CHP’Lİ GÖKÇEL: ‘KALE’ DÜŞERSE TARIM BİTER | DEMOKRAT MERSİN | Mersin'in Demokrat Gazetesi

 
 
16:25  YENIŞEHIR HALK KART ILE YEREL ESNAFLAR DA KAZANıYOR  12:16  ÜÇOCAK MAHALLESI’NDE ÇÖP EV TEMIZLENDI  11:55  TOROSLAR’ıN DÖRT BIR YANıNDA YOL YAPıM VE ASFALT ÇALıŞMASı DEVAM EDIYOR  11:50  MHP’Lİ KILAVUZ, TÜRKÇE ADLAR KULLANILMASINA DAİR KANUN TEKLİFİ VERDİ  12:19  MUAZZEZ İLMIYE ÇıĞ’DAN GENÇLERE TAVSIYE  13:34  BAŞKAN GÜLTAK, KURBAN KESIM YERLERINI ZIYARET ETTI  13:07  AMERIKAN- İNGILIZ BASıNıNDA MILLI MÜCADELE KAHRAMANı: KARA FATMA  13:00  FARKLı BIR DÜNYA LIDERI: NURSULTAN NAZARBAYEV  17:26  BAŞKAN SEÇER, BAYRAMıN ILK GÜNÜ IL PROTOKOLÜYLE BAYRAMLAŞTı   13:16  CUMHURIYETIN ÖNSÖZÜ: HÜRRIYET DEVRIMI  12:51  MGC YÖNETIMI GAZETECILERLE BAYRAMLAŞTı  11:07  AKDENIZ BELEDIYE BAŞKANı GÜLTAK 15 AYLıK ÇALıŞMA RAPORUNU SUNDU  10:21  SIVAS KATLIAMı’NıN 27’NCI YıLı: GLADYO’NUN ÜZERINE GIDILSEYDI 15 TEMMUZ OLMAZDı!  19:45  AKDENIZ KATı ATıK BIRLIĞI, GENEL KURUL’DA TASFIYE EDILDI  15:42  YENIŞEHIR BELEDIYESINDEN ALANYA SOKAĞı ANKETI  15:13  CHP’Lİ ALİ MAHİR BAŞARIR: “ŞEHİTLERİMİZ İHMAL KURBANI”  14:45  BAŞKAN YıLMAZ, KURBAN BAYRAMı’Nı KUTLADı  14:19  BAŞKAN SEÇER YAVAŞ YAVAŞ MERSİNLİYİ TANIMAYA BAŞLADI  11:57  İSTANBUL SÖZLEŞMESI DEĞIL MILLI DEMOKRATIK DEVRIM YAŞATıR  11:08  BITMEYEN EV ÖDEVIMIZ ’ANAYASA’ 
CHP’Lİ GÖKÇEL: ‘KALE’ DÜŞERSE TARIM BİTER

Beton iktidarı tarım alanlarını yok etmeye devam ediyor. Mersin Üniversitesi yakınlarında bulunan Kaleköy ve Çiftlikköy’de mahalle sakinlerinin yüz yıldır kullandıkları ve kira ödedikleri hazineye ait 260 dönüm tarım arazisi TOKİ eliyle yapılaşmaya açılacak. Konuyu TBMM gündemine taşıyan CHP Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel, “24 bin dekar tarım arazisinden kala kala 9 bin dekar kaldı. Kale düşerse bu bölgede tarım diye bir şey kalmayacak.” dedi.

CHP Mersin Milletvekili ve TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Cengiz Gökçel, Kaleköy ve Çiftlikköy sınırlarındaki 260 dekar hazineye ait tarım arazisinin betonlaştırılmak üzere TOKİ'ye tahsis edilmesini Meclis kürsüsünden eleştirdi. TBMM Genel Kurulunda yaptığı konuşmada Üseli köyünde doğan bir çiftçi olduğunu ifade eden Gökçel, çocukluğunda çiftçinin cefa çekse de kazançlı olduğunu, köylünün çocuklarına gelecek kurabildiğini, üretim yaptığı hazine arazilerinin ellerinden alınmadığını söyledi.

RANTA KURBAN ETTİK

Hükümetin tarımsal üretimde kullanılan arazileri rantiyecilere peşkeş çektiğini söyleyen Gökçel, “Bugün ise vatandaşın her biri ayrı dertli, bir dokunup bin ah işitiyoruz. On sekiz yılda iktidar köylüyü dert yükü altında ezdi, hayatından bezdirdi.” Hafta başında Kaleköy ve Çiftlikköy’ü ziyaret ettiğini söyleyen CHP’li Gökçel, “Kaleköylü, Çiftlikköylü hemşerilerim atalarından, dedelerinden kalan arazilerde üretim yapıyorlar. Arazileri sulamak için bin bir emek çektiler, sulama birliği kurdular. 24 bin dekar araziyi sulamaya başladılar. İçinde kendi arazileri de vardı, ecrimisil ödedikleri hazine arazileri de vardı. Ama ne oldu? Güzelim tarım arazilerini ranta kurban ettik; her yer beton oldu, beton toprağı yedi, zehirledi, bitirdi. 24 bin dekar araziden kala kala 9 bin dekar kaldı, 5 bin dekarı Kaleköy'e ait. Kale düşerse bu bölgede tarım diye bir şey kalmayacak.” ifadelerini kullandı.

MERSİN’E İHANET ETMEYİN

Kaleköy ve Çiftlikköy sakinlerinin ecrimisil ödeyerek yüz yıldır üretim yaptıkları hazine arazilerinin TOKİ marifetiyle imara açılarak yandaşlara ve rantiyecilere tahsis edileceğini söyleyen CHP Mersin Milletvekili, “(burada) insan sağlığına en faydalı şey olan limon üretiyor, zeytin ve şeftali üretiyor. Bu arazinin bir yüzü Akdeniz'i görüyor, diğer tarafı heybetli Toroslara bakıyor. Beton meraklılarının ağzını sulandırıyor bu arazi, rantiyecilerin iştahını kabartıyor… Bu devirde yeni beton yığınlarına mı; tarım ürünlerinin üretildiği, vatandaşın nefes alabileceği alanlara mı ihtiyaç var? Siz, tutup, yüz yıldır limon, zeytin, şeftali yetişirken köylünün arazisini alıp beton yığınına çevirmeye çalışıyorsunuz. Yenişehir'e, Mezitli'ye ihanet etmeyin; Mersin'e ihanet etmeyin.” şeklinde konuştu.

ARAZİLER KÖYLÜYE TAHSİS EDİLMELİ

Kaleköy ve Çiftlikköy’deki hazine arazilerinin hukukun etrafından dolaşarak yandaşlara altın tepside sunulmasını eleştiren CHP’li Cengiz Gökçel iktidar vekillerine, “İşinize gelince "hukuk", işinize gelince "Allah korkusu" diyorsunuz. Hazine arazisini Kaleköylü, Çiftlikköylü hemşehrilerimin elinden alanın Allah korkusu var mıdır?” şeklinde soru yöneltti. Hazine arazileri üzerindeki asıl hak sahibinin Kaleköy ve Çiftlikköy sakinleri olduğunu vurgulayan CHP’li Vekil, “Bizim köy yerinde bir deyim var "kadim hakkı" diye. Buradaki hazine arazileri atalarından miras olarak kalmış, tarımsal üretimde kullanmışlar; cefa çekmiş, sulamışlar; ülke ekonomisine katkıda bulunmuşlar, çoluğunun çocuğunun geçimini sağlamışlar. Bu araziler bu köylülerin hakkı; Kaleköylülerin, Çiftlikköylülerin hakkı bu. 260 dekar arazinin tahsislerinin derhâl yapılıp tapularının köylüye verilmesi gerekiyor. Biz, üretelim diyoruz, çiftçi köylü para kazansın, mutlu olsun diyoruz.” dedi.


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

    Bu Habere Hen?z Yorum Yap?lmam??..!
 
  HIZLI ARA
 
 
 
  HAVA DURUMU
 
..

Mersin Haberleri, Mersin Son Dakika, Mersin Haber, Haberler, Son Dakika, Mersin, Mersin Siyaset 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GİRİŞ SAYFAM YAP SIK KULLANILANLARA EKLE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
demokratmersin.com © Copyright 2007-2020 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA