BUGÜN ATATÜRKÇÜLERİN, VATANSEVERLERİN, BÜTÜN MAZLUMLARIN MÜCADELE ETMESİ GEREKEN DÜNYANIN BAŞ DÜŞMANI: A B D E M P E R Y A L İ Z M İ | DEMOKRAT MERSİN | Mersin'in Demokrat Gazetesi

 
 
12:29  SALGıNıN KIRLETTIĞI TÜRKÇE  11:50  ARSLAN: DOĞU AKDENIZ’IN İLK KURBANLARı: BAYıR-BUCAK TÜRKMENLERI   11:45  NAKLIYECILER KOMPLEKSI IÇIN BÜYÜK ADıM  11:44  CHP MERSIN MILLETVEKILI ANTMEN’DEN BAŞKAN DINÇER’E ZIYARET  11:41  ÖNCE DOĞAYI, SONRA İŞÇİLERİ VURDU  11:40  VALI SU VE BAŞKAN GÜLTAK, SULUMA KANALLARıNDA İNCELEMELERDE BULUNDU   11:39  MERSINLILER, BÜYÜKŞEHIR’E ARTıK DAHA KOLAY ULAŞABILIYOR!  11:37  YENIŞEHIR BELEDIYESI HAREKETLILIK HAFTASı’NA HAZıR  11:34  FRANSA TÜRKIYE’YI AFRIKA’DAKI SÖMÜRGELERI ILE KARıŞTıRDı  11:32  ESNAF MASASı ESNAFıN HIZMETINDE  11:30  MHP’Lİ KILAVUZ’DAN, MERSİN TARIMI HAKKINDA GENİŞ KAPSAMLI ÖNERGE VERDİ  11:39  ASıRLıK GIRIT EKMEĞI, AKDENIZ’DE YAŞATıLıYOR  16:22  CANAN KAFTANCIOĞLU, KEMALİST, ATATÜRKÇÜ VE ALTI OK’ÇU BİR DEVRİMCİ MİDİR? YOKSA?  16:20  TOROSLAR BELEDİYESİ’NDEN KONTROLLÜ DOĞA YÜRÜYÜŞÜ   10:57   ABD RUMLARA ARKA Mı ÇıKıYOR?  10:55  TOROSLAR BELEDİYESİ, DOĞA YÜRÜYÜŞLERİNİ BAŞLATIYOR  10:53  KURTULUŞ SAVAŞı’NA OMUZ VEREN İRANLı SUBAY  10:42  ARATOS, GÜNıŞıĞı ILE BULUŞMAK IÇIN DESTEK BEKLIYOR  10:31  SAĞLıK ÇALıŞANLARıNA AŞURE IKRAMı  10:30  TŞOF, DIĞER ESNAFA VERILEN DESTEĞIN ŞOFÖR ESNAFıNA DA VERILMESINI ISTIYOR  
BUGÜN ATATÜRKÇÜLERİN, VATANSEVERLERİN, BÜTÜN MAZLUMLARIN MÜCADELE ETMESİ GEREKEN DÜNYANIN BAŞ DÜŞMANI: A B D E M P E R Y A L İ Z M İ

Av. İzzet UIludağ

Somut durumun somut tahlilini yapamayan bazı arkadaşlar, neredeyse "bütün dünyaya karşı bir bağımsızlık savaşı verelim" gibi bir düşünce (!) taşıyor.

"Sadece amerika ve pkk mı?
İrana Rusyaya Çin'e ve öso ya ve her türlü tarikat ve mezheb karşısında da İstiklal Savaşı vermeli.." diyen de var.
Bu tavır, öncelikle ABD'yi ve elbette bu gücün yardakçıları olan PKK/HDP ve FETÖ'yü bilinçli olarak gizlemek ve perdelemek isteyenlerin işine yarıyor.
Bu, "bizim dışımızdaki her güç bizim düşmanımızdır" savı, doğru olabilir mi?
Bu asla doğru değildir, mümkün de değildir ve bizim için çok da tehlikelidir.
Ama başta belirteyim ki süreci derinlemesine kavrayamayan kişi, grup ya da siyasi kuruluşlardan, apolitik unsurlardan da iyi niyetle gelse bile bu sığ tutum, öncelikle ülkemize ve mazlumlar dünyasına karşı yıkıcı ve yakıcı ve hatta bölücü faaliyetin merkezinde bulunan, yakın tehdit ve tehlike içeren emperyalist gücü, açıkçası ABD emperyalizmini ve PKK/HDP, FETÖ benzeri güçlerin faaliyetlerini gizlemeye hizmet eder.
Ayrıca sonuçta;
"Bütün dünyaya savaş açalım." fikrinin itibar görmesi, bizi yalnızlığa mahkûm olmaya, yenilmeye, yok olmaya götürür. Bu yolla bırakın bağımsız, özgür olmayı, ezilir yok olur, tarih sayfasından tamamen gideriz.
Jeopolitik gerçekliğe uygun bir strateji, doğru nesnel, devletlerin milli çıkarlarına denk gelen bir temele dayanan geniş bir ittifak çizgisi izlemeden en geniş ittifak cephesini de kuramayız.
Bu nedenle öncelikle baş düşmanı, dünya durumunun nesnel tahlilini yaparak, doğru tespit etmek zorundayız. Bu konuda gerçekten uzak yapılan soyut tahliller ortalığın karışmasına, kafa karışıklığına yarar, emperyalist kara propagandanın aleti hâline dönüşür.
Son 70 yıldır dünyanın ve mazlum milletlerin, millî devletlerin varlığının, gelişmesinin önündeki engel, tehlike, tehdit ve baş düşman, ABD emperyalizmidir.
Bu, bugün için nesnel bir saptamadır.
Yarın başka olabilir.
Öncelikli yakın tehlike ve tehdit tespit edilip bu düşmana yönelik strateji belirlemeden, bu duruma uygun güç toparlamadan, içerde iç gücümüzü seferber etmeden, iç cephemizi sağlama almadan, dünyada özellikle bugün emperyalist ABD ile çıkarları çatışan devletler ile ittifak arayışına girmeden, hatta ABD ile değişik nedenlerle yakın ilişkisi olan güçleri de ABD'den uzaklaştırma, en azından tarafsızlaştırma çizgisini sabırla izlemeden, bunlara karşı, uygun stratejik, konjukturel vb bir ittifak politikası hayata geçirmeden bu yola da çıkamayız.
Atatürk'e bakın!
O, kurtuluş savaşı içinde, İngiltere, İtalya ve Fransa arasındaki çatlakları gördü, farkı kavradı, bunlar arasındaki çelişkiyi derinleştirmek için sabırla, dikkatle usta bir oyun kurucu gibi davrandı.
Atatürk, bağımsızlık savaşında, sadece kendisi gibi düşünenlerle değil, kim olursa olsun, padişahı da hilâfeti de kurtarmayı planlayanlarla da birleşti. Vatan mevzuu bahis olunca gerisini teferruat olarak gördü, birleşici ve birleştirici oldu.
O, emperyalizme teslim olan, ABD mandasını savunan sözüm ona bir avuç aydın (!) bozuntusu ve İngiltere adına milli bağımsızlık mücadelesini baltalamak için iç isyan çıkartan gerici, bölücü takımı dışında bütün Türk Milleti'ni, Türk bayrağı altında birleştirerek istilacı, işgalci emperyalist güçlere karşı bir araya getirdi.
Atatürk'ün o koşullardaki ön yargısız birlik anlayışını lütfen kavrayın!
Sonuç, Türk milletini içerde birleştirirken güney bölgelerimizi işgal eden Fransa ile başlayan Ankara Antlaşması vb sonucu emperyalist paylaşım cephesini de akıllı bir strateji ile parçalayarak dağıttı. Karşımızda bağımsızlık için savaştığımız sadece İngiltere'yi ve piyonu olan, bugün de Doğu Akdeniz'de ABD ve İsrail ile birlikte karşı cephede yer alan, Yunanistan'ı tek başına bıraktı.
Büyüklüğe bakın siz!
Bu arada Atatürk, bir yanda düşman ittifakını dağıtırken, öte yandan da dünyanın mazlum milletlerinden, Afganistan kralı Manuallah'tan, Hindistan Müslümanlarından, SSCB'den para, silah ve her türden yardım alarak o günkü en büyük emperyalist devlet olan İngiltere'ye karşı geniş bir anti-emperyalist dünya cephesini kurmaya çalıştı.
Başardı..
Devrimcilik ve Atatürkçülük işte böyle bir şeydir!


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

    Bu Habere Hen?z Yorum Yap?lmam??..!
 
  HIZLI ARA
 
 
 
  HAVA DURUMU
 
..

Mersin Haberleri, Mersin Son Dakika, Mersin Haber, Haberler, Son Dakika, Mersin, Mersin Siyaset 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GİRİŞ SAYFAM YAP SIK KULLANILANLARA EKLE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
demokratmersin.com © Copyright 2007-2020 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA