TARIM SEKTÖRÜ YENİ STRATEJİK SEKTÖR OLARAK ÖN PLANA ÇIKIYOR | DEMOKRAT MERSİN | Mersin'in Demokrat Gazetesi

 
 
11:00  MGC YÖNETIMI AYLıK OLAĞAN TOPLANTı IÇIN ERDEMLI’DE BIR ARAYA GELDI  10:58  BUGÜNKÜ KRIZ, DÜNYANıN GÖRDÜĞÜ TÜM KRIZLERDEN FARKLı   10:58  BAŞKAN ÖZYIĞIT, APARTMAN GÖREVLILERIYLE BULUŞUYOR  10:46  TOROSLAR BELEDIYESI’NDE ÖNCELIK TOPLUM SAĞLıĞı  13:22  1 TEMMUZ KABOTAJ BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN!  12:14  “SU VE İKLIM DEĞIŞIKLIĞI” KONULU RESIM YARıŞMASı’NıN SONUÇLARı AÇıKLANDı   12:13   MERSIN BÜYÜKŞEHIR, 121 KADıN PERSONEL DAHA ISTIHDAM ETTI  12:10   BAŞKAN GÜLTAK, BAŞARıLı ÖĞRENCILERI YAZ KAMPı ILE ÖDÜLLENDIRDI   12:08  TOROSLAR’DA ’KONTROLLÜ SOSYAL HAYAT’ DENETIMLERI SÜRÜYOR  12:06   TOROSLAR’DA DUVARLAR SANAT ESERINE DÖNÜŞÜYOR  12:05  BAŞKAN ÖZYIĞIT’TEN TEMA VAKFıNA FIDAN BAĞıŞı  12:04  BAŞKAN SARı 2. KEZ TŞOF BAŞKAN VEKILLIĞINE GETIRILDI  12:02  TÜRKİYE MERSİN’E AŞIK AMA MERSİN’İN BUNDAN HABERİ YOK  12:00  BÜYÜKŞEHİR İTFAİYESİ, GECE-GÜNDÜZ GÖREVDE  13:57  ESAT ARSLAN : ÇAR PUTIN, LIBYA’Yı SURIYELILEŞTIRIRKEN   14:16  SEÇER, HIZMET BEKLEYEN ATGIRMEZ MAHALLESI’NE MÜJDEYI VERDI  14:14  YENIŞEHIR BELEDIYESI HURDA ARAÇLARı HIZMETE KAZANDıRıYOR  14:12  HALK KART’ıN HAZIRAN AYı TUTARLARı YATıRıLDı  14:10  CHP’Lİ GÖKÇEL: ‘KALE’ DÜŞERSE TARIM BİTER  14:08  BAŞKAN GÜLTAK; MİLLET BAHÇESİ’Nİ MUHTARLARA ANLATTI 
TARIM SEKTÖRÜ YENİ STRATEJİK SEKTÖR OLARAK ÖN PLANA ÇIKIYOR

Ahmet Akın

Tarımda yıllardır uygulanan yanlış ve popülist politikalar yüzünden, üretimin, ihracatın ve çiftçinin yaşam standardının yükselmesinin yerini ithalat, tarım arazilerinin yağmalanması, tarladan tüketiciye fiyat farkları ve çiftçinin üretimden çekilmesi aldı. İktidar şunu bir türlü anlayamadı. Yeni arazileri tarıma açarak daha çok ithal girdi kullanarak üretim yapmak tarımda gereken gelişmeyi sağlamaz. Esas olan sermaye ve modern teknolojisi en doğru şekilde kullanarak verimliliği artırmaktır.
 
Tarım tek başına bir sektör olarak değil, tarıma dayalı ilgili sanayi dalları ile bir bütün olarak ele alınmalıdır. Tarım ürünlerinin son mamül haline getirilmesi için entegre sanayi kuruluşları teşvik edilmeli. Dünyanın en büyük fındık üreticisiyiz, tarım ürünlerinde en büyük ihracat kalemimiz iç fındık ancak, ihraç ettiğimiz iç fındığı mamul olarak ithal ettiğimiz gibi fındıktan üretilen ürünlerin dünya pazarlarında satışını sadece seyrediyoruz. Buğday unu ve makarna ihracatımız ikinci ve üçüncü sıradaki ürünleri. İthal tarım ürünlerimiz içinde ilk üç sırada Buğday, soya fasulyesi ve dane mısır var. Anlayacağınız bir zamanlar kendi kendine yeten Türkiye’den eser kalmadı. 123 ülkeden 132 çeşit tarımsal ürün ithal ettiğimiz ifade ediliyor.
 
Akaryakıt ve enerji girdisi haricinde Türkiye tohum, ilaç ve gübre üretiminde önemli başarılar elde edebilir. Bunun için öncelikle gerekli olan güçlü sermaye yapısı, AR-GE çalışmaları, teşvikler ve etkili üretim planlamasıdır. Aslında bunlardan da önce tarım envanterini, üretim miktarını ve gelirleri sağlıklı bir şekilde tespit etmek gerekmektedir. Türkiye’de tarımdaki kayıt dışılık oranının çok yüksek olması üretim alanları, ürün çeşitleri ve miktarları konusunda duraksama yaratmaktadır. Üretim fazlası ürünlerin yollara dökülmesinin en önemli nedenlerinden birisi budur.
 
Türkiye, kırsalda gelir kaybeden ama orada çok kaynağı olan bir ülke. Tarım ve hayvancılık yeni stratejik sektörlerimiz olabilir. Yeter ki, Devlet dert edinsin. Tarım ürünlerimizin taban fiyatları siyasetin çıkar çarkları içinde öğütülmesin. Bir gazetenin yazdığı gibi “Çiftçi kredi ekiyor, borç biçiyor.” Çiftçinin derdi büyük. Parası olmadığı için tohumu, gübreyi, mazotu kredi ile alıyor. Hasat zamanı geldiğinde ise ürünü yeterli parayı sağlayamadığı için borç faizle katlanıyor.
 
Neler yapılabilir sorusuna verilecek yanıtlar yukarıdaki açıklamalara ek olarak belki tekrardan ibaret olacak ama yazmaya devam edeceğiz:
 
Daha iyi tohum, daha iyi üretim teknikleriyle verimlilik artışı,
Sözleşmeli ve planlı üretim, arazilerin birleştirilmesi,  modern üretici kooperatifleri ve birlikler, anlık pazarlama stratejisi, ürün çeşidinin arttırılması, proaktif düşünce, tarladan tezgaha süresinin kısaltılması, girdi maliyetlerini düşürerek finansman yükünün azaltılması.

 

ahmetakinmersin@gmail.com

www.ahmetakin.com.tr

 


    

 


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

    Bu Habere Hen?z Yorum Yap?lmam??..!
 
  HIZLI ARA
 
 
 
  HAVA DURUMU
 
..

Mersin Haberleri, Mersin Son Dakika, Mersin Haber, Haberler, Son Dakika, Mersin, Mersin Siyaset 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GİRİŞ SAYFAM YAP SIK KULLANILANLARA EKLE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
demokratmersin.com © Copyright 2007-2020 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA