MTSO, kadına yönelik şiddeti önlemek için dil değişimine gidecek | DEMOKRAT MERSİN | Mersin'in Demokrat Gazetesi

 
 
 
00:31  HALK BİLİM UZMANI HİLMİ DULKADİR  20:48  BAŞKAN YILMAZ, LİSELİ GENÇLERLE SÖYLEŞİ YAPTI  19:52  TAKSICILERE YENI SISTEM: MÜŞTERI, ŞOFÖRÜ PUANLAYACAK  19:45  “LISELI GENÇLERDEN MÜNAZARA YARıŞMASı”  12:57  BAŞKAN SEÇER MTSO’NUN KONUĞU OLDU  12:15  AKDENİZDE CAN GÜVENLİĞİNİ TEHDİT EDEN METRUK BİNALARIN YIKIMI SÜRÜYOR  11:03  DARISEKİSİ ÖRNEK KÖY’DE 2 GÜN BOYUNCA YÖRÜK KÜLTÜRÜ TANITILDI  20:47  MERAL SEÇER, “DARISEKİSİ ÖRNEK KÖY PROJESİ”NİN HİKAYESİNİ ANLATTI  20:38  TÜRKİYE SÜPER ENDURO ŞAMPİYONASI TOROSLAR’DA!  20:30  CHP’LI BAŞARıR: BU INSANLAR NASıL EV SAHIBI OLACAK SAYıN ERDOĞAN   20:30  GENÇLER, PROJE EĞITIM MERKEZI’NDE KAZANDıKLARı BECERILERI SERGILEDI  20:26  GENÇ GIRIŞIMCILERDEN G3 FORUM LISE MERSIN ETKINLIĞI  10:31  YENIŞEHIR BELEDIYESI KOMPOST ÜRETIMI IÇIN HAREKETE GEÇTI  10:25  MESKİ’NİN MAYIS AYI OLAĞAN GENEL KURULU’NUN 2. BİRLEŞİMİ YAPILDI  21:35  KİT’LERI YITIRMENIN ACı SONUÇLARı  21:28  EMNIYET MÜDÜRÜ ASLAN MGC’YI ZIYARET ETTI  11:47  MERSIN ŞEHIR TIYATROSU, GÜLNAR, MUT VE ERDEMLI’DE PERDE AÇTı  11:21  BAKAN KURUM, ÇAY MAHALLESI TOKİ KONUTLARıNı YERINDE İNCELEDI   11:21  YENIŞEHIR BELEDIYESI, KıRMıZı ŞEYTANLAR’ı ANKARA’YA TAŞıDı  11:08  AYHAN KıZıLTAN: SEKTÖRLERIMIZ RAKIP DEĞIL, BIRBIRININ DESTEKÇISIDIR 

MTSO, kadına yönelik şiddeti önlemek için dil değişimine gidecek

 

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO), kadına yönelik şiddetle mücadeleye destek olup, bu konuda farkındalık oluşturulması adına yeni bir çalışmaya hazırlanıyor. Kuracakları bir çalışma komisyonu ile mesleki anlamda ayrımcılığa neden olabilecek tüm kelimeleri saptayıp MTSO’nun raporlarından, yayınlarından söylemlerinden çıkaracaklarını kaydeden Yönetim Kurulu Üyesi Yasemin Taş, “İlk olarak dilde eşitliği sağlayıp ayrımcı dil kullanımına son vereceğiz” ifadelerini kullandı. 

Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü kapsamında Mersin Ticaret ve Sanayi Odası AB Bilgi Merkezi, MEÜ Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi ve TOBB Mersin Kadın Girişimciler Kurulu işbirliğinde, “Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Günü Kısa Film Gösterimi, Toplumsal Cinsiyet Farkındalığı, Yeni Medya Düzeni ve Şiddet” konulu seminer düzenlendi. Seminere MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan ve Meclis Başkanı A. Hamit İzol, Yönetim Kurulu Üyesi Yasemin Taş, Mersin Valisi Ali İhsan Su’nun eşi Zeliha Su, Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in eşi Meral Seçer, Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşin Yılmaz’ın eşi Meltem Yılmaz, MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan’ın eşi Oya Kızıltan, Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı Gülcan Kış, TOBB Mersin Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Ayla Harp, Mersin Kent Konseyi Başkanı Ayferi Tuğcu da katıldı. 
Seminerde MEÜ Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Sosyal Bilimler Enstitüsü Kadın Araştırmaları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr Aslıhan Doğan Topçu, katılımcılara ‘Toplumsal Cinsiyet ve Geleneksel Medya’ konulu sunum gerçekleştirdi. Mersin Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Recep Ünal ise yeni medya düzeni ve şiddet konusunda bilgi paylaştı. 

“Cinsiyetsiz bir oda olarak Türkiye’ye örnek olacağız”
 Toplantının açılışında konuşan MTSO Yönetim Kurulu Üyesi Yasemin Taş şiddetin önlenmesi için önce toplumda kullanılan dilde değişime gidilmesi gerektiğine işaret etti. Ayırımcılığı destekleyen kelimelerin literatürden çıkarılması gerektiğini kaydeden Taş, “İşini adam gibi yap, iş adamı gibi söylemler değiştirilebilir. Kadın doktor, kadın şoför demek yerine yalnızca doktor ya da şoför kelimeleri kullanılabilir. Bu anlamda MTSO olarak kuracağımız bir çalışma komisyonu ile mesleki anlamda ayrımcılığa neden olabilecek tüm literatürü tarayıp farkına varmadan kullandığımız kelimeleri raporlarımızdan, videolarımızdan, yayınlarımızdan kaldıracağız. Bir farkındalık yaratmaya çalışacağız. MTSO, cinsiyetsiz bir Oda olarak Türkiye’ye örnek olacak” dedi. Eşitliğin dilde başlayacağını vurguladığı konuşmasını Taş, “Dilde eşitliği sağlayıp ayrımcı dil kullanımına son ereceğiz. Sevgi de dilde başlar. Bu ülkenin, dünyanın sevmeye ihtiyacı var. Birbirimizi sevip sayarak daha huzurlu bir dünyada yaşayabiliriz” diye tamamladı. 

Harp: “Kadın varsa yarın var”
TOBB Mersin Kadın Girişimciler Kurulu Başkan Ayla Harp ise 25 Kasım Kadına Şiddetle Mücadele Gününün kısa tarihçesi hakkında bilgi vererek başladığı konuşmasını, “Şiddet kadınların kaderi değil. Şiddetin bahanesi olmaz. Hiçbir canlıya yapılan şiddet kabul edilebilir değil. Bu bir insanlık suçu” diye sürdürdü. Seminerin sloganının, ‘Fark et, anla, önle’ olduğunu hatırlatan Harp, “Biz de fark ediyor ve anlıyoruz. Şiddeti önlemek için ‘buradayız’ diyoruz. Bu mücadelede hep birlikte olmamız dileğiyle kadın varsa yarın var, yarınlarımızı hep birlikte inşa edelim diyoruz” ifadelerini kullandı.

Kızıltan: “Önce erkekleri eğitmemiz gerekiyor”
MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan ise sorunun çözümü için önce erkeklerin eğitilmesi gerektiğine dikkat çekti. Kadınların çalışarak, deneyimleri, bilgi birikimleri, azim ve cesaretleriyle önemli mevkilere geldiğini dile getiren Kızıltan, “Hiçbir kadının başarı için erkeklerden bir beklentisi olmamalı. Bizler sırt sırta, el ele, omuz omuza bu toplum için mücadele etmeliyiz” diye konuştu. 

İzol: “Pozitif ayrımcılığı doğru bulmuyorum”
MTSO Meclis Başkanı A. Hamit İzol ise kadının her alanda erkekten daha üstün meziyetlere sahip olduğuna değindi. Kadının erkeğe göre daha yürekli ve cesaretli, daha dürüst olduğunu kaydeden İzol, “Erkeğin ise tek üstün yanı fiziksel gücüdür” dedi. Pozitif ayrımcılık kavramına karşı olduğunu da kaydeden İzol, cinsiyet ayrımının hiçbir alanda yapılmaması gerektiğini söyledi. 
Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

    YORUM BULUNMUYOR!


 
  HIZLI ARA
 
 
 
  HAVA DURUMU
 
..

Mersin Haberleri, Mersin Son Dakika, Mersin Haber, Haberler, Son Dakika, Mersin, Mersin Siyaset 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GİRİŞ SAYFAM YAP SIK KULLANILANLARA EKLE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
demokratmersin.com © Copyright 2007-2022 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA