Cengiz Gökçel: Alata Enstitüsüne Ne Yapılmak İsteniyor? | DEMOKRAT MERSİN | Mersin'in Demokrat Gazetesi

 
 
16:25  8 MART, İNSANLIĞA BİR ÇAĞRI!  12:47  TERK EDILMIŞ EVDEN, 4 RÖMORK ÇÖP TOPLANDı  12:38  BAŞKAN ÖZYIĞIT, İNÖNÜ MAHALLESI ESNAFıNı ZIYARET ETTI  12:25  BAŞKAN YILMAZ’DAN, ARSLANKÖYLÜ HEMŞEHRİLERİNE "VEFA" MEKTUBU  11:08  SILAH TEDARIKÇISI VE TERÖR İHRACATÇıSı: ABD  10:41  KıZKALESI’NIN ALTYAPı HASRETI SONA ERDI  10:35  ARSLANKÖY’ÜN KURTULUŞUNUN 101’INCI YıLDÖNÜMÜ KUTLANDı  10:15  “YENİŞEHİR’DE ÇÖPLER ARTIK DOĞAYI KİRLETMEYECEK”   10:14  AKDENİZ BELEDİYE MECLİSİ MART AYI TOPLANTISINI YAPTI  10:12  HDP’NİN VE PKK’NİN SONU GÖRÜNMÜŞTÜR!  10:09  DOĞU PERINÇEK: ABD HER CEPHEDE KARŞıMıZDA!  14:03  YENIŞEHIR BELEDIYESINDEN ÜCRETSIZ RUSÇA DIL EĞITIMI  14:02  BÜYÜKŞEHIR’DEN SIVRISINEK VE LAVRAYA KARŞı YOĞUN MÜCADELE   13:56  FREKANS A SERGISI SONA ERDI  13:54  AKDENIZ BELEDIYESI, SOKAK HAYVANLARı IÇIN YUVA YAPıYOR  11:57  DOKTOR HALUK TARSUS’A DERMAN OLDU  11:55  MERYAD BAŞKANI COŞKUN DOĞMUŞ, “HOCALI KATLİAMINI UNUTMADIK”  11:53  BAŞKAN SEÇER’DEN POLİPROPİLEN TESİSİ VE MEVCUT LİMANIN GENİŞLEMESİ HAKKINDA AÇIKLAMA  11:45  BATı’NıN SÖMÜRGECILIK TARIHI  11:52  AKDENIZ’DE TARIHI MERSIN EVI GELECEĞE KAZANDıRıLDı 

CHP Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel, Cumhurbaşkanlığı Kararı ile koruma statüsü 2700 dekardan 83 dekara düşürülen Alata Enstitüsü hakkında açıklamalarda bulundu. Alata Enstitüsüne ait arazinin koruma statüsünün değiştirilmesini ve korunacak alanların daraltılmasını eleştirdi.

CHP Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel yaptığı açıklamada Alata Bahçe Kültürleri Enstitüsü’nün tarımsal araştırmalar ve tarımın geliştirilmesi bakımından oldukça önemli bir kurum olduğunu vurguladı. Geçtiğimiz yıllarda da idare tarafından arazi devri şekliyle enstitüye ait arazilerin amacı dışına çıkarıldığını belirtti. Geçtiğimiz günlerde Resmi Gazetede yayınlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile kesin korunacak alanın 83 dekara düşürülmesi sebebiyle geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi yine enstitüye ait diğer alanların amacı dışına çıkarılmasından endişe ettiklerini ifade etti. Gökçel, “Alata Enstitüsü bu coğrafyaya, tarıma büyük katkılar sunmuş bir kurum. Enstitünün önceki yıllarda yaklaşık bin dekarlık bir kısmı ormana devredilmek suretiyle amacı dışına çıkartıldı. Şimdi koruma statüsünde değişiklik yapılarak benzer bir durum yeniden yaratılmak mı isteniyor? Hali hazırda Enstitünün faaliyetlerini yürüttüğü yaklaşık 2 bin 700 dekarlık arazinin, kıyı şeridinde bulunan 83 dekarı kesin korunacak hassas alan ilan edildi ancak diğer kısımlar için bu uygulanmadı. Doğu Akdeniz’in bozulmuş kıyı yapısı göz önünde bulundurulduğunda Mersin-Erdemli arasında bozulmadan kalabilmiş tek alandan bahsediyoruz. Bu kıyı şeridinin yarısının koruma altına alınıp diğer yarısının alınmaması yanlıştır.83 dekarlık korunan alan 3700 metre kıyı şeridinin bir kısmını kapsıyor, halbuki kesin korunacak hassas alanı ilan ederken sahilin tamamını kapsayacak şekilde, bir bütün şeklinde proje yapılması gerekirdi” dedi. Gökçel,Alata Enstitüsüne ait bazı alanlara ise Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım statüsü verilmesinin ise bu alanları ranta açılmasına imkan sağlayacağını ifade etti. Gökçel, “D-400 karayolunun kuzey kısmında bulunan yaklaşık bin 400 dekarınSürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım statüsüne çevrilmesi son derece yanlış bir karar. Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım statüsü demek ileride bu alanın imara açılabilmesi demek. ” dedi. 

“Biz Değerlerimizi Ranta Kurban Vermeyeceğiz”
Sözlerine Alata Enstitüsünün önemine vurgu yaparak devam eden Gökçel, “Alata, Türk tarımının gelişmesi ve Türk çiftçisinin desteklenmesi noktasında çok önemli bir konuma sahip. Özellikle bölge çiftçisi ve Türk tarımı için çok önem arz ediyor. 2700 dekar üzerinde faaliyetini sürdürüyor. Bu arazi aslında mikroklima özelliği gösteren bir yapıda. 12 ay boyunca araştırma geliştirme faaliyetlerine devam edilebiliyor. Koruma altına alınan sahil kesiminde 83 dekarlık küçük bir bölüm deniz kaplumbağalarının ve kum zambaklarının yetiştiği bir bölge. Bu kesin korunacak alanın 83 dekarile sınırlı kalmamasını 3700 metre olan sahilin tamamının Kesin Korunacak Hassas Alan olarak kabul edilmesini istiyoruz. Alata Enstitüsüne ait toprakların parçalanarak imara açılmasına verantçılar tarafından talan edilmesine asla izin vermeyeceğiz” diye konuştu.

“Alata’nın Tamamı Koruma Altına Alınmalı”
Alata Bahçe Kültürleri Enstitüsü’nün ranta kurban gitmesine izin verilmeyeceğini kaydeden Gökçel, “Alata Enstitüsü gibi kurumların değerleri artık rant aracı gibi görülmeye başlandı. 1944 yılında kurulmuş, tarihsel bir değer taşıyan,  turunçgil gen bankası ve dönem koşullarında ilk ısıtmalı seranın kurularak bölgede örtüaltı üretimin temelinin atıldığı, turunçgil, meyvecilik, sebzecilik, süs bitkileri gibi alanlarda çalışmalarını sürdürerek yaygınlaşmasında önemli rol oynayan,  ıslah çalışmaları sonucunda geliştirilerek yeni tür ve çeşitlerin tescil edildiği,   yarım asırdır ülke tarımına hizmet eden bir yeri, masa üzerinde oynanan oyunlarla ranta kurban vermeyeceğiz. Eğer düşünülen gerçekten buysa, bunun önlenmesi için her türlü yasal hakkımızı kullanırız. Nitelikli Korunacak Alan olarak ilan edilmesi gereken yer enstitünün tamamıdır. 83 dekarı koruyup yaklaşık bin 400 yüz dekarlık alanı ranta çevirmek Alata Enstitüsünü yok etmek demektir. 83 dekar için ilan edilen Kesin KorunacakHassas Alanın,Alata’nın kıyı şeridini oluşturan 3700 metrelik kısmın tamamınınbütünselliği sağlanacak şekilde Kesin Korunacak Hassas Alan ilan edilmesi gerekirdi” şeklinde konuştu.


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

    Bu Habere Hen?z Yorum Yap?lmam??..!
 
  HIZLI ARA
 
 
 
  HAVA DURUMU
 
..

Mersin Haberleri, Mersin Son Dakika, Mersin Haber, Haberler, Son Dakika, Mersin, Mersin Siyaset 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GİRİŞ SAYFAM YAP SIK KULLANILANLARA EKLE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
demokratmersin.com © Copyright 2007-2021 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA