdi.

Alpay Antmen, önergesinde deprem felaketlerinden sonra başta Hatay, Kahramanmaraş, Adıyaman olmak üzere; depremin en yoğun hissedildiği bölgelerden Mersin’e göç başladığını belirterek “Mersin bu illere en yakın il olması yanında bu on ilimizde yaşayan vatandaşlarımızın akrabaları da Mersin’de yoğun olarak ikamet etmektedir. Mersin deprem bölgesinden gelen tüm depremzede vatandaşlarımıza kucak açmıştır ve sonuna kadar da kucak açmaya devam edecektir. Mersin’de barınmayı seçen depremzedelerimizin sayısının yapılan kayıtlar ve su tüketim artışı hesaplamalarıyla beş yüz bine yaklaştığı tahmin ediyor” dedi.

Mersin’in nüfusunun bir milyon dokuz yüz binken; başta Suriye uyruklu sığınmacılar olmak üzere gelen mülteci ve geçici sığınmacılarla bu sayının iki milyon dört yüz bine çıktığını belirten Antmen “Yaşanan deprem felaketleri sonrası gelen depremzede vatandaşlarımızla Mersin’in nüfusu üç milyona yaklaşmıştır. Mersin’e bir milyon yedi yüz bin kişiye göre İller Bankası payı ayrıldığı düşünüldüğünde şu anki mevcut nüfus sayısına bu payın asla yetmeyeceği; başta gıda ve barınma olmak üzere su sıkıntısı dahi yaşanacağı açıktır” ifadelerini kullandı.

MERSİN ACİLEN AFET BÖLGESİ İLAN EDİLMELİ

Alpay Antmen önergesinde ayrıca şunları kaydetti:  “Deprem yaralarının sarılmasıyla depremzede vatandaşlarımızın kendi illerine geri dönmesi söz konusu olabilecekse de bu sürenin en az 1 yılı aşacağı ve daha da önemlisi Mersin iline gelen depremzedelerin en az %75’inin Mersin’de kalıcı olarak ikamet edebileceği tahmin edilmektedir. Mersin başta konut sorunu olmak üzere; gıda, giyecek, doğalgaz ve temel ihtiyaçlar konusunda çok acil desteğe ihtiyaç duymaktadır. Bu nedenle Mersin’in afet bölgesi ilan edilmesi; İller Bankası payının artırılması ve özel statüye geçirilmesi amacıyla bir araştırma komisyonu kurulması elzemdir.”Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

    YORUM BULUNMUYOR!


 
  HIZLI ARA
 
 
 
  HAVA DURUMU
 
..

Mersin Haberleri, Mersin Son Dakika, Mersin Haber, Haberler, Son Dakika, Mersin, Mersin Siyaset 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
demokratmersin.com © Copyright 2007-2024 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA