| DEMOKRAT MERSİN | Mersin'in Demokrat Gazetesi

 
 
17:12  KıBRıS’TA MILLÎ ŞUURUN TAZELENMESI  16:51  BAŞKAN YILMAZ; "BU SÜRECİ HEP BİRLİKTE AŞACAĞIZ"  12:06  TARSUS TSO MECLIS TOPLANTıSı YAPıLDı  12:05  CHP MILLETVEKILI BAŞARıR HAKKıNDA SORUŞTURMA BAŞLATıLDı  11:50  YENIŞEHIR BELEDIYESI KÜLTÜR KOMPLEKSI IÇIN IMZALAR ATıLDı  11:23  MERSIN’IN TARIHI VE TURISTIK YERLERI MET-APP ILE TANıTıLACAK  11:11  BAŞKAN SEÇER, FORUM KATLı KAVŞAĞı INŞAATıNı INCELEDI  10:57  MERSİN BÜYÜKŞEHİR YAPIYOR, ŞEHİR MAGANDALARI YIKIYOR  10:49  MERSİN’E ÇEVRE DOSTU 100 YENİ OTOBÜS DAHA GELİYOR  10:31  KARİYER MERKEZİ, DÜNYA GAZETESİ YAYIN KURULU BAŞKANI ŞEREF OĞUZ’U AĞIRLADI  14:58  KADıNA YÖNELIK ŞIDDETE TWEET ZINCIRI ILE DIKKAT ÇEKTILER   14:54  SABRI TEKLI: ÇALıŞANLARıMıZıN SAĞLıĞı HER ŞEYDEN ÖNEMLI  14:38  TOROSLAR’DA, ŞIDDETE SıFıR TOLERANS  12:45  ATATÜRK’Ü ANLAMAYANLARA KISA BİR DERS NOTU:  10:28  DINÇER;”COVID 19 SALGıNıNDAN ETKILENEN ESNAFA HIBE DESTEĞI YOLDA”  10:17  YENIŞEHIR BELEDIYESINDEN DIKKAT ÇEKEN ÖĞRETMENLER GÜNÜ FILMI  10:09  KOÇAK’TAN IHALEYI ALAN KOZUVA’YA HAYıRLı OLSUN MESAJı  10:09  KOÇAK, TÜRK TICARET VE SANAYI ODASı TOPLANTıSıNA KATıLDı  09:41  BÜYÜKŞEHİR, KADINA YÖNELİK ŞİDDETE DUR DİYOR!  15:05  FORUM MERSIN’E TSE GÜVENLI HIZMET BELGESI 
Akdeniz’in 2021 yılı Mali Bütçesi Meclisin Oybirliği ile Kabul Edildi

* Akdeniz Belediye Meclisi, Ekim ayı ikinci birleşim, birinci oturumunu, M. Mustafa Gültak Başkanlığı’nda belediye konferans salonunda gerçekleştirdi. Toplantıda; belediyenin 2021 yılı bütçesi, Meclis üyelerinin oybirliğiyle kabul edildi. 

Açılış ve yoklama ile başlayan toplantı, önceki toplantının tutanak özetinin oylanmasıyla sürdü. Meclis Başkanı ve üyelerine; 2021 yılında ödenecek huzur hakkı miktarının tespit edilmesine ilişkin teklifi içeren komisyon raporu ile 2021 mali yılı ücret, vergi, resim ve harç tarifeleri ile ilgili teklifi içeren Plan-Bütçe Komisyon Raporu oybirliğiyle Meclis’ten geçti. 
2021 mali yılı bütçesi, oybirliğiyle kabul edildi
Meclis’te; 2021 Mali Yılı Performans Programı ile ilgili teklifi içeren Plan ve Bütçe Komisyon Raporu da oybirliğiyle kabul edildi. Toplantıda; 2021 Mali Yılı Bütçesi ile ilgili teklifi içeren komisyon raporları ve müdürlüklere ayrılan bütçe miktarları tek tek okunup üyelerin oybirliğiyle Meclis’ten geçti. Meclis üyelerinin bütçe ile ilgili öneri ve eleştirilerini dile getirmesinden sonra söz alan Başkan Gültak; çalışmaları nedeniyle bürokratlara, destekleri nedeniyle de Meclis üyelerine teşekkür ederek; “Bütçemizi hazırladık. Tabi şöyle bir sıkıntımız var. Geçmişten gelen borçlar var.  Belediyeyi 232 milyon lira borç ile devraldık. Borcun yaklaşık 17 milyonunu kapattık. Bir kez borçlandık, onu da tamamen asfalt, kaldırım, kilit, parke taşına harcayıp vatandaşa hizmete dönüştürdük. Yani borcu borçla kapatmadık. Bu sene ise borçlandırmadık. Gelecek sene yine altyapı hizmetleri için Meclisimizden borçlanma yetkisi isteyebiliriz” dedi.
“Vergi gelirlerimizi arttırmak için ekip görevlendirdik”
Başkan Gültak; belediyenin gelirlerini arttırma için de yeni adımlar attıklarını, bu sayede vergi gelirlerinde artış olduğunu belirterek; “Dün de 20 kişilik bir ekip kurduk. Hepsinin eline tablet verdik, bütün Akdeniz’i tarayacaklar. “Mesken mi, dükkân mı, kaç metrekare, ruhsatı var mı yok mu?” Bu arkadaşlarımız, ellerinde tabletle her yeri gezecekler. Bu tarama 1 veya 1 buçuk yıl sürebilir. Amacımız, insanlarımızın ne kadar vergi verdiğini ortaya çıkarmak. ‘Gerçek beyanda bulunulmuş mu?’ bunun takibini yapacağız. Bir yıl içinde epey alan taranmış olacak. 
Çünkü Akdeniz’de gerçek, reel manada vergi toplanmadığını ben de görüyorum. Tabi bunu toplayabilmemiz için de elimizde veriler olmalı. Çünkü insanların insafına kalmış. Beyan edilmiyor veya eksik ediliyor. Birçoğunun, kapladığı alan ile ruhsatta yazılı alan uyuşmuyor. İdareler de bugüne dek bu konuda bir çalışma yapmamış. Emlak ve diğer vergilerini revize ediyoruz. Aftan faydalanan firmalar da var. Vatandaşlarımızın Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bildirdiği metrajlar ile belediyemize bildirdiği metrajları karşılaştırıyoruz. 20 kişilik ekibimiz sahada çalışmaya başladı. Bu çalışmamız sayesinde vergi gelirlerimizi arttıracağız. Hızlı bir şekilde Akdeniz’i tarayacağız ve önemli bir gelir elde edeceğiz” diye konuştu.

“Kısıtlı bütçemize rağmen Akdeniz’i yeniliyor ve değiştiriyoruz”
Akdeniz Belediyesi olarak; her ay 2 buçuk ila 3 buçuk milyon lira arasında borç ödediklerini belirten Başkan Gültak; sözlerini şöyle sürdürdü; “Geçmişten kaynaklanan vergiler, SGK ve diğer tüm borçlar yapılandırılmış. Bu yapılandırmayı İller Bankası otomatik kesiyor. İller Bankası geliri açısından en iyi olduğumuz aylardan biridir bu ay. 
Zira bu ay İller Bankası’ndan belediyemize, tabi borçlarımız da kesilince 6 milyon lira geldi. İller Bankası’ndan, Pandemi döneminde de her ay 2 buçuk ila 3 milyon lira arası geldi. Maaş, 4 buçuk milyon. 2 milyon TL de SSK ve vergileri var. Yani belediyemizin her ay 6 buçuk ile 7 milyon lira arası maaş artı SGK artı vergi ödemeleri var. Biz bütçeyi böyle çeviriyoruz. Bu bütçe ile tüm Akdeniz’de; Karaduvar, Kazanlı Çay Mahallesi, Şevket Sümer’den tutun, devletin, hükümetin ve belediyemizin kaynaklarını kullanarak birçok mahallemize hizmet verdik, yenilikler yaptık.”
MİY futbolcusu Sinan Tanış’ın ismi parka verilecek
Akdeniz Meclis’inde; Hamidiye Mahallesi, 4203 Sokakta bulunan Erguvan Parkı’nın isminin değiştirilerek, ailesi ve mahalle sakinlerinin isteği doğrultusunda; Mersin İdman Yurdu’nda (MİY) forma giymiş ve elim bir trafik kazası sonucu yaşamını yitiren Milli Futbolcu ‘Sinan Tanış’ın adının verilmesini içeren komisyon raporları da Meclis üyelerinin oybirliğiyle kabul edildi. Huzurkent Adnan Menderes Bulvarı’ üzerinde bulunan 325 ada, 1 parselde “hal yeri” olarak yapılan tahsisin, “mezarlık yeri” olarak değiştirilmesini içeren komisyon raporları da görüşüldü. Konuyla ilgili yasal sürecin devam etmesi nedeniyle önerge, komisyondan geldiği şekilde ve oybirliği ile kabul edildi. 
Bir sonraki Meclis’in 2 Kasım 2020 Pazartesi günü yapılması karara bağlandıktan sonra toplantı sona erdi. 

 


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

    Bu Habere Hen?z Yorum Yap?lmam??..!
 
  HIZLI ARA
 
 
 
  HAVA DURUMU
 
..

Mersin Haberleri, Mersin Son Dakika, Mersin Haber, Haberler, Son Dakika, Mersin, Mersin Siyaset 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GİRİŞ SAYFAM YAP SIK KULLANILANLARA EKLE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
demokratmersin.com © Copyright 2007-2020 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA