TEMSİLDE EŞİTLİK istiyoruz...! | DEMOKRAT MERSİN | Mersin'in Demokrat Gazetesi

 
 
 
13:16  TARSUS TSO EYLÜL AYı MECLIS TOPLANTıSı YAPıLDı  09:58  ARSLAN: PAŞINYAN VE AZERBAYCAN’ıN DAĞLıK KARABAĞ ANTITERÖR OPERASYONU  09:47  MERSIN BAROSU’NDAN YAŞAM HAK PROJESINE DESTEK  09:44  SMA HASTASI ELİF BADE İÇİN BAŞKAN SEÇER’DEN DAYANIŞMA ÖRNEĞİ  09:35  TÜRKIYE’NIN LIMON DEPOSUNDA HASAT BAŞLADı  20:13  21. MERSİN ULUSLARARASI MÜZİK FESTİVALİ PERDELERİNİ AÇTI  07:25  AHILIK HAFTASıNDA KÜÇÜK SANAYI SITESI TALEBI HATıRLATıLDı   19:52  MERAL SEÇER, ÜRETİCİ KADINLARI ATÖLYELERİNDE ZİYARET EDİYOR  19:41  YENIŞEHIR BELEDIYESI ZABıTASı BIR IŞ YERINDE 28 KAÇAK GÖÇMEN TESPIT ETTI  20:29  TOROSLAR’DA HAREKETLILIK FARKıNDALıĞı  20:12  MERSIN’DE AHILIK KÜLTÜRÜ HAFTASı COŞKUYLA KUTLANDı  19:54  BAŞKAN SEÇER, MERSİN EKONOMİ PLATFORMU İLE BİR ARAYA GELDİ  21:02  İNŞAAT MALZEMESI ÜRETICI VE SATıCıLARı SEKTÖREL SANAYI SITESINDE ıSRARCı  20:48  “ADANA VE MERSIN, ÖZEL TEŞVIK KAPSAMıNA ALıNSıN”  20:48  MERSIN BIZIM PLATFORMU LOJISTIK ÇALıŞTAYı DÜZENLEDI  20:29  BAŞKAN SARı “AHILIK INSAN ODAKLı TICARET AHLAKıNıN ÖZÜDÜR”  20:28  YENIŞEHIR BELEDIYESI AVRUPA HAREKETLILIK HAFTASı ETKINLIKLERINE DEVAM EDIYOR  23:09  MERSIN BAROSU’NDAN TEPKI: İNSANLıK SUÇLARıNDA ZAMANAŞıMı OLMAZ  23:03  ADAM ÇALIŞIYOR  22:21  BAŞKAN PALAMUT: MADIMAK KARARI KABUL EDİLEMEZ 
TEMSİLDE EŞİTLİK istiyoruz...!

 

TEMSİLDE EŞİTLİK istiyoruz...!

Avukat Nevin Zaimoğlu

Cumhuriyetin ilk yüzyılının başlarında, 1934 yılında seçme ve seçilme hakkını kazanan biz kadınlar;

Cumhuriyetin ikinci yüzyılının başında, 2023 yılında yapılacak genel seçimlerde TEMSİLDE EŞİTLİK istiyoruz...!

5 Aralık 1934 yılında TBMM'ne sunulan Anayasa ve Seçim Kanununda yapılan değişiklik ile, mecliste oylamaya katılan vekillerinin tamamının oyu ile değişiklik önerisi kabul edilmiş ve kadınlar seçme seçilme hakkını elde etmiştir.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün, yasanın çıkarılmasında, kadınlar için amacı ve umudu çok büyüktür.

Atatürk, bu karar ile Türk kadınına Sosyal ve Siyasal hayatta bütün milletlerin üstünde yer vermiş ve pek çok Avrupa ülkesinden çok daha önce Türk kadını bu hakkına kavuşmuştur.

Öyle ki, 1935 yılında yapılan genel seçimlerde 18 kadın milletvekili olarak meclise girmiştir.

Seçme seçilme hakkını elde edişimizin 88.yıldönümünde maalesef ki (2018 genel seçimlerinde) sadece 103 kadın milletvekili seçilmiştir...

Yasalarda ve Anayasada yer alan kadın erkek eşitliği,

Sözde kaldıkça, demokrasi, insan hakları ve eşitlik kavramları fiiliyata dönüşmedikçe, kadınlar lehine temsilde adaletten söz edilemez.

Cumhuriyetin ikinci yüzyılını demokrasi eşitlik ve insan hakları ile taçlandıracak yegane şey,

Biz kadınlara, seçilme hakkımızı sözde değil özde teslim etmektir...

Ayağa kalkın kadınlar,

Cumhuriyetin ikinci yüzyılının ilk seçiminde,

Meclise güçlü girelim, eşit girelim, eşit temsil edelim...Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

    YORUM BULUNMUYOR!


 
  HIZLI ARA
 
 
 
  HAVA DURUMU
 
..

Mersin Haberleri, Mersin Son Dakika, Mersin Haber, Haberler, Son Dakika, Mersin, Mersin Siyaset 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
demokratmersin.com © Copyright 2007-2023 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA