CENNETTE MERMER OCAĞI OLUR MU? | DEMOKRAT MERSİN | Mersin'in Demokrat Gazetesi

 
 
12:29  SALGıNıN KIRLETTIĞI TÜRKÇE  11:50  ARSLAN: DOĞU AKDENIZ’IN İLK KURBANLARı: BAYıR-BUCAK TÜRKMENLERI   11:45  NAKLIYECILER KOMPLEKSI IÇIN BÜYÜK ADıM  11:44  CHP MERSIN MILLETVEKILI ANTMEN’DEN BAŞKAN DINÇER’E ZIYARET  11:41  ÖNCE DOĞAYI, SONRA İŞÇİLERİ VURDU  11:40  VALI SU VE BAŞKAN GÜLTAK, SULUMA KANALLARıNDA İNCELEMELERDE BULUNDU   11:39  MERSINLILER, BÜYÜKŞEHIR’E ARTıK DAHA KOLAY ULAŞABILIYOR!  11:37  YENIŞEHIR BELEDIYESI HAREKETLILIK HAFTASı’NA HAZıR  11:34  FRANSA TÜRKIYE’YI AFRIKA’DAKI SÖMÜRGELERI ILE KARıŞTıRDı  11:32  ESNAF MASASı ESNAFıN HIZMETINDE  11:30  MHP’Lİ KILAVUZ’DAN, MERSİN TARIMI HAKKINDA GENİŞ KAPSAMLI ÖNERGE VERDİ  11:39  ASıRLıK GIRIT EKMEĞI, AKDENIZ’DE YAŞATıLıYOR  16:22  CANAN KAFTANCIOĞLU, KEMALİST, ATATÜRKÇÜ VE ALTI OK’ÇU BİR DEVRİMCİ MİDİR? YOKSA?  16:20  TOROSLAR BELEDİYESİ’NDEN KONTROLLÜ DOĞA YÜRÜYÜŞÜ   10:57   ABD RUMLARA ARKA Mı ÇıKıYOR?  10:55  TOROSLAR BELEDİYESİ, DOĞA YÜRÜYÜŞLERİNİ BAŞLATIYOR  10:53  KURTULUŞ SAVAŞı’NA OMUZ VEREN İRANLı SUBAY  10:42  ARATOS, GÜNıŞıĞı ILE BULUŞMAK IÇIN DESTEK BEKLIYOR  10:31  SAĞLıK ÇALıŞANLARıNA AŞURE IKRAMı  10:30  TŞOF, DIĞER ESNAFA VERILEN DESTEĞIN ŞOFÖR ESNAFıNA DA VERILMESINI ISTIYOR  
CENNETTE MERMER OCAĞI OLUR MU?

Anamur’dan Toroslara doğru yol alıyoruz ikiz dereler eşliğinde... Siz yukarı çıkarken onlar aşağı doğru kıvrıla kıvrıla, şarıl şarıl aşağı doğru akıyor. Zeytin ağaçları, avokado, kivi ve narenciye bahçeleri, muz, çilek, domates, biber, salatalık seraları arasından. 15 km. sonra Korucuk ve Ovabaşı köylerine ulaşıyoruz. Yani dünyadaki cennetlerden birine.                   
İŞTE BURAYA KIYACAKLAR
Korucuk köyünün meydanı ana baba günü. Muhtarlar, kadınlı erkekli, gençli yaşlılı köylüler, Anamur’dan gelen çevreciler Ulusal Kanal’ı bekliyorlar. Korucuk köyü muhtarı Halit Şimşek “İşte görüyorsunuz bu cennet gibi yere mermer ocağı kuracaklarmış. Deremizin pırıl pırıl akan suyuna bakın. Yetiştirdiğimiz her çeşit meyve ve sebzeye bakın. Burada herkes sağlıklı, çünkü doğal gıdalarla besleniyoruz. Bu katliama müsaade etmeyeceğiz” Ovabaşı köyü muhtarı Gani İmdat “ İki köyümüzün 8 bin dönüm arazisi var. Bu ocak açılırsa ekip biçemeyiz. Sebzemiz meyvemiz yok olacak. Bizi hiçe sayamazlar. Küçük bir seraya bile ÇED raporu isteyenler bu felakette niye ÇED’e gerek yok diyorlar. Biz bunu kabullenemeyiz” dedi. Tüm köylüler isyandaydı. Mikrofon uzattığımız tüm köylüler  “ Hayatı bize zehir edecek bu mermer ocağını istemiyoruz” dediler. Çevre derneği yöneticileri “Bu mermer ocağı yalnız bu iki köyü etkilemeyecek. Bu suyu gür akan dere birçok başka köyden de geçiyor. Binlerce dönüm araziyi suluyor. Bu ocak açılırsa buradan zehir gibi su akacak. Bu durum tüm Anamur’u etkiler. Anamur muzuna da zarar verir, itibarını düşürür”. Köylülerin avukatı Seyda Afyoncu “ÇED raporunun gereksiz görülmesi kararını yargıya taşıyacağız. Ayrıca köylülerden aldığımız haberlere göre zeytin ağaçlarını kesiyorlarmış. Çünkü zeytin ağacı olan yerlerde taş veya mermer ocakları için olumlu rapor alınamaz. Bu nedenle kesiliyor olabilir. Halkı aydınlatacak ve davanın peşini bırakmayacağız” dedi. 
Anamur Ziraat Odası başkanı Ahmet Şeref Gümüş “ Bu mermer ve taş ocakları büyük bir sorundur. Tarım üretimine zarar veren her girişimin karşısındayız. Köylerimiz cennet gibidir. Bunu akıl ve mantıkla izah etmek imkânsız. Umarım yetkililer bu kıyımı durdurur” dedi.
Yusuf Çelik-Mersin


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

    Bu Habere Hen?z Yorum Yap?lmam??..!
 
  HIZLI ARA
 
 
 
  HAVA DURUMU
 
..

Mersin Haberleri, Mersin Son Dakika, Mersin Haber, Haberler, Son Dakika, Mersin, Mersin Siyaset 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GİRİŞ SAYFAM YAP SIK KULLANILANLARA EKLE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
demokratmersin.com © Copyright 2007-2020 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA