Mersin, savunma sanayindeki gücünü artırmaya hazırlanıyor | DEMOKRAT MERSİN | Mersin'in Demokrat Gazetesi

 
 
 
00:31  HALK BİLİM UZMANI HİLMİ DULKADİR  20:48  BAŞKAN YILMAZ, LİSELİ GENÇLERLE SÖYLEŞİ YAPTI  19:52  TAKSICILERE YENI SISTEM: MÜŞTERI, ŞOFÖRÜ PUANLAYACAK  19:45  “LISELI GENÇLERDEN MÜNAZARA YARıŞMASı”  12:57  BAŞKAN SEÇER MTSO’NUN KONUĞU OLDU  12:15  AKDENİZDE CAN GÜVENLİĞİNİ TEHDİT EDEN METRUK BİNALARIN YIKIMI SÜRÜYOR  11:03  DARISEKİSİ ÖRNEK KÖY’DE 2 GÜN BOYUNCA YÖRÜK KÜLTÜRÜ TANITILDI  20:47  MERAL SEÇER, “DARISEKİSİ ÖRNEK KÖY PROJESİ”NİN HİKAYESİNİ ANLATTI  20:38  TÜRKİYE SÜPER ENDURO ŞAMPİYONASI TOROSLAR’DA!  20:30  CHP’LI BAŞARıR: BU INSANLAR NASıL EV SAHIBI OLACAK SAYıN ERDOĞAN   20:30  GENÇLER, PROJE EĞITIM MERKEZI’NDE KAZANDıKLARı BECERILERI SERGILEDI  20:26  GENÇ GIRIŞIMCILERDEN G3 FORUM LISE MERSIN ETKINLIĞI  10:31  YENIŞEHIR BELEDIYESI KOMPOST ÜRETIMI IÇIN HAREKETE GEÇTI  10:25  MESKİ’NİN MAYIS AYI OLAĞAN GENEL KURULU’NUN 2. BİRLEŞİMİ YAPILDI  21:35  KİT’LERI YITIRMENIN ACı SONUÇLARı  21:28  EMNIYET MÜDÜRÜ ASLAN MGC’YI ZIYARET ETTI  11:47  MERSIN ŞEHIR TIYATROSU, GÜLNAR, MUT VE ERDEMLI’DE PERDE AÇTı  11:21  BAKAN KURUM, ÇAY MAHALLESI TOKİ KONUTLARıNı YERINDE İNCELEDI   11:21  YENIŞEHIR BELEDIYESI, KıRMıZı ŞEYTANLAR’ı ANKARA’YA TAŞıDı  11:08  AYHAN KıZıLTAN: SEKTÖRLERIMIZ RAKIP DEĞIL, BIRBIRININ DESTEKÇISIDIR 

Mersin, savunma sanayindeki gücünü artırmaya hazırlanıyor

Savunma Havacılık ve Uzay Kümelenmesi SAHA İstanbul Yönetimi Mersin Ticaret ve Sanayi Odası’nda (MTSO) savunma sanayine çalışan ve çalışma potansiyeline sahip firmalarla buluştu. Anadolu’da faaliyet gösteren yetenekli firmaların savunma sanayine kazandırılması adına Mersin’e geldiklerini bildiren Heyet, ardından çalışmaları hakkında bilgi paylaştı. 

Aldıkları davet üzerine Mersin’e gelen SAHA İstanbul Yönetim Kurulu Üyesi ve İTÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Koyuncu, SAHA İstanbul Genel Sekreteri İlhami Keleş ve SAHA İstanbul Genel Sekreter Yardımcısı Ömer Sürmen önce Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi’ni (MTOSB) ardından Mersin Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret edip Mersinli sanayicilerle bir araya geldi. MTOSB’de Model Fabrika, MTSO’da ise Endüstriyel Tasarım ve KOBİ Danışmanlık Merkezi’ni (Atölye1886) gezerek bilgi alan SAHA İstanbul Heyet’i ardından sanayicilerle bir araya gelerek çalışmaları hakkında bilgi verdi.

MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan ve Yönetim Kurulu Üyesi Yalçın Darıcı’nın evsahipliğinde MTSO Hizmet Binası’nda gerçekleşen sanayici buluşmasının açılışında konuşan Başkan Kızıltan, Mersin’de her türü sanayiyi geliştirecek altyapı bulunduğunu dile getirdi. Kentin dört üniversite ve teknoparka sahip olduğunu kaydeden Kızıltan, Mersin’de faaliyet gösteren firmaların envanterini çıkarıp önümüzdeki süreçte savunma sanayi kümesi ile paylaşacaklarını bildirdi. Savunma sanayinin farklı bir özelliğe sahip olduğuna da işaret eden Kızıltan, birçok sektörü de tetikleyip teknoloji üretmenin yolunu açması adına da önem taşıdığını söyledi. 


22 üniversitenin kümede yer aldığını bildiren İTÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Koyuncu ise üye firmaların üniversitelerin laboratuarlarından yararlandığını, her türlü ar-ge ve ur-ge projelerine destek verdiklerini söyledi. 

Keleş: “Tüm gücümüzü birleştirip ortaklık kültürü oluşturuyoruz”
Kümenin yapılanması ve çalışmaları hakkında bilgi veren SAHA İstanbul Genel Sekreteri İlhami Keleş, Kuzey Marmara’yı hedefleyerek kurulmalarına rağmen şu anda 32 değişik şehirde 51 değişik sektörde 700’e yakın firmayı savunma sanayine iş yapan ya da yapma potansiyeli bulunan firmaya ulaştıklarını ve bünyelerinde 22 üniversite bulunduğunu söyledi. Üye firmaların yüzde 83’ünün KOBİ’lerden oluştuğunu dile getiren Keleş, ardından kümenin çalışma modellerini anlattı. Temel ilgi alanlarını ise Keleş, “Kara, deniz ve hava kuvvetlerinin silah ve sistemleri, insansız kara, deniz ve hava sistemleri, sivil havacılık, uydular, yer kontrol ve fırlatma sistemleri” olarak açıkladı. 
Ülkenin savunma ve havacılık alanında dışa bağımlılığını ortadan kaldırma hedefiyle hareket ettiklerini bildiren Keleş, “Uluslararası sorunları ve içerideki sorunları özgün milli savunma sistemleriyle donatılmış ordu ile mevcut coğrafyada ülkenin haklarını korumaya çalışıyoruz” dedi. Ticari bir amaç gütmediklerini yalnızca organizasyon yapan bir çatı kuruluş olduklarını dile getiren Keleş, kümeye üye olabilme kriterini ise, “Sadece yerli ve milli üretici olma şartı arıyoruz. Hizmet sektörü üyemiz olamıyor” diye açıkladı. Basın güçleri bulunduğunu, arkalarında sanayinin gücü olduğunu, 51 değişik sektörden kombinasyon yapabildiklerini, hükümete ve bürokrasiye ulaşım güçleri olduğunu belirten Keleş, “Bu gücü ürüne dönüştürüp bir takım yeteneklere dönüştürüp ihracat boyutuna taşıyoruz” ifadelerini kullandı. 
Küme olarak ortak çalışma kültürü sunduklarını da kaydeden Keleş, “Üye firmaların kendi alanlarındaki ticari ilişkilerin gelişmesine katkı sunuyoruz. Birlikte büyüme kültürünü yerleştirmek, sinerji oluşturmak, üye firmalarımızın bürokrasi ve ana yüklenici firmalar ile iletişim ihtiyaçlarına çözüm üretmek, üye firmalarımızın yurt içi ve yurt dışında pazar geliştirme faaliyetlerine katkı sunmak, B2B’ler düzenlemek görevlerimiz arasında” dedi. 

Keleş ardından firmalara savunma sanayi ve havacılık sektörünce istenen standartları yakalamaları ya da sürdürülebilirliklerini sağlamaları için eğitim verdikleri SAHA Akademi, yeni pazarlara açılmalarını sağlayan SAHA EXPO (Savunma Havacılık Uzay ve Sanayi Fuarı) hakkında bilgi verip üzerinde çalıştıkları ve ihracata destek olması amaçlanan SAHA EXİM çalışmalarını anlattı. SAHA EXPO ile farklı bir alan yakaladıklarını, KOBİ’lere yönelik bir fuar olması nedeniyle Türkiye ve dünyada tek olduklarını kaydeden Keleş, bu alanda bir dünya markası oluşturmak istediklerini ve yabancı firmaları da fuara çekerek 2022’de uluslar arası alanda olduklarını tescilleyeceklerini söyledi.

Ardından katılımcı firmalar kendilerini tanıtıp çalıştıkları sektörler hakkında bilgi vererek merak ettikleri soruları yöneltti. Toplantı toplu fotoğraf çekimi ile son buldu. 
Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

    YORUM BULUNMUYOR!


 
  HIZLI ARA
 
 
 
  HAVA DURUMU
 
..

Mersin Haberleri, Mersin Son Dakika, Mersin Haber, Haberler, Son Dakika, Mersin, Mersin Siyaset 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GİRİŞ SAYFAM YAP SIK KULLANILANLARA EKLE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
demokratmersin.com © Copyright 2007-2022 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA