CHP Milletvekili Sertel, MGC’yi ziyaret etti | DEMOKRAT MERSİN | Mersin'in Demokrat Gazetesi

 
 
 
17:58  ATATÜRK’ÜN MUTFAĞıNıN KAPıSı AÇıLDı!  17:21  MERSIN BAROSU’NDAN HPV AŞı BURSU   17:13  HAŞIM USTA ATÖLYESI MTOSB’DE AÇıLDı  17:08  YENIŞEHIR BELEDIYESINDEN KAR TEMIZLEME VE YOL AÇMA ÇALıŞMASı  17:05  ÖLÇÜ ALETLERININ MUAYENESINDE SON GÜN 28 ŞUBAT  15:29  MEİGDER: “MUMCU’YU ÖZLEMLE ANıYORUZ”  14:57  MERSİN TARİHİNDEN KESİTLER  14:54  MGC, GAZETECILERIN KATıLıMıYLA UĞUR MUMCU’YU ANDı  09:17  KARDA MAHSUR KALAN VATANDAŞLARIN İMDADINA TOROSLAR BELEDİYESİ KOŞTU  08:54   YENIŞEHIR BELEDIYESININ ‘SıFıR ATıK PROJESI’ YAYGıNLAŞıYOR   08:52  İBRAHIM UFUK KAYNAK…  13:15  MERSİN BÜYÜKŞEHİR’DEN YENİ HİZMET: “OKUMA-YAZMA KURSU”  17:37  “BIR ÜNITE KAN, ÜÇ CAN”  17:43  CHP’LI GÖKÇEL: TARLALARDA YANGıN VAR  14:31  BAŞKAN GÜLTAK’TAN KENT DİNAMİKLERİNE ÇAĞRI  09:57  KARDA MAHSUR KALANLARIN İMDADINA BÜYÜKŞEHİR YETİŞTİ  21:12  BAŞKAN YILMAZ, MESİAD ÜYELERİYLE BİR ARAYA GELDİ  12:37  YENIŞEHIR BELEDIYESI MERSIN’E ULUSLARARASı SPOR ORGANIZASYONU KAZANDıRDı  11:50  KıZıLTAN, TAYVANLı YATıRıMCıLARı CHIP YATıRıMı IÇIN MERSIN’E DAVET ETTI  19:16  ESAT ARSLAN: KAZAKISTAN’DA PERDE ARALANıRKEN 

CHP Milletvekili Sertel, MGC’yi ziyaret etti

CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel ve CHP Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel, Mersin Gazeteciler Cemiyeti’ni ziyaret etti.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Atila Sertel ve CHP Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel miting öncesi Mersin Gazeteciler Cemiyeti’ni (MGC) ziyaret ederek; Başkan Rüstem Kaya Tepe, yönetim kurulu üyeleri ve gazetecilerle bir araya geldi. Yapılan ziyarette sektörün sorunları üzerine sohbet edildi.

Tepe: “Anadolu medyası yaşatılsın”

MGC Başkanı Rüstem Kaya Tepe, basın kuruluşları üzerindeki ekonomik yüklerin hafifletilmesi gerektiğini belirterek, “Teknolojik gelişmeler sektör açısından büyük sorun yaratıyordu, pandemi de son darbeyi vurmuş oldu. Biz hep bir teşvik, bir destek beklerken son dönemde tasarruf tedbirleri adı altında bir genelgenin yayınlandı. Kamu kurum ve kuruluşlarının gazetelere ilan verme sorunu doğdu. Bu bizi ciddi manada rahatsız etti. Son olarak da kur artışından dolayı uydu maliyetlerinin neredeyse iki katına çıkması gündemde. Bu artış gerçekleşirse 150’ye yakın yerel televizyon ekranlarını karartmak zorunda kalacak. Bunun önüne geçmek, bir takım tedbirler almak lazım. Radyo ve televizyonların meslek birlik ödemeleri çok yüksek. Bu sebepten dolayı birçok arkadaşımız hapis cezası aldı. Anadolu medyasının yaşaması lazım. Bir şekilde çözüm yolu bulunmasını talep ediyoruz.” diye konuştu.

“İktidar basının sorunlarını görmezden geliyor”

Kendisinin de gazetecilikten gelme olduğu için sektörün sorunlarına oldukça hakim olduğunu söyleyen CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, “Yazılı medyanın durumu içler acısı. Gazetecilerin çoğu asgari ücret seviyesinde veya altında çalışıyorlar. Bu meslek itibarıyla Türkiye’de 100’ün üzerindeki İletişim Fakültesinden mezun gençlerimizin kendi mesleklerini yapamayıp polislik, bekçilik, infaz koruma memurluğu gibi mesleklere yöneliyorlar.” dedi.

Televizyon kuruluşlarının karşı karşıya kaldığı ekonomik problemlere de değinen Sertel, şu ifadeleri kullandı: Yaklaşık 20 yıldır daralan, bastırılan, özgürlüklerden uzaklaşılan bir dönemi yaşıyoruz. Yazılı medyanın, görsel medyanın çok önemli sorunları var. Biz geçmişte kağıdını, mürekkebini kendi üreten bir ülkeydik. Ne yazık ki bu üretimi yapan fabrikalar kapatıldı ve dışa bağlı bir hale getirildik. Kağıt, kalıp, mürekkep dışardan alındığı için gazete maliyetleri inanılmaz yükseliyor. Satış maliyetleri de gazeteleri kurtarmıyor, üstüne üstlük Basın İlan Kurumu’nun uygulamalarıyla, giderek ilanları daraltmasıyla ve meclisten geçirmek istedikleri yasayla gazeteler daha çok zorluklarla karşı karşıya kalıyor. Sorunları reddeden, çözüm üretmeyen bir yapıyla karşı karşıyayız.

Uyduya çıkan televizyonların o kentte ticaret yapanların, sanayicilerin, siyasilerin, belediyelerin ufak tefek destekleriyle ayakta kalan bir kuruluşlar zinciri oluşmuş durumda. Türkiye’deki ekonomi geriledikçe ilan pastasından görsel medya ve yazılı medya yeterli payı alamamaktadır. Öte yandan gerçekten habercilik yapan ve reyting almasına rağmen gerçekleri dile getirdikleri için cezalandırılan ulusal kanallar var. Bu televizyonlar reklam alamadıkları gibi RTÜK’ten bu kuruluşlara ceza yağmaktadır. Bu iktidar bir zulüm iktidarıdır. Halka zulmettiği gibi medyaya da zulmetmektedir.

“Bağımsız medyayı yaratmamız lazım”

Milletvekili Sertel;  sektörün yaşadığı sorunlara çözüm olarak çok uluslu şirketler ve patronların ele geçirdiği iktidar güdümündeki medya yerine özgür ve bağımsız medyanın yaratılması ve yaşatılmasının şart olduğunu dile getirdi.

CHP Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel ise basının önemine dair şunları söyledi:  Basın ve yayın, insanların objektif haber almasında en büyük katkı yapan unsur. Bu şekilde bağımsız bir basının var olması hem ülkemiz açısından hem de demokrasimizin gelişmesi açısından önemli. AKP döneminde sermayenin basını ele geçirme çabası sonuç verdi. Basının elbette çok fazla sorunu var ama burada bence en büyük problem sermaye ile yerel basının rekabet edememesi. CHP olarak basının mutlaka özgür olması gerektiğini, özellikle gazetecilerin düşüncelerinden dolayı dünyada en fazla cezaevinde yatan ülkenin Türkiye olması utancını her fırsatta dile getiriyoruz.
Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

    YORUM BULUNMUYOR!


 
  HIZLI ARA
 
 
 
  HAVA DURUMU
 
..

Mersin Haberleri, Mersin Son Dakika, Mersin Haber, Haberler, Son Dakika, Mersin, Mersin Siyaset 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GİRİŞ SAYFAM YAP SIK KULLANILANLARA EKLE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
demokratmersin.com © Copyright 2007-2022 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA