14:27  SERDAL KUYUCUOĞLU: YAZıK ÇOK YAZıK  14:21  CHP’DE OLAYLı KONGRE  14:18  ESAT ARSLAN: TÜRKIYE İDLIP’TE SEYIRCI OLAMAZ!  14:17  SEÇER: 10 AYLIK KARNEMİZ ‘PEKİYİ’LERLE DOLU  14:04  TARıMı CIDDIYE ALMAK ZORUNDAYıZ   14:02  BOP’ÇULAR, KANLI ELLERİ VE KİRLİ PLANLARI İLE YENİDEN BÖLGEMİZDE İŞ BAŞINDA!  16:15  SıĞıNMACıLARıN YÜZDE 40’ı ÜLKESINE DÖNMEYECEĞINI SÖYLÜYOR  15:13  FESTİVAL  12:30  BAŞKAN ÖZYİĞİT, MAHALLE ZİYARETLERİNE DEVAM EDİYOR  12:29  BAŞKAN YILMAZ, MGC YÖNETİMİ İLE BİR ARAYA GELDİ  12:28  CHP’Lİ GÖKÇEL: SAĞLIK RANT DEĞİL HAKTIR  11:30  BÜYÜKŞEHIR, SARıKEÇILI ÇOCUKLARı MISAFIR ETTI  11:30  YENIŞEHIR’DE IHTIYAÇLAR BELEDIYE ATÖLYELERINDE ÜRETILIYOR  11:28  BAŞKAN VARAL: HALKıMıZıN UMUDU VE INANCı, EN BÜYÜK GÜCÜMÜZ  11:28  İNCILER TUVALA DÖKÜLÜRSE  11:26  MTOSB MÜTEŞEBBIS HEYETI FABRIKALARDA INCELEMELERDE BULUNDU  11:26  “DÖRDÜNCÜ AY” SEYIRCIYLE BULUŞTU  11:24  VATAN PARTISI İL BAŞKANı TAŞDELEN YENI YÖNETIMI TANıTTı  11:21  MERSİN, EMITT’TE HER YÖNÜYLE TANITILDI  11:20  BAŞKAN GÜLTAK, MUHTARLARI DİNLEDİ 

CHP’Lİ GÖKÇEL: İTALYA’DAN ÖLÜ KUŞ MU İTHAL EDİLDİ?

CHP Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel, Mersin ve İskenderun limanlarına gelen plastik atık konteynerlerinde kuş ölüsü, ped ve bebek bezi olduğu iddialarını Meclis gündemine taşıdı. 

Gökçel, Türkiye’de plastik poşet kullanımının yüzde 77 azaldığı bir dönemde doğru atık yönetimi yerine 526 bin ton plastik çöp ithal edilerek ülkemizin dünyanın en büyük çöp ithalatçılarından biri haline getirilmesinin izaha muhtaç olduğunu belirtti.
CHP Mersin Milletvekili ve TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu üyesi Cengiz Gökçel, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması talebiyle Meclis Başkanlığı’na sunduğu soru önergesiyle Mersin ve İskenderun limanları üzerinden ülkemize sokulan 3 bin ton çöpün içinden kuş ölüleri, ped ve çocuk bezi gibi çöplerin çıktığı iddiasını Meclis gündemine taşıdı. Türkiye’de plastik poşet kullanımının %77 azaldığı bir dönemde doğru atık yönetimi yerine 526 bin ton plastik çöp ithal edilerek ülkemizin dünyanın en büyük çöp ithalatçılarından biri haline getirilmesinin izaha muhtaç olduğunu belirten Gökçel, ithal çöp denetimlerinin konteyner kapaklarının açılıp kapatılması şeklinde yapılmasını eleştirdi.
PLASTİK EN BÜYÜK TEHDİT
Çevreyi en çok kirleten ürünlerin başında plastik ve naylon geldiğini belirten CHP’li Gökçel, son yıllarda görülen düzensiz iklim olaylarının, ülkemizin de küresel iklim değişikliği ve çevre felaketlerinden önemli ölçüde etkilendiğini gösterdiğini söyledi. Çevreyi en olumsuz etkileyen ürünlerin başında plastiğin geldiğini ifade eden Gökçel, doğada çözünmesi yüzyılları bulan plastiğin deniz ve toprak kirliliğinin yanında halk sağlığı açısından da tehdit oluşturduğunu söyledi. Denizlerimizden çıkarılan her iki balıktan birinde miktoplastik bulunmasının bunu kanıtladığını ifade eden CHP’li vekil, devletlerin plastik sorununa çözüm bulmak için çeşitli tedbirler aldığına ve ithalat sınırlaması getirdiğine dikkat çekti.
ATIK YÖNETİMİ YERİNE İTHALAT
Son dönemde kamuoyunda tartışma yaratan konulardan birinin ithal çöpler olduğunu belirten Cengiz Gökçel, Türkiye’de plastik poşet kullanımının %77 azaldığı bir dönemde doğru atık yönetimi yerine 526 ton plastik çöp ithal edilmesinin izaha muhtaç olduğunu söyledi. İthal edilen çöplerin arasına geri dönüştürülebilir olmayan atıkların yer aldığı iddialarını soran Gökçel, Mersin ve İskenderun limanlarına İtalya’dan getirilen 3 bin ton çöpün içinde ölü kuşlar, ped ve çocuk bezi gibi geri dönüştürülmesi mümkün olmayan ürünler olduğu iddiasını aktardı.
GÖKÇEL’İN SORULARI: 
Yıllara göre ayrı ayrı belirtilmek üzere son 10 yılda Mersin Limanı’ndan kaç ton atık ülkemize sokulmuştur?
İtalyan KRC Atık Yönetimi adına gemilerle gelen atıkların geri dönüştürülebilir olmayan kuş ölüleri, ped, çocuk bezi gibi atıkları içerdiği iddiasına yönelik herhangi bir soruşturma başlatılmış mıdır? Başlatıldıysa akıbeti nedir?
Daha önce basına yansıdığı gibi, atık denetim uygulaması konteynerin kapağının açılıp kapatılması şeklinde mi devam etmektedir? 
İthal edilen atıkların denetlenmesi konusunda uygulanan işlemler nelerdir? Bu işlemler sonucunda geri dönüştürülebilir olmayan atıklar tespit edilmiş midir? Bunlara yönelik ne gibi işlemler yapılmıştır?
Yıllara göre ayrı ayrı belirtilmek üzere son 10 yılda kaç ton atık ithal edilmiştir? Bu atıkların ne kadarı bertaraf, depolama ve/veya yakılma işlemlerine maruz kalmıştır?
Yıllara göre ayrı ayrı belirtilmek üzere, son 10 yılda hangi ülkelerden ne miktarda plastik atık ithal edilmiştir?
Geri dönüştürülen ithal atıklar ne miktarda, hangi tesiste geri dönüştürülmüştür?
İthal edilen atıklar, gümrük kapıları ve miktarları ayrı ayrı belirtilmek üzere ülkemize hangi gümrük kapılarından sokulmuştur?
Türkiye’de yıllık plastik tüketimi ne kadardır? Son 10 yılda nasıl bir değişim yaşanmıştır?
Plastik ihtiyacımızın ne kadarı ithal çöplerden karşılanmaktadır? 
Türkiye içinde üretilen plastik çöp miktarı ne kadardır? Bunun ne kadarı geri dönüşümle yeniden kullanılabilmektedir?
Atık ithalatı konusunda lisanslı fırma sayısı kaçtır? Bunların illere dağılımı nedir?
Atık ithalatı gerçekleştiren lisanssız firmalar hangileridir? Bu firmalar son on yılda kaç ton çöp ithal etmişlerdir?
Plastik çöp ithalatı yerine geri dönüşüm eğitimleri ve seferberliği ile plastik çöplerin henüz hane içindeyken ayrıştırılması ile ithalatın önüne geçmeye yönelik bir çalışmanız mevcut mudur?
Türkiye’de üretilen evsel atık miktarı ne kadardır? Bu atıkların ne kadarı geri dönüştürülmekte, ne kadarı vahşi ne kadarı düzenli depolamaya konu olmaktadır?
Ülkemizde kaç vahşi döküm sahası bulunmaktadır? Bunların kapasiteleri ve illere göre dağılımı nedir?
Ülkemizde kaç düzenli depolama alanı bulunmaktadır? Bunların kapasiteleri ve illere göre dağılımı nedir?


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

    Bu Habere Hen?z Yorum Yap?lmam??..!
 
  HIZLI ARA
 
 
 
  HAVA DURUMU
 
..

Mersin Haberleri, Mersin Son Dakika, Mersin Haber, Haberler, Son Dakika, Mersin, Mersin Siyaset 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GİRİŞ SAYFAM YAP SIK KULLANILANLARA EKLE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
demokratmersin.com © Copyright 2007-2020 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA