MESİAD: yatırımlar gerçekleştirilmezse tahsisiler iptal edilsin | DEMOKRAT MERSİN | Mersin'in Demokrat Gazetesi

 
 
 
12:25  MERSIN’DEN AB’YE YAŞ MEYVE SEBZE IHRACATıNı ARTıRACAK ÇALıŞMALAR HıZLANDı  12:22  SGK’DA GERI ÖDEME SORUNU MASAYA YATıRıLDı  12:19  AKDENIZ BELEDIYESI’NDEN VATANDAŞLARA ILKYARDıM EĞITIMI  12:15  KOÇAK: TOBB TÜRKIYE EKONOMI ŞURASı’NDA TALEPLERI AKTARDı  12:13  TARSUS TSO MECLIS TOPLANTıSı YAPıLDı  12:00  UZAY VATAN  21:39  CHP’Lİ ANTMEN’DEN MECLİSTE SİYAH GAZETELİ PROTESTO   11:59  CHP’Lİ BAŞARIR: BÜTÜN FİYATLAR ATEŞ PAHASI OLMUŞ DURUMDA  15:48  KATLEDİLEN RAZİYE OSKAY İÇİN ADALET YERİNİ BULDU  15:22  TORTEK KURSLARı, YAYLALARDA 3 TEMMUZ’DA BAŞLıYOR   15:19  YENIŞEHIRLI YUSUF EFE’YE ODTܒDEN DAVET MEKTUBU  15:10  “BESICILER AÇıK FATURA İLE YEM ALıYOR”  14:33  “ONLAR ARTIK BİRER SERTİFİKALI ANNE”  12:19  “İTALYAN ŞEF TOROSLARıN ZIRVESINDE BALLA TATLı YAPTı”  12:17  YENIŞEHIR KİGEM KURSIYERLERI HAYRAN BıRAKTı  15:29  “MILLET İTTIFAKı”NıN ÖNERISI: “FRANSıZ YARıBAŞKANLıK MODELI”  21:25  BAŞKAN SEÇER, TARSUS’A DEĞER KATAN ÇALIŞMALARI YERİNDE İNCELEDİ  19:02  BEKÇI HIKAYESI VE İÇERIKSIZ ATÖLYE KRALLıĞı…  12:09  3. ÇEVRE YOLU’NDA 2. ETAP ÇALIŞMALARI BAŞLADI  11:44  ÇEVİK BAŞKANDAN, ÇEVİK EKİBİNE ZİYARET 

MESİAD: yatırımlar gerçekleştirilmezse tahsisiler iptal edilsin

MESİAD Başkanı Hasan Engin, Tarsus Kıyı Kesimi Turizm Bölgesi Projesi’nde devletten tahsis alan firmaların yatırımlarını gerçekleştirmesi çağrısında bulunarak “Ya yatırımları gerçekleştirsinler ya da tahsisleri iptal edilsin. Bu bölgeye yatırım yapacak yerli ve yabancı birçok firma var” dedi.

Mersin Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (MESİAD) Başkanı Hasan Engin, yönetim kurulu üyeleri ile birlikte Tarsus Kıyı Kesimi Turizm Bölgesi’nde incelemelerde bulundu.  Burada basın mensuplarına açıklamada bulunan Başkan Engin, projenin 25 yıllık olduğunu ve ormanı, denizi, dağları ve tüm sahalarıyla Mersin’de bir an önce hayata geçirilmesi gereken en büyük turizm bölgesi projesi olduğunu kaydetti.

Tahsis sahibi 6 firmanın bölgeye yatırımlarını bir türlü başlatmadıklarını aktaran Başkan Hasan Engin, söz konusu firmaların ilk başta taşkın korumalarını, yol olmadığını ve buna benzer altyapısal sorunları bahane ederek yatırımları gerçekleştirmediklerini ancak tüm sorunların çözüme kavuşturulmasına rağmen hala bir çivi bile çakılmamasını kabul edilemez bulduklarını söyledi.

“HERŞEY TAMAM FAKAT YİNE DE GELMEDİLER”

Bölgenin elektrik, arıtma, kanalizasyon, telekomünikasyon gibi olmazsa olmazlarının yapıldığını aktaran MESİAD Başkanı Hasan Engin “15 km otoban kalitesinde yapılan yol hiçbir turizm bölgesinde yok. Elektrik, arıtma, kanalizasyon, altyapı, telekomünikasyon sistemleri yapıldı. Buna rağmen temel dahi atmadılar. ‘Teşvik dediler’, 6. bölge teşvikleri verildi, yine gelmediler. Nedir bunun hikmeti Mersin bir türlü anlayamadı” diye konuştu.

“MESİAD OLARAK PEŞİNİ BIRAKMAYACAĞIZ”

Tarsus Kıyı Kesimi Turizm bölgesi Projesi’nin 2 bin 500 hektarlık bir alanı kapsayan 12 km’lik kıyı şeridi, tertemiz denizi, yerleşim alanlarının olmadığı bir bölge olduğunu ifade eden Başkan Engin “Sadece burası değil; diğer bölgelerimiz de var. Karboğazı Turizm Bölgemiz var, Kargıcık var, Boğsak var, Aydıncık var, Ovacık gibi turizm bölgelerimiz var. Fakat her ne hikmetse Mersin’de hiçbir turizm bölgemiz açılmadı. Bu bölgede 8 bin yataklı bir tesis yapılması planlanıyor, golf tesisleri, sağlık tesisleri, kültür ve kongre merkezleri olarak düşünülmüş bir proje.  Aslında Mersin kamuoyunun da bu projeye sahip çıkması lazım. Burası Çukurova için bölgesel bir proje. MESİAD olarak biz her zaman bunu kamuoyunun bilgisine sunuyoruz ve duyarlıyız bu konuda. Peşini de bırakmayacağız” ifadelerini kullandı.

“YATIRIMLAR GERÇEKLEŞMEZSE TAHSİSLERİ İPTAL EDİLSİN”

Açıklamanın gerçekleştirildiği şantiye temelinin 2018 yılında yapılan seçimlerden önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından atıldığını hatırlatan Başkan Engin şunları kaydetti: “ Kendileri burayı görmedi, Tarsus’ta attı buranın temelini. Dileriz burayı görür ve sahip çıkar. Bu proje artık Sayın Cumhurbaşkanımızın projesidir. Dileriz burayı yakından inceler ve tahsis sahiplerini buraya bir an önce gönderir ve onlarda yatırımlarına başlarlar. Eğer tahsis sahipleri bu bölgeye gelmezlerse bu bölgeye talipli çok. Yerli ve yabancı firmalardan buranın isteklileri var. Yeter ki tahsis sahipleri ya yapsın ya gelsin ya da tahsisler iptal edilsin. Mersinde de bunu yapabilecek firmalar var. Çünkü böyle planlaması tamamlanmış alan hiçbir yerde yok. Biz Cumhurbaşkanımız, hükümetimiz, yetkililerimiz, muhalefetiyle, milletvekili, valisiyle, belediye başkanları, sivil toplu kuruluşlarıyla bu projeye sahip çıkılsın istiyoruz. Bu proje Mersinin kalkınmasının en büyük anahtarıdır. Bu projeyi kamuoyuna MESİAD olarak duyuruyoruz ve arkasında durmaya devam edeceğiz.”
Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

    YORUM BULUNMUYOR!


 
  HIZLI ARA
 
 
 
  HAVA DURUMU
 
..

Mersin Haberleri, Mersin Son Dakika, Mersin Haber, Haberler, Son Dakika, Mersin, Mersin Siyaset 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GİRİŞ SAYFAM YAP SIK KULLANILANLARA EKLE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
demokratmersin.com © Copyright 2007-2022 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA