14:27  SERDAL KUYUCUOĞLU: YAZıK ÇOK YAZıK  14:21  CHP’DE OLAYLı KONGRE  14:18  ESAT ARSLAN: TÜRKIYE İDLIP’TE SEYIRCI OLAMAZ!  14:17  SEÇER: 10 AYLIK KARNEMİZ ‘PEKİYİ’LERLE DOLU  14:04  TARıMı CIDDIYE ALMAK ZORUNDAYıZ   14:02  BOP’ÇULAR, KANLI ELLERİ VE KİRLİ PLANLARI İLE YENİDEN BÖLGEMİZDE İŞ BAŞINDA!  16:15  SıĞıNMACıLARıN YÜZDE 40’ı ÜLKESINE DÖNMEYECEĞINI SÖYLÜYOR  15:13  FESTİVAL  12:30  BAŞKAN ÖZYİĞİT, MAHALLE ZİYARETLERİNE DEVAM EDİYOR  12:29  BAŞKAN YILMAZ, MGC YÖNETİMİ İLE BİR ARAYA GELDİ  12:28  CHP’Lİ GÖKÇEL: SAĞLIK RANT DEĞİL HAKTIR  11:30  BÜYÜKŞEHIR, SARıKEÇILI ÇOCUKLARı MISAFIR ETTI  11:30  YENIŞEHIR’DE IHTIYAÇLAR BELEDIYE ATÖLYELERINDE ÜRETILIYOR  11:28  BAŞKAN VARAL: HALKıMıZıN UMUDU VE INANCı, EN BÜYÜK GÜCÜMÜZ  11:28  İNCILER TUVALA DÖKÜLÜRSE  11:26  MTOSB MÜTEŞEBBIS HEYETI FABRIKALARDA INCELEMELERDE BULUNDU  11:26  “DÖRDÜNCÜ AY” SEYIRCIYLE BULUŞTU  11:24  VATAN PARTISI İL BAŞKANı TAŞDELEN YENI YÖNETIMI TANıTTı  11:21  MERSİN, EMITT’TE HER YÖNÜYLE TANITILDI  11:20  BAŞKAN GÜLTAK, MUHTARLARI DİNLEDİ 

BUGÜN ATATÜRKÇÜLERİN, VATANSEVERLERİN, BÜTÜN MAZLUMLARIN MÜCADELE ETMESİ GEREKEN DÜNYANIN BAŞ DÜŞMANI: A B D E M P E R Y A L İ Z M İ

Av. İzzet UIludağ

Somut durumun somut tahlilini yapamayan bazı arkadaşlar, neredeyse "bütün dünyaya karşı bir bağımsızlık savaşı verelim" gibi bir düşünce (!) taşıyor.

"Sadece amerika ve pkk mı?
İrana Rusyaya Çin'e ve öso ya ve her türlü tarikat ve mezheb karşısında da İstiklal Savaşı vermeli.." diyen de var.
Bu tavır, öncelikle ABD'yi ve elbette bu gücün yardakçıları olan PKK/HDP ve FETÖ'yü bilinçli olarak gizlemek ve perdelemek isteyenlerin işine yarıyor.
Bu, "bizim dışımızdaki her güç bizim düşmanımızdır" savı, doğru olabilir mi?
Bu asla doğru değildir, mümkün de değildir ve bizim için çok da tehlikelidir.
Ama başta belirteyim ki süreci derinlemesine kavrayamayan kişi, grup ya da siyasi kuruluşlardan, apolitik unsurlardan da iyi niyetle gelse bile bu sığ tutum, öncelikle ülkemize ve mazlumlar dünyasına karşı yıkıcı ve yakıcı ve hatta bölücü faaliyetin merkezinde bulunan, yakın tehdit ve tehlike içeren emperyalist gücü, açıkçası ABD emperyalizmini ve PKK/HDP, FETÖ benzeri güçlerin faaliyetlerini gizlemeye hizmet eder.
Ayrıca sonuçta;
"Bütün dünyaya savaş açalım." fikrinin itibar görmesi, bizi yalnızlığa mahkûm olmaya, yenilmeye, yok olmaya götürür. Bu yolla bırakın bağımsız, özgür olmayı, ezilir yok olur, tarih sayfasından tamamen gideriz.
Jeopolitik gerçekliğe uygun bir strateji, doğru nesnel, devletlerin milli çıkarlarına denk gelen bir temele dayanan geniş bir ittifak çizgisi izlemeden en geniş ittifak cephesini de kuramayız.
Bu nedenle öncelikle baş düşmanı, dünya durumunun nesnel tahlilini yaparak, doğru tespit etmek zorundayız. Bu konuda gerçekten uzak yapılan soyut tahliller ortalığın karışmasına, kafa karışıklığına yarar, emperyalist kara propagandanın aleti hâline dönüşür.
Son 70 yıldır dünyanın ve mazlum milletlerin, millî devletlerin varlığının, gelişmesinin önündeki engel, tehlike, tehdit ve baş düşman, ABD emperyalizmidir.
Bu, bugün için nesnel bir saptamadır.
Yarın başka olabilir.
Öncelikli yakın tehlike ve tehdit tespit edilip bu düşmana yönelik strateji belirlemeden, bu duruma uygun güç toparlamadan, içerde iç gücümüzü seferber etmeden, iç cephemizi sağlama almadan, dünyada özellikle bugün emperyalist ABD ile çıkarları çatışan devletler ile ittifak arayışına girmeden, hatta ABD ile değişik nedenlerle yakın ilişkisi olan güçleri de ABD'den uzaklaştırma, en azından tarafsızlaştırma çizgisini sabırla izlemeden, bunlara karşı, uygun stratejik, konjukturel vb bir ittifak politikası hayata geçirmeden bu yola da çıkamayız.
Atatürk'e bakın!
O, kurtuluş savaşı içinde, İngiltere, İtalya ve Fransa arasındaki çatlakları gördü, farkı kavradı, bunlar arasındaki çelişkiyi derinleştirmek için sabırla, dikkatle usta bir oyun kurucu gibi davrandı.
Atatürk, bağımsızlık savaşında, sadece kendisi gibi düşünenlerle değil, kim olursa olsun, padişahı da hilâfeti de kurtarmayı planlayanlarla da birleşti. Vatan mevzuu bahis olunca gerisini teferruat olarak gördü, birleşici ve birleştirici oldu.
O, emperyalizme teslim olan, ABD mandasını savunan sözüm ona bir avuç aydın (!) bozuntusu ve İngiltere adına milli bağımsızlık mücadelesini baltalamak için iç isyan çıkartan gerici, bölücü takımı dışında bütün Türk Milleti'ni, Türk bayrağı altında birleştirerek istilacı, işgalci emperyalist güçlere karşı bir araya getirdi.
Atatürk'ün o koşullardaki ön yargısız birlik anlayışını lütfen kavrayın!
Sonuç, Türk milletini içerde birleştirirken güney bölgelerimizi işgal eden Fransa ile başlayan Ankara Antlaşması vb sonucu emperyalist paylaşım cephesini de akıllı bir strateji ile parçalayarak dağıttı. Karşımızda bağımsızlık için savaştığımız sadece İngiltere'yi ve piyonu olan, bugün de Doğu Akdeniz'de ABD ve İsrail ile birlikte karşı cephede yer alan, Yunanistan'ı tek başına bıraktı.
Büyüklüğe bakın siz!
Bu arada Atatürk, bir yanda düşman ittifakını dağıtırken, öte yandan da dünyanın mazlum milletlerinden, Afganistan kralı Manuallah'tan, Hindistan Müslümanlarından, SSCB'den para, silah ve her türden yardım alarak o günkü en büyük emperyalist devlet olan İngiltere'ye karşı geniş bir anti-emperyalist dünya cephesini kurmaya çalıştı.
Başardı..
Devrimcilik ve Atatürkçülük işte böyle bir şeydir!


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

    Bu Habere Hen?z Yorum Yap?lmam??..!
 
  HIZLI ARA
 
 
 
  HAVA DURUMU
 
..

Mersin Haberleri, Mersin Son Dakika, Mersin Haber, Haberler, Son Dakika, Mersin, Mersin Siyaset 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GİRİŞ SAYFAM YAP SIK KULLANILANLARA EKLE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
demokratmersin.com © Copyright 2007-2020 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA