MERSİN TARİHİNDEN KESİTLER | DEMOKRAT MERSİN | Mersin'in Demokrat Gazetesi

 
 
 
00:31  HALK BİLİM UZMANI HİLMİ DULKADİR  20:48  BAŞKAN YILMAZ, LİSELİ GENÇLERLE SÖYLEŞİ YAPTI  19:52  TAKSICILERE YENI SISTEM: MÜŞTERI, ŞOFÖRÜ PUANLAYACAK  19:45  “LISELI GENÇLERDEN MÜNAZARA YARıŞMASı”  12:57  BAŞKAN SEÇER MTSO’NUN KONUĞU OLDU  12:15  AKDENİZDE CAN GÜVENLİĞİNİ TEHDİT EDEN METRUK BİNALARIN YIKIMI SÜRÜYOR  11:03  DARISEKİSİ ÖRNEK KÖY’DE 2 GÜN BOYUNCA YÖRÜK KÜLTÜRÜ TANITILDI  20:47  MERAL SEÇER, “DARISEKİSİ ÖRNEK KÖY PROJESİ”NİN HİKAYESİNİ ANLATTI  20:38  TÜRKİYE SÜPER ENDURO ŞAMPİYONASI TOROSLAR’DA!  20:30  CHP’LI BAŞARıR: BU INSANLAR NASıL EV SAHIBI OLACAK SAYıN ERDOĞAN   20:30  GENÇLER, PROJE EĞITIM MERKEZI’NDE KAZANDıKLARı BECERILERI SERGILEDI  20:26  GENÇ GIRIŞIMCILERDEN G3 FORUM LISE MERSIN ETKINLIĞI  10:31  YENIŞEHIR BELEDIYESI KOMPOST ÜRETIMI IÇIN HAREKETE GEÇTI  10:25  MESKİ’NİN MAYIS AYI OLAĞAN GENEL KURULU’NUN 2. BİRLEŞİMİ YAPILDI  21:35  KİT’LERI YITIRMENIN ACı SONUÇLARı  21:28  EMNIYET MÜDÜRÜ ASLAN MGC’YI ZIYARET ETTI  11:47  MERSIN ŞEHIR TIYATROSU, GÜLNAR, MUT VE ERDEMLI’DE PERDE AÇTı  11:21  BAKAN KURUM, ÇAY MAHALLESI TOKİ KONUTLARıNı YERINDE İNCELEDI   11:21  YENIŞEHIR BELEDIYESI, KıRMıZı ŞEYTANLAR’ı ANKARA’YA TAŞıDı  11:08  AYHAN KıZıLTAN: SEKTÖRLERIMIZ RAKIP DEĞIL, BIRBIRININ DESTEKÇISIDIR 

MERSİN TARİHİNDEN KESİTLER

“İnsan ancak hatırladığı şeyleri özleyebilir”

Özlü sözleri çok beğenir ve biriktiririm. O bakımdan yazılarıma, yazıya uygun düşen bir özlü söz ile başlarım. Hatta bu da kesmez beni, yazı içinde bazen birkaç özlü söz kullanırım. Misal, şu özlü söz de bugünkü yazıya güzel uyar. ‘Anı yazmak, ölümün elinden bir şeyler kurtarmaktır.’ Şinasi Develi bu söze göre bir yaşam sürmüştür. 1920 yılında doğdu. 23 Ocak 2020 yılında aramızdan ayrıldı. Bugün onun ikinci ölüm yıldönümüdür. Avukat olmasına rağmen iyi bir yazardı. Eserleri ve özellikle anıları, bir döneme ışık tutuyor, hatırlamamızı, unutmamamızı sağlıyor. Anılar ki onun sayesinde ölümün elinden alınmış, yitip gitmesi önlenmiştir.

İnsan, çabuk unutan, zor hatırlayan bir varlıktır. Aslında bu, bir bakıma iyidir. İnsan daha çok önündekine, geleceğe odaklanmalıdır. Ama geçmişte olanları az buçuk bilmek gelecekteki yaşam için faydalıdır. Özellikle gençler, içinde yaşadıkları dönemi hep öyleymişçesine sanırlar. Geçmişteki güçlükleri, yoksunlukları bilmezler. Çoğu zaman bilmek de istemezler.

19. yüzyılın ilk yarısına kadar, Mersin adı sadece iskele olarak geçer. 1830 yıllarda Yoğurt Pazarı denilen yerde ilk yerleşim başlar. 1832’de Mersin deniz ticareti ile tanışır. 1884 yılında temeli atılan Mersin-Adana demiryolu, Mersin için bir dönüm noktasıdır. 1896-1898 yıllarında şair Nazım Hikmet’in dedesi Nazım Paşa, Adana Vilayetine bağlı Mersin Sancağında mutasarrıflık (kaymakamlık) yapmıştır. 1900’lü yıllara gelindiğinde Mersin Mesudiye, Mahmudiye, İhsaniye, Kiremithane mahalleleri ile büyür. Mersin o tarihlerde pamuk işleyen, bez üreten, buharlı makinelerin kullanıldığı tipik bir Akdeniz şehridir.

Şinasi Develi’nin anılarına köşemde ara ara yer veriyorum. 1930’lu yılların Mersin’i ilgimi çeken yıllardır. Onun anıları eşliğinde doksan, yüz sene öncesine ışınlanacağız bugün. Mersin o yıllarda bugünkü ile kıyaslanamayacak kadar küçüktür. Bisikletle dahi kısa sürede şehrin dört bir tarafını dolaşmak mümkündür o yıllar.

1927 senesinde Mersin Belediyesinin kendi imkanlarıyla yaptığı nüfus sayımında 11. 730 kişi sayılabilmiş. 1936’ya gelindiğinde şehrin nüfusu 26.620’dir. Dokuz senede yüzde yüzden fazla bir artış söz konusudur ki bu orantısal bakımdan hayli yüksektir.

O yıllarda Mersin’de yerleşim oldukça dağınıktır. Giritli, İhsaniye mahallesi, Hamidiye, Müftü mahalleleri, şehre yakın köyler Osmaniye ve Gavur köyleri arasında hayli boşluklar vardır. Şehrin sebze meyvesi ağırlıkla Bahçe mahallesi ve Karaduvar köyünden gelmektedir.

Şehrin Merkezi İstasyon, Yoğurt Pazarı, Uray Caddesi, Gümrük Meydanı, Fabrikalar Caddesi ve İskele arasında kalan bölgedir. Sokakları, merkezdeki ticari öneme haiz bölgeler dışında, kışın çamura, yazın toza teslimdir. Mersin’de ilk asfalt Yoğurt Pazarı ve Fabrikalar caddesine kadar olan kısımda ve Fabrikalar caddesinin tamamına bir şirket tarafından dökülmüştür. Hastane caddesinin geri kısmı yapışkan bir çamur deryasıdır. Sıtma ve verem hastalığı oldukça yaygındır.

Mersin sokaklarında insanları taşıyan vasıtalar faytonlardır. Genellikle çift atla çekilen faytonlar, yolculardan ortalama 25 kuruş alırlardı. Yük taşıma işlemi ise Vagon denilen çift atlı, dört tekerlekli araçlarla yapılırdı ve daha çok İstasyon-İskele arasında çalışırlardı. Motorlu taşıtlar parmakla sayılacak derece azdı. Hususi otomobil ise birkaç kişideydi sadece. Tek tük bulunan kamyonlar ise yaylalarda kullanılırdı.

Mersin’de ilk elektrik 1928 yılı başlarında devreye girmiştir. O da sadece merkezi yerlerde ve kısıtlı biçimde verilirdi. Evlere su verilmesi de 1938 yılında ancak mümkün olmuştur. Önceleri belediyenin sokak başlarına koyduğu tulumbalardan su ihtiyacı giderilirdi. İnsanlar alışverişlerini eşekle dolaşan sokak satıcılarından alırlardı. Sokak satıcıları o dönemin vazgeçilmez ihtiyaç sağlayıcılarıydı. Denetimleri belediye çarşı ağaları, bugünkü adlarıyla zabıtalar tarafından yapılırdı.
Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

    YORUM BULUNMUYOR!


 
  HIZLI ARA
 
 
 
  HAVA DURUMU
 
..

Mersin Haberleri, Mersin Son Dakika, Mersin Haber, Haberler, Son Dakika, Mersin, Mersin Siyaset 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GİRİŞ SAYFAM YAP SIK KULLANILANLARA EKLE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
demokratmersin.com © Copyright 2007-2022 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA