Bakan Pakdemirli tarım sektörüyle buluştu | DEMOKRAT MERSİN | Mersin'in Demokrat Gazetesi

 
 
18:10  CHP’Lİ ANTMEN ‘ASELSAN, ROKETSAN, HAVELSAN KATAR’A MI SATILDI?’   17:42  MERSIN GAZETECILER CEMIYETI’NDEN MTOSB’YE ZIYARET  17:41  BELEDIYE IŞÇISI BULDUĞU CÜZDANı SAHIBINE ULAŞTıRDı  14:17  TOROSLAR BELEDİYE MECLİSİ, 2021 YILININ SON TOPLANTISINI YAPTI  11:01  ATATÜRK’LE ALDATILMAYI SEVİYORUZ  14:35  “20 YıLDA ÇIFTÇILERIN BANKALARA BORCU YÜZDE 7000 ARTTı”  11:44  YENIŞEHIR BELEDIYE MECLISI ARALıK AYı TOPLANTıSı YAPıLDı  11:19  BAŞKAN SEÇER, SİLİFKE’DE ESNAF VE MUHTARLARLA BULUŞTU  11:05  MEZITLI SANAT ÇARŞıSı YENI YıL İÇIN ÜRETIYOR  11:03  MERSIN ÜLKÜ OCAKLARı BAŞKANı’NDAN BAŞKAN SARı’YA ZIYARET   11:02  YENIŞEHIR BELEDIYESINDEN IKLIM DEĞIŞIKLIĞI PANELI  14:54  AKDENİZ BELEDİYE MECLİSİ ARALIK AYI İLK BİRLEŞİMİNİ GERÇEKLEŞTİRDİ  11:56  VATİKAN’IN GÖZÜ KIBRIS’TA  11:02  ERKEK ÇALıŞANLARA KADıNA YÖNELIK ŞIDDET SEMINERI  11:02  ESAT ARSLAN: DEDEAĞAǒTAKI ABD YıĞıNAĞıNıN DÜŞÜNDÜRDÜKLERI  10:33  YENIŞEHIR’DE PEDALA ENGEL YOK  10:33  AKDENIZ’DE MESLEKI EĞITIM ATÖLYELERI’NE BAŞVURULAR BAŞLADı   13:27  EŞIT YURTTAŞLıĞı PEKIŞTIREN ADıM: KADıNLARA SEÇME VE SEÇILME HAKKı  12:03  CHP MILLETVEKILI SERTEL, MGC’YI ZIYARET ETTI  11:48  KILIÇDAROĞLU: YENİ BİR HAMLE İLE ÇIĞIR AÇACAĞIZ  

Bakan Pakdemirli tarım sektörüyle buluştu

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası’nı (MTSO) ziyaretinde tarım sektörüyle ‘Mersin Sektör Buluşması’ toplantısına katıldı. Ağırlıklı olarak hububat bakliyat sektör temsilcileri olmak üzere, üreticiden ihracatçıya, zirai ilaç bayisinden meyve sebze komisyoncusuna kadar sektörün her kesiminin katıldığı toplantıda, zirai ilaç kalıntısından ihracatta yaşanan sorunlara, doğru sulama sistemlerinden GDO ile mücadeleye kadar birçok konuya değinildi. MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, Mersin Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ö. Abdullah Özdemir ve sektör temsilcilerinin bahsettiği sorunları ve talepleri dinleyerek not alan Bakan Pakdemirli, bakanlık olarak planladıkları çalışmaları anlatıp, özellikle kuraklık ve su yönetimine dair politikalar üzerine yoğunlaşacaklarını bildirdi. Bakanlığın yürüttüğü faaliyetlerle Türkiye’deki tarımsal ürün üretim ve ihracat rakamları hakkında bilgi paylaşan Pakdemirli, artan nüfusun ihtiyacının karşılanması adına önümüzdeki süreçte çok daha fazla üretim yapılması, su kaynaklarının doğru kullanılması gerektiğini vurguladı. 

Kızıltan: “Faydalı böcek üretimine önem verilmeli”
Tarım sektörünün Mersin ekonomisi açısından önemine dikkat çeken MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan ardından sektörün beklentilerini sıraladı. Türkiye tarımındaki sürdürülebilirliği ve toprak kalitesini engelleyen en temel sorun olarak yanlış tarımsal ilaç kullanımını gösteren Kızıltan, “Özellikle kaçak ilaç kullanımı büyük sorun. Yanlış ilaç kullanımından dolayı ürünler ihracattan geri dönüyor. Önce ilacın ithalatına izin veriliyor, sonra yasaklanıyor. Yasaklanan bu ilaçlar ise bayilerin elinde kalıyor ve bayiler yasal yolla ve izinle ithal edilen bu ilaçları satmak zorunda kalıyor” dedi. Toprağı koruma ve üretimi arttırma adına, ilacın doğal alternatifi olan faydalı böcek üretimine önem verilmesi gerektiğini vurgulayan Kızıltan, tarım enstitülerinin bu konuda görevlendirilmesini talep etti. Gübre fiyatlarına da değinip çok yüksek olmasına rağmen piyasada yeterince gübre bulunmadığını ifade eden Kızıltan, “Önlem alınmazsa gübre arzı gelecekte tarımın en büyük sorunlarından olacak” dedi. Kızıltan konuşmasında şu sorunlara değindi:

“Vahşi sulama yasaklanmalı”
“Özellikle yağlı tohumların üretimindeki yetersizlik yemeklik yağ fiyatlarının artışına neden olmakta. Ülkemiz iklim olarak zeytin için bir cennettir. Ama ne yazık ki yeterli üretimimiz yok. Zeytinyağı fiyatları da bundan dolayı artıyor. Gübre, ilaç, su, elektrik, makine, akaryakıt gibi tarımsal girdi fiyatları aşırı arttı. Sadece daha çok, daha verimli ve daha katma değerli üretim yaparak bu girdi fiyatlarının olumsuz etkilerini minimize edebiliriz. Birlik ve kooperatifler mutlaka güçlendirilmelidir. Kuraklık dünyanın büyük sorunu haline geliyor.  Çukurova bu sorundan en çok etkilenen bölge. Su kaynaklarını doğru kullanmak adına vahşi sulama yasaklanmalı. Kuraklık konusunda çiftçilerimiz eğitilmeli, çok su tüketen ürün yerine kuraklığa dayanıklı çeşitlerin üretimi özendirilmeli. Sulamada kapalı sistem ve damlama sistemi ile su tasarrufuna daha fazla özen gösterilmesi sağlanmalı. Ekilmeyen, çeşitli nedenlerle boş kalan tüm tarım alanlarımız hızla üretime açılmalıdır. Bu işleri yapmak üzere, kırsala göç özendirilmeli. Organik tarım üretimi özendirilmeli ve daha sıkı kontrol altına alınmalıdır. Ülkemizin geçmişte güçlü olduğu geleneksel bakliyat ve pamuk üretimine tekrar planlı şekilde başlanmalıdır. Tarımsal üretimde katma değer yaratan en önemli şeylerden biri ihracattır. Ancak, ihracatta çok fazla analiz isteniyor. Üstelik, analiz ücretleri de çok yüksek. Analiz zorunluluğunun tamamen kaldırılması, en azından bir geçiş aşaması olarak “iyi tarım uygulamaları” yapan veya “Global Gap” belgesine sahip firmalar bu analizlerden muaf tutulmalıdır.”

Özdemir: “Geleceğe dönük plan yapmalıyız”
Mersin Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ö. Abdullah Özdemir ise bakliyat sektörünün taleplerine değindi. 1980’li yıllarda Türkiye’nin bakliyattaki gücünü özetleyen Özdemir, bugün yine aynı güce ulaşabilmek adına sektörün beklentilerini şöyle sıraladı: 


“1 – Sertifikalı tohum üretimi ve kullanımı yaygınlaşmalı. 
2 – Nadas alanlarının üretime kazandırılması projesi üzerine eğilmeli. 
3 – Baklagiller münavebeli ekim şartına göre zorunlu hale getirilmeli.  
4 – Bakliyatta ar-ge çalışmaları ve sanayi işbirliği güçlendirilmeli. 
5 – Tohum ıslah çalışmalarında üretici, tüketici ve sanayici tercihleri göz önüne alınmalı. 
6 – Bakliyatta yüksek katma değerli ürünlerin geliştirilmesine yönelik politikalar oluşmalı. Türev ürünlere yönelme zamanı gelmiştir. 
7 – Havza bazlı destekleme modeli yeniden ele alınmalı.”  


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

    Bu Habere Hen?z Yorum Yap?lmam??..!
 
  HIZLI ARA
 
 
 
  HAVA DURUMU
 
..

Mersin Haberleri, Mersin Son Dakika, Mersin Haber, Haberler, Son Dakika, Mersin, Mersin Siyaset 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GİRİŞ SAYFAM YAP SIK KULLANILANLARA EKLE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
demokratmersin.com © Copyright 2007-2021 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA