14:46  AV. HIBE GÖKALP: GÖÇMEN KAÇAKÇıLıĞı   14:46  KADıNA ŞIDDETE KARŞı ’KIR’ FARKıNDALıK YARATTı   14:44  BAŞKAN SEÇER TARSUS’TA ESNAFıN SORUNLARıNı DINLEDI  14:43  TAKSI VE MINIBÜSLERIN İLAÇLANMASı SÜRÜYOR  14:41  BAŞKAN YıLMAZ: SAĞLıK ÇALıŞANLARıNA MINNETTARıZ  14:38   ESAT ARSLAN: BU YUNAN’ıN YAPTıĞıNı…  14:37  AKDENIZ’DE IBADETHANELERE ’KORONA VIRÜS’ ÖNLEMI  14:35  19. MERSIN ULUSLARARASı MÜZIK FESTIVALI ERTELENDI.  14:33  TARİHTEKİ SALGIN HASTALIKLAR  14:31  YENİŞEHİR BELEDİYESİNDEN ‘DOLANDIRICILIK’ UYARISI  14:30  DINÇER, “SEYYARLA DAHA ETKIN VE VERIMLI MÜCADELE EDILMELI”  14:29  YURDUMUN ÜSTÜNDE SÖNMEYEN ATEŞ!  11:47  BÜYÜKŞEHIR’IN OTOBÜSLERINDE CORONA’YA KARŞı ÖNLEM ALıNıYOR  11:37  MTOSB BAŞKANı SABRI TEKLI: DEVLETIMIZIN YANıNDAYıZ  11:34  CHP TARSUS İLÇE KADıN KOLLARı BAŞKANı MERYEM KıR OLDU   11:31  BAHAR KALKANı OPERASYONU’NA MERSIN’DEN TAM DESTEK   11:31  AKDENIZ BELEDIYE MECLISI TOPLANDı  11:29  AKUT FOTOĞRAF SERGISI ILE DEPREM FARKıNDALıĞı YARATıYOR  11:29  GORAN BREGOVIÇ EFSANESI MERSIN’DE.  11:25  TOROSLAR’ıN TARıMSAL ÜRÜNLERI GÖRÜCÜYE ÇıKTı 

CHP’Lİ ALİ MAHİR BAŞARIR: “BÖYLE ENERJİ POLİTİKASI OLMAZ”

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, Türkiye'nin Rusya’dan satın aldığı pahalı doğalgazı meclis gündemine taşıdı.

Avrupa Ülkeleri İle Aramızdaki Fark Uçurum

CHP’li Başarır, “Rusya Avrupa ülkelerine bin metreküp doğalgazı 115-120 dolara satarken, Türkiye’nin aynı orandaki doğalgazı Rusya’dan 250-280 dolar aralığında alması anlaşılır gibi değil. Arada uçurum var. Boru hatlarıyla ülkemiz üzerinden geçen doğalgaz nasıl bizden uzaktaki Avrupa ülkelerinde daha ucuz oluyor?” dedi. 

Vatandaş Sobaya Dönüyor

Sonuç olarak, alınan pahalı doğalgazın halkın faturalarına yansıdığını belirten Ali Mahir Başarır, “Milyonlarca insanımızın doğal gazı kesildi. Son 2 yılda doğalgaza yüzde 60 zam yapıldı. İnsanlar doğalgazı bırakıp sobaya dönüyor” sözlerini dile getirdi.

Nükleer Santral ile Rusya’ya enerji bağımlılığımız daha da artıyor

Enerji yönünden Rusya’ya olan bağımlılığımızın yüzde 80’lere dayandığını belirten CHP’li Başarır “Tek bir ülkeye olan bu denli yüksek bağımlılık şimdi olduğu gibi ileride daha tehlikeli boyutlara ulaşacaktır. Bu kadar yüksek bağımlılık yetmiyormuş gibi bir de Mersin Akkuyu’da yapımı devam eden Nükleer Enerji Santrali ile Rusya’ya olan bağımlılığımız daha da artacak” dedi.

CHP’li Başarır Enerji Bakanı Fatih Dönmez’in yanıtlaması istemi ile verdiği soru önergesinde;

“Rusya Avrupa ülkelerine bin metreküp doğalgazı 115-120 dolar civarında satarken, Türkiye’ye ise 250- 280 dolar aralığında satmaktadır. İki fiyat arasında büyük farklılık vardır. Uzmanlara göre bu farklılık, Türkiye'nin doğalgaz anlaşmalarını yüzde 80-85 oranında petrol fiyatlarına dayalı ve uzun vadeli anlaşmalar yapması nedeniyle kaynaklanmaktadır. Rusya’dan temin edilen doğalgaz fiyatının son derece yüksek fiyat olması, ülkemizdeki vatandaşlarımızın faturalarına da yansımaktadır. Yüksek doğalgaz faturaları nedeniyle de vatandaşlarımızın birçoğunun doğalgazı kesilmektedir.  Yine Akkuyu’da inşa edilen, tamamı Rus Devlet Şirketi’ne ait olan Akkuyu Nükleer Santrali’nden elde edilecek elektriği de Avrupa’da kilowatsaati 6 Cent/Dolar civarı iken Türkiye Rusya’dan üretilecek elektriğin yüzde 50’sine kilowatsaatini 12.35 Cent/Dolar karşılığında 15 yıl boyunca alım garantisi vermiştir” açıklamalarına yer vererek şu soruların yanıtlanmasını istedi:

Avrupa ülkeleri doğalgazın bin metre küpünü 120 dolar civarında satın alırken, Türkiye’nin aynı miktarda doğalgazı 250-280 dolara almasının nedenleri nelerdir? Aradaki bu ürkütücü farkın gerekçeleri nelerdir?
Doğalgaz alımında, Avrupa ülkeleri kısa dönemli petrol endeksli anlaşmalara yönelirken, Türkiye neden uzun vadeli petrol endeksli anlaşmalar yapmaktadır?
Doğalgaz alımı için Avrupa ülkelerinde olduğu gibi gerekli rekabet ortamı neden ülkemizde sağlanamamaktadır?
Ekonominin dibe çöktüğü ülkemizde, halkımıza daha ucuz doğalgaz faturaları yansıması için ne gibi çalışmalar yapmaktasınız?
Enerji yönünden bir tek ülkeye (Rusya) bu denli bağımlı olmak ileride tehlikeli sonuçlar doğurmaz mı?


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

    Bu Habere Hen?z Yorum Yap?lmam??..!
 
  HIZLI ARA
 
 
 
  HAVA DURUMU
 
..

Mersin Haberleri, Mersin Son Dakika, Mersin Haber, Haberler, Son Dakika, Mersin, Mersin Siyaset 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GİRİŞ SAYFAM YAP SIK KULLANILANLARA EKLE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
demokratmersin.com © Copyright 2007-2020 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA