Kuvayi Milliye Karargahı Açıldı | DEMOKRAT MERSİN | Mersin'in Demokrat Gazetesi

 
 
 
00:31  HALK BİLİM UZMANI HİLMİ DULKADİR  20:48  BAŞKAN YILMAZ, LİSELİ GENÇLERLE SÖYLEŞİ YAPTI  19:52  TAKSICILERE YENI SISTEM: MÜŞTERI, ŞOFÖRÜ PUANLAYACAK  19:45  “LISELI GENÇLERDEN MÜNAZARA YARıŞMASı”  12:57  BAŞKAN SEÇER MTSO’NUN KONUĞU OLDU  12:15  AKDENİZDE CAN GÜVENLİĞİNİ TEHDİT EDEN METRUK BİNALARIN YIKIMI SÜRÜYOR  11:03  DARISEKİSİ ÖRNEK KÖY’DE 2 GÜN BOYUNCA YÖRÜK KÜLTÜRÜ TANITILDI  20:47  MERAL SEÇER, “DARISEKİSİ ÖRNEK KÖY PROJESİ”NİN HİKAYESİNİ ANLATTI  20:38  TÜRKİYE SÜPER ENDURO ŞAMPİYONASI TOROSLAR’DA!  20:30  CHP’LI BAŞARıR: BU INSANLAR NASıL EV SAHIBI OLACAK SAYıN ERDOĞAN   20:30  GENÇLER, PROJE EĞITIM MERKEZI’NDE KAZANDıKLARı BECERILERI SERGILEDI  20:26  GENÇ GIRIŞIMCILERDEN G3 FORUM LISE MERSIN ETKINLIĞI  10:31  YENIŞEHIR BELEDIYESI KOMPOST ÜRETIMI IÇIN HAREKETE GEÇTI  10:25  MESKİ’NİN MAYIS AYI OLAĞAN GENEL KURULU’NUN 2. BİRLEŞİMİ YAPILDI  21:35  KİT’LERI YITIRMENIN ACı SONUÇLARı  21:28  EMNIYET MÜDÜRÜ ASLAN MGC’YI ZIYARET ETTI  11:47  MERSIN ŞEHIR TIYATROSU, GÜLNAR, MUT VE ERDEMLI’DE PERDE AÇTı  11:21  BAKAN KURUM, ÇAY MAHALLESI TOKİ KONUTLARıNı YERINDE İNCELEDI   11:21  YENIŞEHIR BELEDIYESI, KıRMıZı ŞEYTANLAR’ı ANKARA’YA TAŞıDı  11:08  AYHAN KıZıLTAN: SEKTÖRLERIMIZ RAKIP DEĞIL, BIRBIRININ DESTEKÇISIDIR 

Kuvayi Milliye Karargahı Açıldı

BAŞKAN YILMAZ’DAN MERSİN TARİHİNİ YAŞATACAK BİNA!

“KUVAYİ MİLLİYE KARARGAHI, MERSİN’İN KURTULUŞU’NUN 100. YIL DÖNÜMÜNDE AÇILDI”

Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz’ın, kent tarihini ve kültürel mirası gün yüzüne çıkaran projelerinden bir olan “Kuvayi Milliye Karargahı”, Mersin’in Düşman İşgalinden Kurtuluşu’nun 100. yıl dönümünde düzenlenen törenle açıldı.

Başkan Yılmaz; “Kuvayi Milliye Karargahımızın; birliğimizin, beraberliğimizin, milli irademizin ve milli şuurumuzun bir sembolü olarak burada ilelebet kalmasını temenni ediyoruz. Toroslarımıza, Mersinimize hayırlı, uğurlu olsun” dedi.

Buluklu Mahallesi’nde, Milli Mücadele çalışmalarına karargahlık etmiş ve iki kattan oluşan eski konak restore edilerek, Milli Mücadelenin destansı hikâyesi, şehit ve gazilerin anısına bir çatı altında bir araya getirildi. Fotoğraflar, belgeler ve etnografik eserlerle donatılan bina, geçmiş ile gelecek arasında önemli bir köprü görevi görecek. 

“Kuvayi Milliye Şehitleri Kabirleri Başında Anıldı”

Karargahın açılışı öncesinde, 4 Mayıs 1919'da Fransızlar tarafından şehit edilen Kuvayi Milliye şehidi Ümmü Erdem ile işgal zamanında gazi olan Ümmühan Gün, Çavuşlu Mezarlığındaki kabirleri başında dualarla yad edildi.

Başkan Yılmaz; “Her türlü zorluğu yenme azim ve kararlılığıyla Milli Mücadele döneminde vatanına sahip çıkan Türk kadını, gelecekte de bize güç vermeye devam edecektir. Vatan sevgisinin, azmin, fedakarlığın, gururun simgesi tüm kahraman kadınlarımızı rahmetle, saygıyla anıyoruz. Ruhları şad, mekanları cennet olsun” diye konuştu.

“Kuvayi Milliye Kenti Mersin’e Yakışan Kuvayi Milliye Karargahı, Yoğun İlgi Gördü”

Mersin Toroslar Belediyesi’nin Buluklu Mahallesi’nde hayata geçirdiği Kuvayi Milliye Karargahı’nın açılışı, yoğun ilgi gördü.

Açılışa; Mersin Valisi Ali İhsan Su, Toroslar Kaymakamı İbrahim Çenet, Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak, MHP Mersin İl Başkanı Zeynel Uğur Gölgeli, Mersin Emniyet Müdürü Mehmet Aslan, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, MTSO Meclis Başkanı Hamit İzol, Teşkilat Başkanları, Belediye Meclis Üyeleri, Sivil Toplum Kuruluşlarının Temsilcileri, Mahalle Muhtarları, şehit yakınları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Toroslar Belediyesi Halk Oyunları ekibinin gösterisi ile başlayan açılış programı, Saygı duruşu, İstiklal Marşı ve duaların okunmasıyla devam etti.

Başkan Yılmaz; “Kuvayi Milliye Karargahımız, Mersinimize Hayırlı Olsun”

Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz, kent tarihini gün yüzüne çıkarmanın ve bu binayı 3 Ocak Zaferi’nin 100. yılında açmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

Başkan Yılmaz; “100 yıl önce 30 Ekim 1918’de Mondros Mütarekesi’nin imzalanmasından sonra 17 Aralık 1918’de İngilizler, 1 Ocak 1919’da Fransızlar Mersin Limanına, iskelelere yanaşıp önce Mersin’i, daha sonra bölgedeki diğer şehirleri tek tek işgal ettiler. Bu işgal sırasında zaten daha önceden de bölgede terör estiren, zulüm eden Ermeni Çeteleri de Fransız üniforması giydiler ve bölge insanına zulüm etmeye başladılar. Çavuşlu mezarlığımızda Ermeni çeteleri tarafından Çavuşlu’da kör eşinin yanında şehit edilen Ümmü Teyzemizi rahmetle, minnetle andık. Hem bu olay işgalcilerin milletimize, vatanımıza, namusumuza uzattığı eli ortaya koyması açısından önemli, hem de bugün burada hep beraber yaptığımız açılış; milli iradenin bu zulme, haksızlığa, adaletsizliğe karşı ortak hareket etme gücünün sembolüdür” dedi.

Konuşmasında birlik ve beraberliğe vurgu yapan Başkan Yılmaz; “Burası önce Fransız işgal kuvvetleri tarafından karargah olarak kullanılmış bir binadır. Daha sonra Kuvayi Milliyeciler, dedelerimiz bir araya geldiler. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde tüm Türkiye’de Müdafaa-i Hukuk Cemiyetleri’ni birleştirdiler ve düşmanı kovdular. Bu bina daha sonra Kuvayi Milliye Karargahı olarak kullanıldı. Nedense işgal anlatılırken, 1. Dünya Savaşı ve sonrası anlatılırken işgalciler diye geçiştirilir. Geçiştirmemek gerekir bunu anlatmak gerekir. Ülkemizi işgal edenler; İngilizler, Fransızlar, Yunanlılar ve İtalyanlar’dır. Bunların himayesinde sadece Mersin’de değil tüm Anadolu’da insanımıza zulüm edenler de Ermeni Çetecileridir. Başta Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere vatanımızın kurtulmasında, Kurtuluş Savaşımızda can veren, kan veren, ter akıtan tüm şehitlerimizi, gazilerimizi rahmetle minnetle anıyorum. Ruhları şad olsun” diye konuştu.

Başkan Yılmaz, Karargahın restore edilmesine destek veren Mersin Valisi Ali İhsan Su’ya ve emek veren herkese teşekkür ederek; “Binamızın tahsisinden restore edilmesine destek veren Mersin Valimiz Sayın Ali İhsan Su’ya, binamızın hazırlanmasına emek veren Akdeniz Kent Konseyi Başkanı ve Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Başkanı Sayın Mustafa Erim’e, Mersin Üniversitesi Öğretim Üyeleri Dr. Öğr. Üyesi Sayın Abdullah Elcan’a, Doç. Dr. Sayın İbrahim Bozkurt’a, Prof. Dr. Sayın Mustafa Özyurt’a, Türk Ocakları Mersin Şube Başkanımız Sayın Dr. Ünal Kılıç’a, Gazeteci, Yazar Sayın Hayati Tek’e, Mimarlarımız Sayın Hatice Güneri Güvener ve Yeşim Ensari’ye teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.

Vali Su; “Bu Tarihi Binanın Açılışını Yapmaktan Mutluluk Duyuyorum”

Mersin Valisi Ali İhsan Su da Kuvayi Milliye Karargahı olarak tarihte kullanılan bu binanın yeniden restore edilip hizmete açılmasından dolayı mutluluk duyduğunu belirterek, bu güzel çalışmasından dolayı Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz’a teşekkür etti.

Vali Su; “Biz millet olarak tarihten günümüze asla boyunduruk altında yaşamadık. Her zaman bağımsızlığımıza, hürriyetimize, istiklalimize sahip çıktık. Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy ‘un ifade ettiği gibi “Ben ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım. Hangi çılgın bana zincir vuracakmış? Şaşarım! Kükremiş sel gibiyim, bendimi çiğner, aşarım. Yırtarım dağları, enginlere sığmam, taşarım.”. O yüzden hürriyet ve bağımsızlık bizim milletimizin karakterinde var. Bu bakımdan tarih boyunca yüce milletimiz, mağdurların, mazlumların yanında olmuş, onlara kol kanaat germiş ve kendisi de tarihten günümüze kadar daima bağımsız ve hür yaşamıştır. İnşallah bundan sonra da ilelebet hür ve bağımsız yaşayacaktır. Burası olarak tarihi olarak özel bir bina oldu. Başkanımız Atsız Afşın Yılmaz’a teşekkür ediyoruz. Burayı gezenler de tarihimizi daha iyi özümseyerek, daha iyi anlamış olacaklar. Bu güzel bina Mersinimize hayırlı olsun. Bu duygu ve düşüncelerle Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmetle, minnetle anıyorum” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Başkan Yılmaz, Mersin Valisi Ali İhsan Su,  kent protokolü ve hemşehrileriyle birlikte Kuvayi Milliye Karargahı’nın açılışını yaptı. Başkan Yılmaz daha sonra Vali Su’ya ve protokol üyelerine karargahı gezdirerek tanıttı.
Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

    YORUM BULUNMUYOR!


 
  HIZLI ARA
 
 
 
  HAVA DURUMU
 
..

Mersin Haberleri, Mersin Son Dakika, Mersin Haber, Haberler, Son Dakika, Mersin, Mersin Siyaset 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GİRİŞ SAYFAM YAP SIK KULLANILANLARA EKLE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
demokratmersin.com © Copyright 2007-2022 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA