| DEMOKRAT MERSİN | Mersin'in Demokrat Gazetesi

 
 
17:12  KıBRıS’TA MILLÎ ŞUURUN TAZELENMESI  16:51  BAŞKAN YILMAZ; "BU SÜRECİ HEP BİRLİKTE AŞACAĞIZ"  12:06  TARSUS TSO MECLIS TOPLANTıSı YAPıLDı  12:05  CHP MILLETVEKILI BAŞARıR HAKKıNDA SORUŞTURMA BAŞLATıLDı  11:50  YENIŞEHIR BELEDIYESI KÜLTÜR KOMPLEKSI IÇIN IMZALAR ATıLDı  11:23  MERSIN’IN TARIHI VE TURISTIK YERLERI MET-APP ILE TANıTıLACAK  11:11  BAŞKAN SEÇER, FORUM KATLı KAVŞAĞı INŞAATıNı INCELEDI  10:57  MERSİN BÜYÜKŞEHİR YAPIYOR, ŞEHİR MAGANDALARI YIKIYOR  10:49  MERSİN’E ÇEVRE DOSTU 100 YENİ OTOBÜS DAHA GELİYOR  10:31  KARİYER MERKEZİ, DÜNYA GAZETESİ YAYIN KURULU BAŞKANI ŞEREF OĞUZ’U AĞIRLADI  14:58  KADıNA YÖNELIK ŞIDDETE TWEET ZINCIRI ILE DIKKAT ÇEKTILER   14:54  SABRI TEKLI: ÇALıŞANLARıMıZıN SAĞLıĞı HER ŞEYDEN ÖNEMLI  14:38  TOROSLAR’DA, ŞIDDETE SıFıR TOLERANS  12:45  ATATÜRK’Ü ANLAMAYANLARA KISA BİR DERS NOTU:  10:28  DINÇER;”COVID 19 SALGıNıNDAN ETKILENEN ESNAFA HIBE DESTEĞI YOLDA”  10:17  YENIŞEHIR BELEDIYESINDEN DIKKAT ÇEKEN ÖĞRETMENLER GÜNÜ FILMI  10:09  KOÇAK’TAN IHALEYI ALAN KOZUVA’YA HAYıRLı OLSUN MESAJı  10:09  KOÇAK, TÜRK TICARET VE SANAYI ODASı TOPLANTıSıNA KATıLDı  09:41  BÜYÜKŞEHİR, KADINA YÖNELİK ŞİDDETE DUR DİYOR!  15:05  FORUM MERSIN’E TSE GÜVENLI HIZMET BELGESI 
AŞIK UMMANİ

SAMİ AKGÜN

İnsanın içinde yaşadığı dünyayı, hayatı, hayatın anlamını, hep bir anlama çabası olmuştur. Batıni dediğimiz, ezoterik dediğimiz anlayışta bunun yollarından birisi olmuştur. Aşıklık geleneğinin temsilcileri de bu anlayışın ve çabanın önemli parçaları olmuşlardır. Yunus Emre, Mevlana, Karacaoğlan vs. bu anlayışın önemli temsilcilerindendir.

Aşıklık geleneğinin günümüzdeki önemli ve son temsilcilerinden birisi de uzun yıllardır Mersin’de yaşayan Aşık Ummani Erden’dir. 1950 yılında Sivas’ta doğan Erden babasını çok erken kaybetmiştir. Müziğe olan ilgisi ve yeteneği dayıları tarafından küçük yaşta fark edilmiş ve saz alınması şartıyla çobanlık işine verilmiştir. Çobanlığını yaptığı koyunlarının kurt tarafından telef edilmesiyle doğan sıkıntının ardından çobanlık hayatı sona ermiş ve gurbetlik hayatı başlamıştır.

Akrabalarıyla geldiği İstanbul’da çaycılık, tornacılık, hamallık vs. birçok işin yanında bağlama çalma yeteneği sayesinde dönemin ünlü birçok sanatçısına bağlamasıyla eşlik etmiştir. Bu dönemde biraz para kazandığını söylemiştir. Bir arkadaşının ısrarı üzerine Ruhi Su müzik merkezinde nota eğitimi de almıştır.  Sonrasında memleketi Sivas’ta açtığı müzik kursunda, günümüzde bilinen birçok ünlü sanatçı, öğrencisi olmuştur.

Erden, bu gelenek içerisinde “koşma, semai, türkü, mersiye ve deyiş” türü ile çok sayıda şiirler yazmıştır.  Sazı ve sözüyle toplumun her kesiminden insanların duygu ve düşüncelerine seslenmiştir. Çağrıldığı kültürel etkinliklerden para talep etmediği için bedava çalan aşık unvanı da vardır. 38 yıldır Hacıbektaş etkinliklerinde zakirlik yapmıştır. 

Aşık Ummani Erden eserleriyle ve yaptığı çalışmalarla günümüzde neredeyse kaybolmak üzere olan aşıklık geleneği içerisindeki yerini almıştır. Hayatını ve eserlerini inceleyen yüksek lisans tezleri yapılmıştır. Geçtiğimiz  hafta içinde 71 yaşında damar tıkanıklığına bağlı ani ölümü tüm sevenlerini üzmüştür. Mezitli mezarlığına defnedilmiştir.  Sevgi saygı ve rahmetle anıyorum.  Çalıp söylediği “insan” adlı türküsünü dostlarla paylaşıyorum.

İNSAN

Kulaktan yiyip içenlerdeniz, Kör değil kalp gözü görenlerdeniz, Her can bilmez sırrımız erenlerdeniz, Bin kitaba bedel sözümüz bizim.

Fikir rehberimiz mantık pirimiz, Akıl mürşidimiz, bilim dinimiz, Arifi kâmiliz Hak evi gönlümüz, Pişti yenilir sözümüz bizim.

Vicdan terazidir sevgi tartarız, Hakkın pazarında sevap satarız, Ummani Erden’im derviş yaşarız, Hakka Ayan beyan özümüz bizim.


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

    Bu Habere Hen?z Yorum Yap?lmam??..!
 
  HIZLI ARA
 
 
 
  HAVA DURUMU
 
..

Mersin Haberleri, Mersin Son Dakika, Mersin Haber, Haberler, Son Dakika, Mersin, Mersin Siyaset 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GİRİŞ SAYFAM YAP SIK KULLANILANLARA EKLE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
demokratmersin.com © Copyright 2007-2020 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA