Gençlerle Genç Yaş Al Projesi | DEMOKRAT MERSİN | Mersin'in Demokrat Gazetesi

 
 
19:57  TARSUS İBN-İ SİNA DEVLET HASTANESİNİN AKIBETİ NE OLACAK?  22:44  AKDENIZ BELEDIYESI 2022 MALI YıLı BÜTÇESI OYBIRLIĞIYLE KABUL EDILDI  13:24  TOROSLAR BELEDIYESI’NDE KIVI FESTIVALI   13:23  GAZETECI MUSTAFA ÖZGÜR IÇIN MEVLIT OKUTULDU  12:42  İSTIKLAL CADDESINI DÜZENLEMEK IÇIN ILK ADıM ATıLDı  12:34  BAKAN PAKDEMIRLI TARıM SEKTÖRÜYLE BULUŞTU  01:04  TGB GENEL BAŞKANı DILEK ÇıNAR 29 EKIM ÇALıŞMASıNı ANLATTı  22:43  CHP TÜGVA İÇİN MECLİS ARAŞTIRMASI İSTEDİ   21:54  TOROSLAR’DA YEŞIL DOKUYA SAHIP ÇıKıLıYOR  21:43  BAŞKAN ABDULLAH ÖZYIĞIT’E “YıLıN BELEDIYE BAŞKANı ÖDÜLܔ VERILDI  20:55  MEZITLI’DE “MERSIN KAYDA GEÇIYOR!” PANELI YAPıLDı  21:49  MTOSB’DEN, ÖZALTıN AHŞAP’A TEŞEKKÜR  21:28  TOROSLAR BELEDIYESI’NIN EKIM AYı MECLIS TOPLANTıSı YAPıLDı  02:01  BAŞKAN SEÇER’İN BORÇLANMA TALEBİ YİNE REDDEDİLDİ  21:58  BU FESTİVAL MERSİN’E ÇOK YAKIŞTI!  15:55  2022 YıLı MEZITLI BELEDIYE BÜTÇESI OYBIRLIĞI İLE KABUL EDILDI  11:45  BAŞKAN YILMAZ, MERSİN’DEN 350 KADIN İLE BİRLİKTE ATA’NIN HUZURUNA ÇIKTI  11:31  2. KARADUVAR BALıK FESTIVALI’NE 50 BINDEN FAZLA KIŞI KATıLDı  11:20  İKLIM KRIZI ARAŞTıRMASı: DÜNYA ARTıK DAHA KARANLıK!  11:00  GOOGLE YÖNETICISI IDDIA ETTI: YAPAY ZEKA KıYAMETI GETIRECEK 

Gençlerle Genç Yaş Al Projesi

Mersin Alzheimer Derneği;  Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından  yürütülen “Gençlik Projeleri Destek Programı” çerçevesinde, “GENÇLERLE GENÇ YAŞ AL PROJESİ” gerçekleştiriyor.  Projenin amacı,  Covıd-19 salgını nedeniyle toplumdan izole edilen yaş almışlar ile üniversite gençlerini ve  gönüllüleri  aynı  çalışmada buluşturarak, ortak  faaliyetler yapmalarını sağlamak;   böylece yaşlıları gençlerin enerjilerinden, desteklerinden yararlandırırken,  gençleri   toplumsal hayata katılımları için teşvik etmek, kuşaklar arası iletişimi sağlayarak daha güçlü bir  toplum yaratmak. 
 
Pandemi nedeniyle  sosyal ve kültürel yaşama katılım hakları engellenen sağlıklı yaşlılarımız, evlerinde   pasif yaşamak zorunda kalınca  fiziksel ve sosyal aktivitelerini  yapamadılar; toplumdan ve sevdiklerinden  izole edildiler. Bu durum onların  depresyona girmelerine,  mevcut hastalıklarının atak yapmasına,  yeni hastalıklarının ortaya çıkmasına,  ayrıca  Alzheimer olma  risklerinin artmasına neden oldu.  Proje ile salgının yaşlılar üzerinde yarattığı olumsuzlukları azaltmak; onların sosyal dışlanmalarını engellemek, motivasyonlarını artırmak,  topluma entegre olmalarını sağlamak; gençlerin de, hayatın her alanında etkin olmaları, empati ve sosyal sorumluluk duygularını geliştirmeleri hedeflenmiştir. 
 
Gençlerle Genç Yaş Al Projesi” kapsamındaki  aktif yaş alma faaliyetlerine;   gönüllü öğrenciler, gönüllü gençler ve   diğer gönüllülerle  birlikte,  yaş  almış büyüklerimiz katılmaktadır.   
 
Bilindiği üzere,  “21 Eylül Dünya Alzheimer Günü”   küresel olarak kutlanmakta; Eylül ayılarının tamamında da,  Alzheimer hastalığı hakkında farkındalık yaratacak,  hastaların ve hasta yakınlarının sorunlarını vurgulayacak kampanyalar yapılmakta.  Tanıtımını  bu nedenle  Eylül ayı içerisinde yaptığımız,   “Gençlerle Genç Yaş Al Projesi”  kapsamında, 
 Gençlerin destekleriyle, yaşlıların ilgisini çekecek programlar hazırlandı, videolar çekildi.
 Programlar ve videolar, 20 Eylül 2021 tarihinden itibaren,  Sun RTV’de,  haftanın her günü saat  11.oo’de  yarım saatlik  sürelerle, 19 hafta boyunca yayımlanacak.  TV izlemek için  ek bir teknolojik bilgi gerekmediğinden, çok daha fazla yaşlıya ulaşmak amacıyla televizyondan yayımlatmak tercih edildi. 
 Programlarda aktif sohbetler, sağlık sohbetleri;  fiziksel ve zihinsel egzersizler;  müzik ve çeşitli etkinlikler olacak.   
Tüm çalışmalarda gerekli tedbirler alınarak, 
 Yenişehir, Mezitli, Tarsus Aktif Yaş Alma Evlerinde, 3 ay boyunca, sayıları sınırlı tutulacak gençlerle ve yaşlılarla  yüz yüze  aktif yaş alma faaliyetleri yapılacak.  
 12.Alzheimer Eğitim Kampımız, sınırlı sayıda  Alzheimer hastası/hasta yakınıyla yüz yüze;  diğer katılımcılar için  geçen yıl olduğu gibi online  düzenlenecek. 
 “ALZHEİMER VE DEMANS İÇİN ARTIK HAZIRIM KİTABI”  yayımlanacak. Bu kitap,  Alzheimer ve Demans ile ilgili güncel bilgileri, hasta yakınları için faydalı bilgileri içerecek.  
Her yaş grubundan insanların güzel enerjisi ile uygulayacağımız bu etkinliklerde bize katılın. Birlikte gülümseyerek öğrenelim, eğlenelim ve etrafımıza yararlı olalım. 
 
                                                                                                                            Prof.Dr.Aynur Özge
                                                                                                  Mersin Alzheimer Derneği Yönetim Kurulu Başkanı


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

    Bu Habere Hen?z Yorum Yap?lmam??..!
 
  HIZLI ARA
 
 
 
  HAVA DURUMU
 
..

Mersin Haberleri, Mersin Son Dakika, Mersin Haber, Haberler, Son Dakika, Mersin, Mersin Siyaset 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GİRİŞ SAYFAM YAP SIK KULLANILANLARA EKLE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
demokratmersin.com © Copyright 2007-2021 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA