8 MART, İNSANLIĞA BİR ÇAĞRI! | DEMOKRAT MERSİN | Mersin'in Demokrat Gazetesi

 
 
00:33  KÖY ENSTİTÜLERİ’NDE ÜRETİM VE TASARRUF   18:20  MESDEM’İN İLK TOPLANTISI BAŞKAN SEÇER BAŞKANLIĞINDA YAPILDI  10:27  TARSUS DOĞA PARKI’NIN YENİ SAKİNLERİ: NİSAN VE SEKO  19:27  BUGÜN KÖY ENSTITÜLERI’NIN KURULUŞUNUN 81. YıLDÖNÜMÜ: DOĞRU EĞITIMIN BEREKETI  18:54  CHP’LI GÖKÇEL BÜYÜKŞEHIRIN HAL PROJELERINI GÜNDEME GETIRDI  18:13   BAŞKAN YıLMAZ: MERSINIMIZI DÜNYA TANıMALı  17:24  KEMAL KILIÇDAROĞLU  21:10  2 BIN 812 AILEYE HOŞ GELDIN BEBEK PAKETI  21:10  BÜYÜKŞEHIR RAMAZAN’ıN ILK GÜNÜ ÖĞRENCILERI SEVINDIRDI  21:09  YAZAR SEVDA KAYNAR: ORHAN PAMUK, ATATÜRK ILE DALGA GEÇIYOR  17:24  CHP’Lİ GÖKÇEL: SAVAŞ DÖNEMLERİNDE BİLE BÖYLE BİR TABLO ORTAYA ÇIKMADI  17:20  KAPANAN ŞIRKET SAYıSı MARTTA YÜZDE 26.5 ARTTı  14:35  104 AMİRALİN BİLDİRİSİNİN ALTINDA YATAN GERÇEK NEDEN, NEDİR?   14:00  BİRİSİ "KRAL ÇIPLAK" DEDİ ÇIPLAKLAR KÜPLERE BİNDİ  09:24  BAŞKAN YıLMAZ, SAHA ÇALıŞMALARıNı INCELEDI   20:28  31 MART 1918’DE NE OLDU?  20:28    13:54  YENIŞEHIR BELEDIYESI VIRÜSLE MÜCADELEYE DEVAM EDIYOR  13:52  AKDENIZ ZABıTASı’NDAN FıRıN VE PATISERILERE RAMAZAN DENETIMI   14:57  KÖLELİK GERİ GELDİ PTT ÇALIŞANLARINA PATATES SOĞAN ZULMÜ 

8 MART, İNSANLIĞA BİR ÇAĞRI!

Bindallı

Dünya Emekçi Kadınlar Günü 8 Mart, 2021 yılında bugün ne anlama geliyor?


ZERRİN ÖZTÜRK

Elbette, insanlığın Asya Çağı’yla ileri atılımlar yaptığı günümüzde, 8 Mart bize yeni sorumluluklar yüklüyor, önümüze yeni görevler koyuyor. Bu açıdan 8 Mart her yıl bütün insanlığa yapılan bir toplumsal vicdan çağrısıdır.

Bu evrensel gün her şeyden önce bir ayrıştırma, kendi emeğine yabancılaşma değil, toplumsal mücadele içinde birleşme, üretme ve Vatan Savaşı sürecinde bütünleşme günüdür. Çünkü hiçbir hareket toplumdan soyutlanarak başarıya ulaşamaz.

O nedenle 8 Mart, bir anma-kutlama günü olmanın ötesinde, daha gerçekçi anlamlar taşıyor. Bugünün mücadelesi içinde bizlere görevlerimizi hatırlatıyor. Her 8 Mart’ta irademizi tazeliyor, güçleniyoruz. Görevimiz, geçmişi sadece onurlandırmak değil, bugünü de anlamlı kılmaktır.

Burada Cumhuriyet devrimimizin öne aldığı Üç Devrim Yasası’nın kazanımlarının bilincinde olduğumuzu belirtmek isteriz. 3 Mart 1924’te kabul edilen Türk Aydınlanma Devrimi’nin üç temel yasası gereği, Halifelik kaldırıldı, Tevhidi Tedrisat (Eğitimin Birliği) getirildi, Şeriye ve Evkaf Bakanlığı kaldırıldı.

Görevlerimizin bilincine yeniden yükseliyoruz: Bugünkü görevimiz, bütün varlığımızla Türkiye’nin bütünlüğünü savunmak ve halkımızın üretim devrimine katkı yapmaktır. Sayfamızda bunun öncü eylemlerini size sunmaya devam ediyoruz. Diyarbakır Anneleri ve kadın girişimciler, kadın üretici birlikleri bunun en güzel örnekleridir.

Zorlu bir mücadele sürecindeyiz. Vatanımıza kara kefen biçenlerin heveslerini kursaklarında bırakmak ahdimizdir. Ayrıca kadın atalardan edindiğimiz bir beceridir bu. O atalar ki, kadının ve erkeğin ortak zekâsının, ortak gücünün bütünlüğü içinde başı dik zaferler kazandılar, biz de kazanacağız.

BİNDALLI yayına başladığından bu yana, geçmişin deneyimlerinden beslenen birikimli kadrosuyla, yukarıdaki ilkeler doğrultusunda yoluna devam ediyor. Bu deneyler içinde Kadınlar Dünyası* dergimizin özel bir yeri var. Denilebilir ki, BİNDALLI 8 Mart ruhunu, Vatan Savaşı gerçeğimiz içinde her gün yeniden üreterek işe koyuluyor.

Kadının milli üretim ekonomisine katılımına, sorunlarını toplumsal mücadele temelinde çözen öncelikle kadın merkezli olaylara, görüşlere, anlayışlara, kültüre, sanata ve sanatçıya, siyasete ve siyasetçi kadına, bilimsel konulara ve bilim kadınına yer vermeyi sürdüreceğiz.

8 Mart’ın insanlık çağrısına kulak veriyoruz: Umudu, yerli ve milli üretimi, hakça ve kardeşçe bölüşümü, güç birliğini ve paylaşmayı sayfamıza taşıyacağız. Bu inançla Diyarbakır- Hakkari-Van Annelerini, Emekçi Kadını, Girişimci Kadını, Çiftçi Kadını, yaratıcı büyük cevheri, Anadolu’nun güneşi asil Türk Kadınını selâmlıyoruz. Başımız dik, umudumuz tam, cesaretimiz yüksek, yolumuz açık.

*Kadınlar Dünyası, ilk kez Balkan Savaşları sonrasında 4 Nisan 1913 tarihinde yayın hayatına başlayan ve 1921'e kadar yayında kalan, yıllar sonra 1999-2002 yılları arasında gazeteci, yazar Işık Soner’in (1944- 2009) yönetmenliğinde yeniden yayınlanan haftalık kadın dergisi.


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

    Bu Habere Hen?z Yorum Yap?lmam??..!
 
  HIZLI ARA
 
 
 
  HAVA DURUMU
 
..

Mersin Haberleri, Mersin Son Dakika, Mersin Haber, Haberler, Son Dakika, Mersin, Mersin Siyaset 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GİRİŞ SAYFAM YAP SIK KULLANILANLARA EKLE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
demokratmersin.com © Copyright 2007-2021 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA