VATİKAN’IN GÖZÜ KIBRIS’TA | DEMOKRAT MERSİN | Mersin'in Demokrat Gazetesi

 
 
 
17:58  ATATÜRK’ÜN MUTFAĞıNıN KAPıSı AÇıLDı!  17:21  MERSIN BAROSU’NDAN HPV AŞı BURSU   17:13  HAŞIM USTA ATÖLYESI MTOSB’DE AÇıLDı  17:08  YENIŞEHIR BELEDIYESINDEN KAR TEMIZLEME VE YOL AÇMA ÇALıŞMASı  17:05  ÖLÇÜ ALETLERININ MUAYENESINDE SON GÜN 28 ŞUBAT  15:29  MEİGDER: “MUMCU’YU ÖZLEMLE ANıYORUZ”  14:57  MERSİN TARİHİNDEN KESİTLER  14:54  MGC, GAZETECILERIN KATıLıMıYLA UĞUR MUMCU’YU ANDı  09:17  KARDA MAHSUR KALAN VATANDAŞLARIN İMDADINA TOROSLAR BELEDİYESİ KOŞTU  08:54   YENIŞEHIR BELEDIYESININ ‘SıFıR ATıK PROJESI’ YAYGıNLAŞıYOR   08:52  İBRAHIM UFUK KAYNAK…  13:15  MERSİN BÜYÜKŞEHİR’DEN YENİ HİZMET: “OKUMA-YAZMA KURSU”  17:37  “BIR ÜNITE KAN, ÜÇ CAN”  17:43  CHP’LI GÖKÇEL: TARLALARDA YANGıN VAR  14:31  BAŞKAN GÜLTAK’TAN KENT DİNAMİKLERİNE ÇAĞRI  09:57  KARDA MAHSUR KALANLARIN İMDADINA BÜYÜKŞEHİR YETİŞTİ  21:12  BAŞKAN YILMAZ, MESİAD ÜYELERİYLE BİR ARAYA GELDİ  12:37  YENIŞEHIR BELEDIYESI MERSIN’E ULUSLARARASı SPOR ORGANIZASYONU KAZANDıRDı  11:50  KıZıLTAN, TAYVANLı YATıRıMCıLARı CHIP YATıRıMı IÇIN MERSIN’E DAVET ETTI  19:16  ESAT ARSLAN: KAZAKISTAN’DA PERDE ARALANıRKEN 

VATİKAN’IN GÖZÜ KIBRIS’TA

PROF. DR. ATA ATUN / KIBRIS İLİM ÜNİVERSİTESİ

Kıbrıs Rum Yönetimi, Türk ordusunu tek bir kurşun atmadan adadan atma ülküsüyle, bir zamanlar savunmasız ve silahsız Kıbrıslı Türklere saldırırken, Türk olmaktan başka hiçbir suçu olmayan masum kardeşlerimizi kitleler halinde kurşuna dizip şehit ederken bir amacı vardı: Kıbrıs adasının tümünü ele geçirmek! Ne var ki kendini aslan zanneden, ama Barış Harekâtı’nda Mehmetçiğin önünden kaçarak sığınacak delik arayan, Rum Milli Muhafız Ordusu (RMMO), ne kadar silahlanırsa silahlansın buna gücünün yetmeyeceğini çok iyi biliyor.

Hatırlayınız; Rum Yönetimi Başkanı Glafkos Klerides 1992 yılında Avrupa Birliği’ne katılım başvurusunu yaparken; “Arkamıza AB’yi alacağız ve Türkleri adadan atacağız.” açıklamasını yapmıştı. Ancak aradan geçen 29 yılda Avrupa Birliği, üye devletler olan Yunanistan ve Kıbrıs Rum Yönetimi’nin bütün baskılarına ve “veto” tehditlerine rağmen, bunların uğruna Türkiye’yi karşısına almadı, almak istemedi.

YENİ ARAYIŞLAR

Barış Harekâtı)ndan hemen sonra Helen (Yunan) lobisinin çalışmaları ve ABD Helenlerinin Kapitol (ABD Meclisi) temsilcileri olan Menendez, Bisbirakis ve Joe Biden’ın ortaklaşa sundukları; “Türkiye’ye silah ambargosu” kararı, 1975 yılında uygulamaya konduysa da ABD’nin çıkarlarına zarar verdiği gerekçesi ile iki yıl sonra, Carter döneminde kaldırıldı. O gün bu gündür ABD, kerhen Yunan lobisinin yanında gözüküyor ama Kıbrıs sorunu nedeni ile de Türkiye’ye karşı cephe almaktan hep kaçınıyor.

Kıbrıs Rum Yönetimi, AB’den, ABD’den ve yeni müttefiklerinden beklediği ilgi ve desteği bulamayınca yeni arayışlar içine girdi ve şimdi de Doğu Akdeniz’de kendine yeni müttefikler bulmayı, Türkiye’ye karşı bir cephe oluşturmayı denemeye başladı. Yanına İsrail, Mısır ve Ürdün’ü alıp aklınca Türkiye’yi sıkıştırmaya ve Kıbrıs konusunda taviz koparmaya çalıştı. Ama bu ülkelerin Türkiye’den uzun vadeli siyasi, ekonomik ve askeri çıkarları daha ağır basınca zoraki Kıbrıs Rum Yönetimi’nin yanında durmağa başladılar.

BÜYÜKELÇİLİK AÇILDI

Gelelim Papa’nın ziyaretine; Kıbrıs Rum liderliği Hıristiyanların dini lideri olan Papayı Güney Kıbrıs’a davet ederek, Vatikan devleti ile ilişkilerini artırmayı deniyor. Vatikan Devleti’nden Kıbrıs Rum Yönetimi topraklarında Büyükelçilik açması çağrısına, Vatikan devletinin olumlu yanıt vermesi sonrasında dünyalar Rum lider Anastasiadis’in oldu. Hemen bakanlar kurulunu toplayıp, Vatikan Büyükelçilik binasının yapımı için Lefkoşa’nın güneyindeki Türkçe okunuşu “Eğlence” olan bölgede Vatikan devletine arazi bağışında bulundu. Binanın yapımı tamamlanınca Baf Kapısı karşısında bulunan Papalık Temsilciliği ve Papanın Temsilcisi, Vatikan Büyükelçiliği’nde, Büyükelçi olarak görevini devam ettirecek.

Bunun meali şu; Kıbrıs Rum Yönetimi, aklınca tüm Hıristiyan devletleri yanına almayı ve desteklerini kazanarak Türkleri Kıbrıs adasından atmayı, korsanca bir yöntemle ilan ettikleri ve kendilerine ait olduğunu iddia ettikleri Münhasır Ekonomik Bölgeye (MEB’ye) sahip olmayı planlıyor.

Aklıma bir dönem Katoliklerin (Papa’nın temsil ettiği Hıristiyanlar) Ortodokslardan (Fener Patriğinin temsil ettiği Hıristiyanlar) ölümüne nefret ettikleri geliyor…

Vatikan devleti, Türkiye’yi Ortodokslara değişir mi, şüphelerim var…

 

 

 
Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

    YORUM BULUNMUYOR!


 
  HIZLI ARA
 
 
 
  HAVA DURUMU
 
..

Mersin Haberleri, Mersin Son Dakika, Mersin Haber, Haberler, Son Dakika, Mersin, Mersin Siyaset 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GİRİŞ SAYFAM YAP SIK KULLANILANLARA EKLE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
demokratmersin.com © Copyright 2007-2022 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA