AKP’NİN “BORǔLANDIRMA VİZYONSUZLUĞU: 1 TRİLYON 455 MİLYAR TL | DEMOKRAT MERSİN | Mersin'in Demokrat Gazetesi

 
 
 
16:30  ÇGC BAŞKANı ESENDEMIR: İPEKÇI’YI SAYGı VE ÖZLEMLE ANıYORUZ  16:15  ERKEN TEŞHİS SAYESİNDE TEDAVİ GÖRDÜ, HAYATA TUTUNDU  12:49  VALI PEHLIVAN MTOSB’DE INCELEMELERDE BULUNDU  12:44  TOROSLAR’IN YAYLALARI BEYAZA BÜRÜNDÜ  12:33  BAŞKAN ABDULLAH ÖZYIĞIT, “MERSIN TAKıMıNA SAHIP ÇıKTı”  18:58  BAŞKAN TARHAN’DAN YÜKSEK YAPıLAŞMA AÇıKLAMASı  14:34  MUAMMER AKSOY’U KİM YA DA HANGİ GÜÇ VE NEDEN ŞEHİT ETMİŞTİR?  13:34  BAŞKAN SEÇER ‘ORTAK POLİTİKALAR MUTABAKAT METNİ’ TÖRENİNE KATILDI  13:24  MERSIN BAROSU, 6 YAŞıNDAKI ÇOCUĞA ISTISMAR DAVASıNA KATıLDı   13:21  BAŞKAN GÜLTAK’TAN 52 ORDUSPOR MAÇıNA DAVET   10:36  TOROSLAR ZABıTASıNDAN HASSAS TERAZI UYGULANASı   10:31  BAŞARILI BİR LOJİSTİK İŞİ İÇİN 10 ANAHTAR  14:38  TÜRKIYE’YE KURGULANAN NATO TUZAĞı  12:00  “1.YENIŞEHIR ÇOCUK OYUNLARı FESTIVALI” YOĞUN ILGIYLE BAŞLADı  10:27  SIYASET SORUN DEĞIL, ÇÖZÜM SUNMALıDıR...  10:09  AKDENİZ SANAT GALERİSİ ZİYARETÇİ AKININA UĞRUYOR  14:07  TATILIN ADRESI, BUNGALOV VE GLAMPING  13:54  MSK HıZ KESMIYOR: 72-82  09:20  MERSIN’DE YAŞAYAN RUSLAR, MEZITLI DAYANıŞMA EVINI GEZDI  22:14  YENİ LİMONLAR VE YEPYENİ YERLEŞKE MERSİN’E ÇOK YAKIŞTI 
AKP’NİN “BORǔLANDIRMA VİZYONSUZLUĞU: 1 TRİLYON 455 MİLYAR TL

 

AKP’NİN “BORǔLANDIRMA VİZYONSUZLUĞU: 1 TRİLYON 455 MİLYAR TL

CHP’NİN EKONOMİ “VİZYON”U: KİŞİ BAŞI MİLLİ GELİR EN AZ 20 BİN DOLAR

İktidarın, satın alma gücünü enflasyonla erittiği vatandaşları bankalara borçlandırarak ekonomiyi büyütmeye çalışmasının tetiklediği bireysel krediler ve kredi kartı borçlarındaki artış hızlanarak devam ediyor. Vatandaş borçlanarak ayakta kalmaya çalışıyor. Zorlu yaşam mücadelesi veren vatandaş borcu borçla kapatmakta dahi zorlanır hale geldi. Ekonomiye duyulan güvensizliğin artışının geride bıraktığımız ayda da sürdüğünü söyleyen CHP Genel Başkan Yardımcısı Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, İstanbul’da CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından İstanbul’da geniş bir katılımla açıklanan Vizyon Belgesi’ne değindi;  “Bu ülke durmaksızın krizlere girdi, krizlerden çıktı. Şimdi de derin bir krizin içerisindeyiz. Krizden alnımızın akıyla ve hep birlikte çıkacağız. Asıl zor olan ülkenin yeniden yapısal bir krize girmesini kalıcı olarak engellemek.” diyerek borç batağında boğulan değil 20 bin doların üzerinde kişi başı gelire sahip yurttaşların yaşadığı bir ülke için yapıcı ve kalıcı bir programın hazır olduğunu ifade etti.

MEVCUT TABLO: BORÇ, FAİZ VE KREDİ BATAĞI

Enflasyonun yüzde 85,5 gibi oldukça yüksek bir düzeyde seyrettiği bir dönemde KOBİ’ler son haftalarda yüzde 16’lara kadar gerileyen ticari kredi faizleri nedeniyle borçlanmayı tercih ediyorlar. Ancak bu kredi artışı da ekonomideki yavaşlamayı önlemeye yetmiyor.

KOBİLERİN BANKA BORCU 1,9 MİLYAR TL Küçük ve orta boy işletmelerin (KOBİ) bankacılık sektörüne olan borçlarının Ekim ayında da 78,5 milyar lira artarak, 1,9 milyar liraya kadar yükseldiğini, yılbaşına göre artışın ise 717 milyar lira olarak gerçekleştiğini belirten Gülizar Biçer Karaca, AKP vizyonsuzluğunun vatandaşı getirdiği ekonomik kriz tablosunu, borçlanma üzerinden rakamlarla paylaştı: 

TARIM SEKTÖRÜ BORÇLARINDA 110 MİLYAR TL’LİK ARTIŞ Maliyet artışlarıyla baş etmeye çalışan tarım sektörünün bankacılık sistemine olan kredi borçları da ekimde önceki aya göre 17,1 milyar liralık artışla 278,6 milyar liraya kadar çıktı. Sektörün borçlarında yılbaşından bu yana ise 110 milyar liralık artış yaşandı.

VATANDAŞIN BANKALARA BORCU 1 TRİLYON 455 MİLYAR TL Geliri yetmediği halde, faizin de teşviki ve yüksek enflasyon nedeniyle harcamalarını öne çekip borçlanan vatandaşların bankalara olan borcu bir haftada 27,4 milyar lira daha artarak 25 Kasım itibariyle 1 trilyon 455 milyar liraya ulaştı. Vatandaşların bu borcunun 1 trilyon 56 milyar lirası bireysel (konut, otomobil, ihtiyaç) kredilerinin, 399 milyar lirası da kredi kartı borç bakiyelerinden kaynaklanıyor. Son hafta tüketici kredilerinde 12,6 milyar liralık, kredi kartı borçlarında ise 14,8 milyar liralık artış kaydedildi.

TAKİPTEKİ BORÇ 30,9 MİLYAR TL Vatandaşların vadesinde ödeyemediği için bankalar tarafından icraya verilen ve henüz varlık yönetim şirketlerin devretmedikleri takipteki borçları ise 30,9 milyar liraya yükseldi. Bankaların takipteki bu borçlarını düşük bir bedel karşılığında varlık yönetim şirketlerine devrediyor olmaları bu rakamı olduğundan daha düşük gösteriyor.

TOKİ’YE KONUT KREDİSİ BORCU 28 MİLYAR TL Vatandaşların varlık yönetim şirketlerine olan borçları son bir yılda 5,3 milyar lira artarak Eylül sonunda 36 milyar liraya yükseldi. TOKİ’ye olan konut kredisi borçları da 28 milyar lira oldu. Vatandaşların, bankalara, finansman şirketlerine, varlık yönetim şirketlerine ve TOKİ’ye olan (tahsili gecikmiş borçlar da dahil) toplam borcu 1 trilyon 519 milyar lira düzeyinde seyrediyor.

BORÇ ARTIŞI 436 MİLYAR TL Vatandaşların bankalara olan borcunda yılbaşından bu yana 429 milyar liralık, toplam borçlarında ise 436 milyar liralık artış yaşandı.

TÜM YURTTAŞLAR EKONOMİK VE SOSYAL HAKLARINA KAVUŞACAK CHP Ekonomi Vizyonu belgesiyle tüm Türkiye’ye duyurulduğu üzere “Cumhuriyetin ikinci yüzyılında Türkiyemizi 4. Endüstri devriminin geliştiricilerinden biri haline getirmek için CHP olarak hazırız.” diyen Gülizar Biçer Karaca  “Ekonomik ihtiyaç ve öncelikleri gözeterek 2023 bütçesini yeniden yapacağız. Hiçbir çocuğun yatağa aç girmeyeceği, sendikalaşmanın, örgütlü toplumun önünü açıldığı, krizlerin son bulduğu, ekonomik ve sosyal haklarına tüm yurttaşlarımızın kavuştuğu bir ülkeyi birlikte var edeceğiz. Sayın Genel Başkanımızın ifade ettiği gibi “Türkiye, Cumhuriyetin ikinci yüzyılında bir daha artık böyle acımasız, adaletsiz ve kutuplaşmış dönemler yaşamayacak.” Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

    YORUM BULUNMUYOR!


 
  HIZLI ARA
 
 
 
  HAVA DURUMU
 
..

Mersin Haberleri, Mersin Son Dakika, Mersin Haber, Haberler, Son Dakika, Mersin, Mersin Siyaset 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GİRİŞ SAYFAM YAP SIK KULLANILANLARA EKLE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
demokratmersin.com © Copyright 2007-2023 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA