Mersin Barosu, 6 yaşındaki çocuğa istismar davasına katıldı | DEMOKRAT MERSİN | Mersin'in Demokrat Gazetesi

 
 
 
22:15  VAY HİZİPÇİ VAY BÖLEN  23:40  HEM KAFASı, HEM KENDI ŞıK GAZETECI: ZİYA KESKİNIŞIK  23:16  11 İL İFTAR SOFRASıNDA ERDEMLI ’DE BULUŞTU  22:57  DUAYEN GAZETECININ TEDAVISI SÜRÜYOR  22:33  DOĞRU TARIMSAL ÜRETİM İÇİN TEORİK VE UYGULAMALI EĞİTİM  22:25  CHP’DEN DEPREM SONRASI DEMOGRAFİK DEĞİŞİM İÇİN ARAŞTIRMA ÖNERGESİ   01:16  GAZETECI ZIYA KESKINıŞıK’A ÖDÜL…  23:57  MERSİN’İN LİMONU VE PORTAKALI DEPREMZEDELER İÇİN YOLA ÇIKTI  22:47  ÇBK YENIŞEHIR BELEDIYESI AVRUPA’NıN EN BÜYÜK KUPASıNDA DÖRTLÜ FINALDE  22:24  GAZETECI ŞEHITOĞLU’NUN ACı GÜNÜ  22:39  DIK ADAM; ZIYA KESKINıŞıK…  21:04  CHP’Lİ ANTMEN’DEN MERSİN’DEKİ DEPREMZEDELER İÇİN ARAŞTIRMA ÖNERGESİ  20:29  BAŞKAN ÖZYIĞIT, “İKINCI BETEM’I EYLÜL AYıNDA HIZMETE AÇACAĞıZ”  10:06  BAŞKAN YILMAZ; “NEVRUZ, BİR OLMANIN SEMBOLÜDÜR”  09:43  ANTMEN, MILLETVEKILLIĞI BAŞVURU FORMUNU TESLIM ETTI  09:37  AKADEMI DERNEĞI DEPREMZEDE GENÇLERI YALNıZ BıRAKMıYOR  10:54  BÜYÜKŞEHIR’DEN KOOPERATIFLERE ‘PROJE DÖNGÜSܒ EĞITIMI   10:51  BÜYÜKŞEHIR’DEN DEPREMZEDELERE YKS BAŞVURUSUNDA REHBERLIK DESTEĞI   10:47  TOROSLAR’DA FıRıNLARA RAMAZAN DENETIMI   10:45  BAŞKAN TARHAN, LIMON ÜRETICISININ FERYADıNı GÜNDEME TAŞıDı 
Mersin Barosu, 6 yaşındaki çocuğa istismar davasına katıldı

 

Mersin Barosu, 6 yaşındaki çocuğa istismar davasına katıldı

İsmailağa cemaatine bağlı Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızı H.K.G.’nin 6 yaşında zorla evlendirilmesi ve sistematik cinsel istismara maruz bırakılmasına yönelik davanın ilk duruşması, İstanbul Anadolu 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yapıldı. Duruşmaya katılan Mersin Barosu Çocuk Hakları Merkezi mahkemeye sunduğu beyanında, “Çocuk gelin diye bir kavram yoktur. Bu hiçbir kanuna, vicdana ve ahlaka sığmaz. Sanıkların en üst hadden cezalandırılmasını talep ediyoruz.” ifadesine yer verdi.

Kamuoyunda büyük tepki çeken 6 yaşından beri pek çok hak ihlali ve zincirleme şekilde nitelikli cinsel istismara maruz bırakılan H. K. G'nin 30.01.2023 tarihinde yapılan ilk duruşmasına katılan Mersin Barosu Çocuk Hakları Merkezi Başkan Yardımcısı Av. Özden Demir, müdahillik talebi ve sanıkların en üst hadden cezalandırılması gerektiği yönünde sunduğu beyanında şu ifadelere yer verdi: “Çocuk gelin diye bir kavram yoktur. Bu hiçbir kanuna, vicdana ve ahlaka sığmaz. Çocuk, çocuktur. Bu zihniyetin esasen topluma karşı işlenen bu suçun ve suçların önüne geçebilmek, çocukları, kadınları ve haklarını korumak adına bu yargılamanın adil şekilde yürütülmesi son derece önem arz etmektedir. Katılma talebimizi yazılı olarak sunduk. Kabulünü talep ediyoruz ve şikâyetimiz devam etmektedir. Sanıkların en üst hadden cezalandırılmasını talep ediyoruz.”

Mahkeme heyeti tarafından açıklanan ara kararla, dava kapalı olarak devam etti. Baroların müdahillik talepleri kabul edilmedi. Mahkeme heyeti, sanıklar Yusuf Ziya Gümüşel ve Kadir İstekli’nin tutukluluk hallerinin sürmesine karar verdi. Bir sonraki duruşma 27 Şubat’ta yapılacak.

Mersin Barosu Çocuk Hakları Merkezi açıklamasında, çocukların üstün yararı gereği, onların sesleri olmaya ve bu davanın takipçisi olmaya devam edeceklerini ifade etti. Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

    YORUM BULUNMUYOR!


 
  HIZLI ARA
 
 
 
  HAVA DURUMU
 
..

Mersin Haberleri, Mersin Son Dakika, Mersin Haber, Haberler, Son Dakika, Mersin, Mersin Siyaset 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GİRİŞ SAYFAM YAP SIK KULLANILANLARA EKLE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
demokratmersin.com © Copyright 2007-2023 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA