| DEMOKRAT MERSİN | Mersin'in Demokrat Gazetesi

 
 
14:00  EĞITIMCI, ÖRGÜTÇÜ BIR YAZAR: FAKIR BAYKURT  13:34  15 YıL GEÇTI…  13:34  SON NIKAHı KıZıNA KıYDı EMEKLI OLDU  13:32  BAŞKAN GÜLTAK’TAN, MUHTARLARA ’19 EKIM’ SÜRPRIZI  11:55  LIBYA ILE HUKUKUMUZ  11:54  ANADIL, BAĞıMSıZLıK VE DIL KIRLENMESI  11:54  AKDENIZ’IN 2021 YıLı MALI BÜTÇESI MECLISIN OYBIRLIĞI ILE KABUL EDILDI  11:32  CHP’Lİ GÖKÇEL: ÇİFTÇİNİN AKP’DEN 176 MİLYAR LİRA ALACAĞI VAR  11:48  BAŞKAN GÜLTAK, 1 GÜNDE 7 KıSAL MAHALLEYI GEZDI  11:27  MERYAP’TAN BAŞKAN SEÇER’E ZİYARET  10:55  TOROSLAR BELEDIYESI’NDE ’SıFıR ATıK’ ATAĞı  12:23  SON HATAY ORMAN YANGINI, HANGİ CANAVARIN ESERİDİR? NİÇİN?  12:14  AŞIK UMMANİ   12:13  GÜLTAK; KARADUVAR SAHİL DÜZENLEME ÇALIŞMALARINI YERİNDE İNCELEDİ  13:16  TALAT DINÇER : “MERSIN’E ACILEN SANAYI YERLEŞKESI KURULMALı”  13:02  ARSLAN: KARABAĞ ÖZGÜRLEŞIRKEN ‘PUTIN KURGULAMASı’ ATEŞKES  12:54  BAŞKAN SARI’DAN SÜRÜCÜLERE UYARI  11:15  VATANıN GELECEĞINI TEHDIT EDEN KARAKTERLER  12:12  KUM ZAMBAKLARI AKDENİZ BELEDİYESİ’NİN KORUMASI ALTINDA  11:39  “BESİCİLER İFLASIN EŞİĞİNE GELDİ” 
6-8 EKİM 2014 OLAYLARI İLE İLGİLİ ZORUNLU BİR AÇIKLAMA VE HATIRLATMA:

Av. İzzet ULUDAĞ yazdı

Pek çok arkadaşın unuttuğu ya da özellikle gözden kaçırdığı bir durumu açıklıyorum:

6-8 Ekim 2014 tarihleri arasında ülkemiz tarihinde gerçekten az sayıda  gördüğümüz karanlık dönemlerinden birini yaşadığımızı, 6 yıl sonra şimdi, çok daha iyi fark ediyoruz.
PKK'nin KANDİL'den yaptığı isyan çağrısına HDP eş başkanları o günlerde açıkça destek vererek halkı sokağa çıkmaya çağırdılar.
Günlerce süren mahşer tablosunu andıran o isyan sürecinde, onlarca yurttaşımız katledildi. Yüzlerce vatandaşımız yaralandı. Mağazalar yağmalandı. Atatürk heykelleri ve büstleri yıkıldı, parçalandı. Türk bayrakları yakıldı. Güneydoğu kentlerinde özerklik ve otonom ilan edildi.
Ancak gözden kaçırılmaması gereken önemli bir husus da şudur:
O tarihlerde hükümetin başında kim bulunuyordu?
Başbakan Ahmet DAVUTOĞLU'dur.
Burası çok önemlidir.
Çünkü bugün de birlikte siyaset yapacağımız kişileri iyi tanımamız gerekmektedir.
O günlerde başbakanlık koltuğunda oturan Ahmet DAVUTOĞLU, 4 EKİM 2014 günü PYD başkanı Salim MÜSLÜM ile görüştü. Bu görüşme sonrasında PKK kaynakları, Davutoğlu’nun Müslim’e ve o dönem Kandil’de görüşmeler yapan MİT görevlilerinin kendilerine Kobani’ye koridor açma sözü verdiklerini iddia etmişti.
Davutoğlu'nun Mesut BARZANİ ile de kurduğu yakın ilişkileri, herkes tarafından çok iyi hatırlanır.
Ülkemizde o dönem etkisini giderek artıran AÇILIM süreci, Türksüz Anayasa görüşmeleri, Başbakan Ahmet DAVUTOĞLU ile Barzani arasındaki yakınlık, devletin içine yerleştirilmiş ABD'nin Truva atı FETÖ'nün devletin yargı başta olmak üzere, pek çok alanda elde ettiği gücün daha da artması, PKK'ye çitayı yükseltmesi için artık zamanın geldiğini işaret etmiştir.
Özellikle Suriye'nin kuzeyinde BOP çerçevesinde çıkartılan kargaşalar sonucu PKK'nin Suriye kolu PYD'nin fırsattan istifade ederek KOBANİ'de bir kanton kurması, PKK'ye Türkiye'nin güneyinde Irak'tan başlayarak Akdeniz'e uzanabilecek sözüm ona bağımsız büyük "KÜRDİSTAN" kurmak için zamanın geldiğini düşündürtmüştür.
Bunun için harekete geçen PKK, Suriye'de Kobani'de kurulan kantonu Türkiye'de kurulacak diğer kantonlarla birleştirmek için harekete geçmiştir.
Amaç öncelikle Kobani ile Şanlıurfa arasındaki sınırları kaldırarak genişlemek ve devamında bütün Güneydoğu kentlerini özerklik ilan ederek birleştirmek, sözü geçen ABD ve İSRAİL tarafından desteklenen devleti kurmaktı.
Planlanan ve izlenecek yol sonucunda 6-8 EKİM kalkışmasının esas amacı, durumdan istifade ederek o bölgede özerklik ilan edecek TC ile savaşa savaşa kentleri kurtararak Kobani ile Şanlıurfa’yı PKK’nin bir takım güçlerden güvence aldığı bu durum sonrasında KOBANİ ile Güneydoğu kentlerinde oluşturulacak kantonlarla Kobani'yi birleştirerek büyük PKK devletinin temelini atmaktı.
Plan, uygulanmaya başladı.
PKK liderleri, Cemil Bayık 17 Eylül 2014 tarihinde, “… acil eyleme geçelim”, 20 Eylül 2014 günü Murat Karayılan ise "Sınırlar kalkmalı, Urfa ile Kobani birleşmeli. Bu direnişe katılmak esas alınmalıdır" dedi.
Öcalan 22 Eylül 2014'te bu paslaşmaya katılarak "Halkımızı topyekûn bu yüksek yoğunluklu savaşa karşı direnişe geçmeye çağırıyorum" şeklinde açıklama yaptı.
Bayık, 1 Ekim 2014'te "Amed'de 2 Ekim 2014 Perşembe günü yaşam durmalı. Hiçbir esnaf kepenk, kontak açmamalı, hiçbir aile çocuğunu okula göndermemelidir. Direneceksek bugün direneceğiz, Amed halkı alanlara inmelidir" şeklinde açıklamada bulundu.
Öcalan 6 Ekim 2014'te, “Halkımıza sadece bir şey kalıyor. O da büyük bir direniştir” diyerek halkı sokağa davet etti.
PKK lideri Bese Hozat Ekim 2014'te "Tüm sokaklar Kobani sokaklarına dönüştürülmeli, eyleme geçilmelidir. Kendi öz savunmasını güçlendirerek, 'her yer Kobani, her yer direniş-serhildan' anlayışı ile direnişini zafere taşımalıdır" diye halkı isyana davet etti. 
Aynı günlerde HDP Merkez Karar Yürütme Kurulu, 6 Ekim 2014'te "Halklarımıza Acil Çağrı" başlığıyla "AKP iktidarının Kobani'ye ambargo tutumunu protesto etmek üzere halklarımızı sokağa çıkmaya ve sokağa çıkmış olanlara destek vermeye çağırıyoruz" açıklaması yaptı.
Bunların sonrasında 6 Ekim 2014'te birçok yerleşim yerinde eş zamanlı olaylar başladı PKK'nın Türkiye'de de sözde özyönetimleri kurmak için oluşturduğu Yurtsever Devrimci Gençlik Hareketi (YDG-H), Öz Savunma Birlikleri (ÖSB) ve Sivil Savunma Birlikleri (YPS) gibi organizasyonlar sahaya indi. Sokaklarda "Her yer KOBANİ!" diye sloganlar atıldı.
6-8 Ekim 2014 günleri arasında ülkemizde yaşanan olaylar, pek çok kez yaşadığımız bölgesel bombalama, suikast vb PKK eylemlerinden oldukça farklıydı, çok daha büyük boyutlardaydı ve açıkça ülkemizi kargaşa ve hatta ülkemizi iç savaşın ateşine atacak benzer yöntemleri de kullanarak bölme amacı taşımaktaydı.
Başarısızlığı kaçınılmaz olan bu kalkışmanın, bugüne kalmış olsa da hesabının sorulması kaçınılmazdır.
Bütün Atatürkçü, yurtsever, milliyetçi ve vatansever arkadaşların bu hususları iyice değerlendirmesi, PKK'nin ve HDP'nin değirmenine su taşımanın ülkemiz için geri dönülmez sorunlar yaşatacağı gerçeğini unutmamaları tarihi bir zorunluluktur.
Biz Atatürkçüler başta olmak üzere, bütün vatanseverler, sağcılar, solcular, ülke sevdalıları, emekçiler, bütün Türk Milleti, sadece gerçeğe dayanmak zorundayız.
Ülkenin dağıtılması ve milletin birliğinin bozulmasında rol almayı değil, emperyalist ABD ve PKK/HDP ve FETÖ benzeri şer güçlerine karşı milli birliği en geniş bir katılımla sağlamak için elimizi taşın altına koymak zorundayız.
Yaratıcı yıkıcılık adı altında bölünmeyi, çatışmayı, ülkemizi dağıtmayı değil, vatanseverlik temelinde 1930'lu yılların Türkiye'sini kurmaya odaklanmalıyız!
Yorumlar


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

    Bu Habere Hen?z Yorum Yap?lmam??..!
 
  HIZLI ARA
 
 
 
  HAVA DURUMU
 
..

Mersin Haberleri, Mersin Son Dakika, Mersin Haber, Haberler, Son Dakika, Mersin, Mersin Siyaset 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GİRİŞ SAYFAM YAP SIK KULLANILANLARA EKLE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
demokratmersin.com © Copyright 2007-2020 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA