BA゙KAN SEヌER, TワRKONFED 24. GンRン゙ンM VE ン゙ DワNYASI ZンRVESン誰E KATILDI | DEMOKRAT MERSンN | Mersin'in Demokrat Gazetesi

 
 
 
16:30  ヌGC BA゙KAN ESENDEMIR: ンPEKヌI炭I SAYG VE ヨZLEMLE ANYORUZ  16:15  ERKEN TE゙HンS SAYESンNDE TEDAVン GヨRDワ, HAYATA TUTUNDU  12:49  VALI PEHLIVAN MTOSB’DE INCELEMELERDE BULUNDU  12:44  TOROSLAR棚N YAYLALARI BEYAZA BワRワNDワ  12:33  BA゙KAN ABDULLAH ヨZYIミIT, 溺ERSIN TAKMNA SAHIP ヌKT  18:58  BA゙KAN TARHAN’DAN YワKSEK YAPLA゙MA AヌKLAMAS  14:34  MUAMMER AKSOY旦 KンM YA DA HANGン Gワヌ VE NEDEN ゙EHンT ETMン゙TンR?  13:34  BA゙KAN SEヌER 前RTAK POLンTンKALAR MUTABAKAT METNン TヨRENンNE KATILDI  13:24  MERSIN BAROSU, 6 YA゙NDAKI ヌOCUミA ISTISMAR DAVASNA KATLD   13:21  BA゙KAN GワLTAK’TAN 52 ORDUSPOR MAヌNA DAVET   10:36  TOROSLAR ZABTASNDAN HASSAS TERAZI UYGULANAS   10:31  BA゙ARILI BンR LOJンSTンK ン゙ン ンヌンN 10 ANAHTAR  14:38  TワRKIYE炭E KURGULANAN NATO TUZAミ  12:00  1.YENI゙EHIR ヌOCUK OYUNLAR FESTIVALI YOミUN ILGIYLE BA゙LAD  10:27  SIYASET SORUN DEミIL, ヌヨZワM SUNMALDR...  10:09  AKDENンZ SANAT GALERンSン ZンYARETヌン AKININA UミRUYOR  14:07  TATILIN ADRESI, BUNGALOV VE GLAMPING  13:54  MSK HZ KESMIYOR: 72-82  09:20  MERSIN奪E YA゙AYAN RUSLAR, MEZITLI DAYAN゙MA EVINI GEZDI  22:14  YENン LンMONLAR VE YEPYENン YERLE゙KE MERSンN’E ヌOK YAKI゙TI 
BA゙KAN SEヌER, TワRKONFED 24. GンRン゙ンM VE ン゙ DワNYASI ZンRVESン誰E KATILDI

 

BA゙KAN SEヌER, TワRKONFED 24. GンRン゙ンM VE ン゙ DワNYASI ZンRVESン誰E KATILDI

“BÖLGESEL ン゙BンRLンミン KALKINMA STRATEJンSンNンN BELンRLENMESン GEREKンR”

Mersin Büyükehir Belediye Bakan Vahap Seçer, Türk Giriim ve ン Dünyas Konfederasyonu’nun (TÜRKONFED) 24. Giriim ve ン Dünyas Zirvesi’ne katld.

TÜRKONFED 24. Giriim ve ン Dünyas Zirvesi,  ‘Cumhuriyet’in 2. Yüzylnda Yeni Dönem Yeni Ufuklar’ ana temas ve ‘Hayalimizdeki Türkiye’ mottosu ile 2-3 Aralk tarihlerinde Adana’da, Çukurova Sanayi ve ン Dünyas Federasyonu’nun (ÇUKUROVASンFED) destei, Adana Sanayici ve ン ンnsanlar Dernei’nin (ADSンAD) ev sahipliinde gerçekleti. Bölgede yer alan Adana, Mersin ve Hatay’n birçok konuda ortak çalmalar yapabileceine dikkat çeken Bakan Seçer, “Ama öncelikle bölgesel bir ibirlii kalknma stratejisinin belirlenmesi gerekir. Bunda tabi ki merkezi hükümetin alaca kararlar da önemsemek lazm” dedi.

Bakan Seçer: “Toplantnn Adana’da olmas bölge açsndan önemli”

Zirveden sonra yapt deerlendirmede; toplantnn Çukurova’da gerçekletirilmesinin ve yer olarak da Adana’nn seçilmesinin iyi bir tercih olduunu belirten Bakan Seçer, “Adana ve Mersin birçok konuda ayn geçmii, bugünü, belki de yarnlar paylaacak olan 2 komu kent. Buradaki her gelime, her 2 kente yarayan gelimeler olarak deerlendirilebilir. Burada önemli deerlendirmeler oldu. 2. Yüzyl Türkiye’sinde bugünün koullaryla neler kurulabilir? Yakn, orta ve uzun vadede neler planlanabilir, bunlar konuuldu” dedi.

Burada konuulan fikirlerin belediyelere de faydas olacana deinen Seçer, “ン insanlar bu toplantdan aldklaryla, önümüzdeki 10 yllar planlayacaklar. Onlarn baarl olmalar, elbette kentin gelimesine de katk salayacak” dedi. Olaya biraz bölgesel olarak da bakmak gerektiini kaydeden Seçer, “Toplantnn burada olmas bölge açsndan da önemli. Türkiye’nin her yerinden deerli insanlarn burada olmas, bölgenin adnn hem Türkiye’ye, hem de dünyaya duyurulmas açsndan önemli diye düünüyorum” ifadelerini kulland.  

“Mersin, markalama konusunda süratle atlm yapan bir kent”

Adana’nn sanayileme anlamnda daha erken gelitiini ve bu anlamda daha çok marka kent hüviyetini tayan bir kent olduunu dile getiren Seçer, Mersin’in ise bu anlamda yeni yeni çaba gösteren ve son yllarda da gerçekten sevindirici bir süratle markalama konusunda atlm yapan bir kent olduunu ifade etti.

Bölgesel gelecei kurgulamak anlamnda Adana, Mersin ve Hatay’n çok önemli kentler olduunu vurgulayan ve Hatay’da yaplmaya balanan feribot seferlerinin, Mersin’de de mümkün olabileceine dikkat çeken Seçer, “Bunun dnda çok çeitli çalmalar yaplabilir. Ortak turizm destinasyonlar yaplabilir, ortak bölgesel etkinlikler yaplabilir. Bunun hem ekonomik anlamda, hem de sosyal anlamda brakaca etki daha fazla olur. Ama öncelikle bir ibirlii kalknma stratejisinin belirlenmesi gerekir. Bunda tabi ki merkezi hükümetin alaca kararlar da önemsemek lazm” dedi.

“Yatrmcy çekecek cazip imkanlar, merkezi hükümet sunabilir”

Yatrmcy bu bölgeye çekebilmek için, yerel yönetim olarak yapmalar gereken her eyi yaptklarn, fakat yatrmcy asl bu bölgeye çekecek cazip imkanlar sunacak olann merkezi hükümet olduu gerçeini dile getiren Seçer, “Bunlardan bir tanesi de tevik politikalar. Hangi sektörü, hangi bölgede gelitirmek istiyorsanz, o tevik kapsamnda, o bölgeye, o sektörü canlandrma adna avantajlar salarsnz. Bunun yannda yatrmc, yatrm yapaca bölgedeki yerel yöneticilerin kendilerini destekleyici bir anlay içerisinde olduunu bilirse, zaten buraya güvenle gelir. Çünkü yatrmc güven ister, hukuk ister, güvenlik konusunda bir zafiyet yaamamak ister. Yapaca yatrm hangi alandaysa, o alanda, o bölgenin uygun olmasn ister” diye konutu. 

Adana’da ve Mersin’de son zamanlarda çok büyük yatrmlarn olduunu sözlerine ekleyen Seçer, “Öncelikle Mersin bir liman kenti. Bunun salad çok önemli avantajlar var. Mersin Liman hem dünyaya açlan bir kap, hem de dünyann her tarafndan ürünlerin geldii ve bu güzergahta, karayolu koridorunda transit ticarete imkan salayan bir bölgede yer alyor. Mersin-Adana- Hatay, tamam bunun içerisinde” dedi.Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yaplan yorumlarda IP Bilgileriniz kayt altna alnmaktadr..!

    YORUM BULUNMUYOR!


 
  HIZLI ARA
 
 
 
  HAVA DURUMU
 
..

Mersin Haberleri, Mersin Son Dakika, Mersin Haber, Haberler, Son Dakika, Mersin, Mersin Siyaset 
 
ANASAYFA ンLETン゙ンM KワNYE GンRン゙ SAYFAM YAP SIK KULLANILANLARA EKLE GンZLンLンK ンLKELERン

 
Siteden yararlanrken gizlilik ilkelerini okumanz tavsiye ederiz.
demokratmersin.com ゥ Copyright 2007-2023 Tm haklar sakldr. ンzinsiz ve kaynak gsterilemeden yaynlanamaz, kopyalanamaz, kullanlamaz.

URA MEDYA