CHP’Lİ ANTMEN’DEN MECLİSTE SİYAH GAZETELİ PROTESTO | DEMOKRAT MERSİN | Mersin'in Demokrat Gazetesi

 
 
 
10:34  YENIŞEHIR BELEDIYESI YKS KURSU KAYıTLARı BAŞLADı  10:31  BAŞKAN GÜLTAK; “SADECE 2 AYDA BİN 500 ÇOCUĞUMUZU SPORLA TANIŞTIRDIK”  11:12  DEPREME HAZIR MIYIZ MERSİN?  14:28  CHP’Lİ ANTMEN KARŞILAŞTIRMALI GIDA ÜRÜN FİYAT TABLOSU YAYINLADI   11:23  YENIŞEHIR BELEDIYESI AÇıK HAVA SINEMASıNı MAHALLELERE TAŞıYOR  10:58  BERGEN SEVGİSİ ENGEL TANIMADI!  10:50  BINLERCE KIŞI AÇıK HAVADA ’BERGEN’ FILMINI IZLEDI   10:12  BAŞKAN SEÇER: “EĞİTİME YARDIMLARIMIZ ARTARAK DEVAM EDECEK”  22:01  YıLMAZ GÜNEY GENÇLIK MERKEZI’NDE SONA YAKLAŞıLDı   21:58  BAŞKAN SEÇER: EN DÜŞÜK IŞÇI ÜCRETINI 7268 TL’YE ÇıKARDıK  16:59  TOROSLAR’DA FESTİVAL VAR!  16:46  BAŞKAN GÜLTAK; “İYİ Kİ VARSIN EREN BÜLBÜL. DAİMA DA VAR OLACAKSIN”  13:50  YENIŞEHIR BELEDIYESINDEN ONLINE İNGILIZCE VE RUSÇA KURSU  11:22  BÜYÜKŞEHIR, DIKENLIYOL VE 2. ÇEVRE YOLU’NU ALT GEÇITLE BAĞLıYOR   20:33  ABDÜLHAMIT VE DEMIRYOLLARı  14:03  YENIŞEHIR BELEDIYESI TARıMSAL DANıŞMANLıK HIZMETI VERECEK  11:04  İŞ DÜNYASı FINANSMANA ERIŞIM BEKLIYOR  10:22  TOROSLAR’ıN YAYLALARıNDA ULAŞıM AĞı DAHA DA GÜÇLENIYOR   10:18   BÜYÜKŞEHIR’IN “KÖY ŞENLIKLERI” DEVAM EDIYOR  13:55  CHP’Lİ ANTMEN ‘TOKİ SURİYELİLERE EV DAĞITIYOR’ 

CHP’Lİ ANTMEN’DEN MECLİSTE SİYAH GAZETELİ PROTESTO

Kamuoyunda “Sansür yasası” olarak bilinen Basın Kanunu görüşmeleri öncesinde CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen Mecliste düzenlediği basın toplantısına siyah gazete ile çıktı. Antmen “Bu kanun teklifinin amacı karartmadır. Gerçekleri, doğruları yazan ve halkın haber alma özgürlüğü için çalışan gazetelerin susturulması amaçlanmaktadır. AKP iktidarı kalan özgür basını da işte böyle kapkaranlık görmek istiyor. Basını susturmak ve karartmak isteyen saray anlayışını protesto ediyorum. Bu teklifin derhal tamamen geri çekilmesi gerek.” dedi.

Alpay Antmen, kanunun adının Basın Kanunu değişikliği olduğunu ama aslında baskı kanunu olduğunu ifade ederek “Bu teklifte hapis cezası, karartma, basın emekçilerini işsiz bırakma, basın kartı iptalleri var. Öyle maddeler var ki bu düzenlemenin örnekleri diktatörlüklerde, sultanlıklarda bile yok” ifadelerini kullandı.

Alpay Antmen’in açıklamalarında öne çıkanlar şu şekilde;

YALAN DEĞİL DOĞRU HABER CEZA ALACAK

 

“Halk arasında endişe, korku veya panik yaratma saikiyle yalan haber yapma ve yayma, kamu barışını bozma, gibi ibarelerle hapis cezaları getiriliyor. Kime göre yalan haber? Bir haberin içinde olanların doğru mu yalan mı olduğunu kim belirleyecek? Sizlere birkaç örnek vermek istiyorum; Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan 'Geziciler Cami yaktı' dedi. Şimdi bu yasa bu haliyle geçerse, 'Hayır cami yakılmadı yalan. Varsa bu gösterin' derseniz yalan haber paylaşmak ve yaymak suçundan Erdoğan değil; basın  yargılanacak. Erdoğan ve sarayın her dediği doğru kabul edilecek; onların yalanlarını gerçekmiş gibi haber yapmayan gazetelere ceza yağdırılacak”

TEKLİFİN HEDEFİNDE ENAG DA VAR

“Akademisyenlerin ve ekonomistlerin oluşturduğu Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG), hesaplamasına göre enflasyon Mayıs’ta aylık bazda yüzde 5,46 yıllık bazda yüzde 160,7 artış kaydetti. Oysa Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Mayıs enflasyonunu aylık yüzde 2,98, yıllık yüzde 73,50 olarak açıkladı. Bildiğiniz gibi enflasyon rakamının açıklanması aynı zamanda çalışanlara verilecek zam oranını da belirliyor. Bu teklif kabul edilirse ENAG, enflasyonun gerçek oranlarını ve rakamlarını açıkladığı için ceza alabilir. Hatta tekziple de TÜİK’in rakamlarını ve oranlarını yayınlaması istenebilir. AKP, muhalif ve gerçekleri yazan ve anlatan gazetelerin susmalarına bile razı değil. Sarayın yalanlarını gerçekmiş gibi vermelerini talep ediyor. Bu kanun teklifi bir karartma yasasıdır”

KARANLIĞI MANŞETLERİNE TAŞIYAN GAZETELER İSTİYORLAR

"Halkın açlığı ortada, işsizlik ortada, yolsuzluklar ortada, kayyım atanan şirketleri AKP’lilerin nasıl soyduğu ortada, hazinenin yağmalandığı ortada, doğanın nasıl kirletildiği ortada. Ve değerli basın mensupları; AKP’nin bu gerçekleri nasıl karartmak istediği ortada. İşte AKP’nin bu yasa teklifi geçerse görmek istediği Sözcü Gazetesi, İşte AKP’nin görmek istediği Birgün Gazetesi, İşte AKP’nin görmek istediği Cumhuriyet Gazetesi, İşte AKP’nin görmek istediği YeniÇağ gazetesi, İşte AKP’nin görmek istediği Evrensel Gazetesi. Hiçbir gerçeği yazamayan, saray karanlığını manşetlerine taşıyan gazeteler istiyorlar. AKP, 12 Eylül Darbesinde dahi uygulamayan bir karartma darbesi teklifi ile karşımıza gelmiş bulunmaktadır. Ya sarayın yalanlarına ortak olunacak; ya da gazeteler karartılacak!"

YEREL BASIN YOK EDİLMEK İSTENİYOR

“Bu teklifle, zaten çok zor şartlarda yaşama savaşı veren yerel basına da darbe vuruluyor. Anadolu basını hiçe sayılmış, gözden çıkarılmıştır. Yaklaşık 1000 gazete, yaşam kaynakları olan resmi ilanları ve reklamları büyük oranda kesilerek, kapanmakla karşı karşıya bırakılacaktır. Bu yasa Anayasa’ya; haberleşme özgürlüğüne, basın özgürlüğüne ve halkın haber alma hakkında tamamen aykırıdır. Burada sadece gazetecilere, gazetelere değil; halkın da haklarına karartma getirilmekte, darbe vurulmaktadır. Bu sorun sadece gazetecileri ilgilendirmiyor; sömürülen, şiddet ve baskı gören, kaynakları yağmalanan halkımızın da problemidir. Ben buradan bütün vatandaşlarımıza sesleniyorum; kalan özgür medyaya sahip çıkmak kendinize ve çocuklarınıza sahip çıkmak demektir”
Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

    YORUM BULUNMUYOR!


 
  HIZLI ARA
 
 
 
  HAVA DURUMU
 
..

Mersin Haberleri, Mersin Son Dakika, Mersin Haber, Haberler, Son Dakika, Mersin, Mersin Siyaset 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GİRİŞ SAYFAM YAP SIK KULLANILANLARA EKLE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
demokratmersin.com © Copyright 2007-2022 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA