DHA Mersin’de şaşırttı | DEMOKRAT MERSİN | Mersin'in Demokrat Gazetesi

 
 
12:29  SALGıNıN KIRLETTIĞI TÜRKÇE  11:50  ARSLAN: DOĞU AKDENIZ’IN İLK KURBANLARı: BAYıR-BUCAK TÜRKMENLERI   11:45  NAKLIYECILER KOMPLEKSI IÇIN BÜYÜK ADıM  11:44  CHP MERSIN MILLETVEKILI ANTMEN’DEN BAŞKAN DINÇER’E ZIYARET  11:41  ÖNCE DOĞAYI, SONRA İŞÇİLERİ VURDU  11:40  VALI SU VE BAŞKAN GÜLTAK, SULUMA KANALLARıNDA İNCELEMELERDE BULUNDU   11:39  MERSINLILER, BÜYÜKŞEHIR’E ARTıK DAHA KOLAY ULAŞABILIYOR!  11:37  YENIŞEHIR BELEDIYESI HAREKETLILIK HAFTASı’NA HAZıR  11:34  FRANSA TÜRKIYE’YI AFRIKA’DAKI SÖMÜRGELERI ILE KARıŞTıRDı  11:32  ESNAF MASASı ESNAFıN HIZMETINDE  11:30  MHP’Lİ KILAVUZ’DAN, MERSİN TARIMI HAKKINDA GENİŞ KAPSAMLI ÖNERGE VERDİ  11:39  ASıRLıK GIRIT EKMEĞI, AKDENIZ’DE YAŞATıLıYOR  16:22  CANAN KAFTANCIOĞLU, KEMALİST, ATATÜRKÇÜ VE ALTI OK’ÇU BİR DEVRİMCİ MİDİR? YOKSA?  16:20  TOROSLAR BELEDİYESİ’NDEN KONTROLLÜ DOĞA YÜRÜYÜŞÜ   10:57   ABD RUMLARA ARKA Mı ÇıKıYOR?  10:55  TOROSLAR BELEDİYESİ, DOĞA YÜRÜYÜŞLERİNİ BAŞLATIYOR  10:53  KURTULUŞ SAVAŞı’NA OMUZ VEREN İRANLı SUBAY  10:42  ARATOS, GÜNıŞıĞı ILE BULUŞMAK IÇIN DESTEK BEKLIYOR  10:31  SAĞLıK ÇALıŞANLARıNA AŞURE IKRAMı  10:30  TŞOF, DIĞER ESNAFA VERILEN DESTEĞIN ŞOFÖR ESNAFıNA DA VERILMESINI ISTIYOR  
DHA Mersin’de şaşırttı

Emekli çalışanını icraya verdi

Türkiye genelinde 20’nin üzerinde bürosunu kapatan Demirören Haber Ajansı(DHA)

Mersin’de skandal bir işleme imza attı. DHA, 2007’de emekli olup hak ettiği kıdem-ihbar tazminatı ve yıllık izin ücreti ödenmeden çalışmaya devam eden ve 2017’de işine son verilen ancak açtığı İşe İade davasını kazanıp, göreve başlattığı Mersin Büro Şefi Ali Ekber Şen’i icraya verdi.
1999 yılında Hürriyet Haber Ajansı ve Milliyet Haber Ajansı’nın birleşmesi ile Doğan Haber Ajansı (DHA) olan 2018’te Demirören Gurubu’na satılarak Demirören Haber Ajansı ismini alan DHA’da, bu güne kadar benzeri görülmemiş bir uygulama yaşandı. 1991 yılından itibaren Mersin Büro Şefliği görevini yürüten Şen, 2007’de emekli oldu. Şen’in çalışmasında devam kararı alan şirket, hak ettiği kıdem-ihbar tazminatı ve yıllık izin ücretini ödemedi. Demirören Grubu’nun şirketi satın almadan önce 2017’de birçok kentte yaşanan işten çıkarma furyasından yılların basın emekçisi Şen’de nasibini aldı.
Mesleğinin en verimli döneminde işinden haksız atıldığını öne süren Sürekli Sarı Basın Kartı sahibi Şen, Mersin 2’nci İş Mahkemesi’nde açtığı ‘İşe İade’ istemli davayı kazandı. Mahkeme Şen’in, işine son verildiği pozisyonda işe iade kararı verirken, buna uymaması durumunda 6 brüt, 4 net maaş ödemesine hükmetti. Yerel mahkemenin kararı Adana Bölge İdare Mahkemesi 7’nci Hukuk Dairesi’nce de incelenerek onanarak kesinleşti.
Bunun üzerine DHA, Şen’e gönderdiği ihtarname ile 30.07.2019 tarihi itibariyle Mersin Bürosu’nda görevine başlattığını bildirip, işe davet etti. Şen, davet üzerine belirtilen tarihte iş yerine giderek işe başladı. Ancak, şirket aradan geçen yaklaşık 5 aylık sürede gazetecinin mahkeme kararıyla verilmesi gereken haklarını iade etmedi. Büro Şefi yetkisi verilmeyen Şen’e, haber geçmesi için Yurt Haberler Servisi(YHS) şifresi, şirket mail hesabı açılmadı. Ayrıca, ofis anahtarı ve daha önce haber takibi için kendi kullanımındaki araç teslim edilmedi. Şen, maaşının ödenmesine rağmen mahkeme kararını yerine getirmeyen DHA merkezine 4 ihtarname çekerek işe iade koşullarının yerine getirilmesi talebinde bulundu. Gazeteci Şen, tüm yasal girişimlerinin yansıra DHA Genel Müdürü Kubilay Günbek ile de telefon aracılığıyla iletişime geçerek, sorunun çözümünü istedi. Ancak, yaptığı tüm girişimlere rağmen şirket işe iade koşularını yerine getirmedi.
İCRA TAKİBİ BAŞLATILDI
DHA, hiçbir yetkisini vermeyerek işe iade koşullarını yerine getirmediği gazeteci hakkında icra takibi başlattı. Mersin 1.İcra Dairesi’nin 2019/12606 Esas numaralı dosyada, şirket Şen’e emekli olduğu 2007’de ödemeyerek işine devam ettirdiği ve 2017’de ise işine son verirken kendisine ödediği kıdem-ihbar tazminatı ve yıllık izin ücreti alacağını kapsayan 98 bin 743 TL 43 kuruş için icra işlemi başlattı. 04.11.2019 tarihli ilamsız takiplerde ödeme emrinde borcun sebebi, ‘İse iade kararı sonrası kıdem-ihbar tazminatı-yıllık izin iadesi’ olarak belirtildi.
30 yılını verdiği şirketin hakkında icra takibi başlatmasıyla şok olan Şen, avukatı aracılığı ile yasal işlem başlatınca icra işlemi durduruldu. Gazeteci Şen, işveren şirkete gönderdiği 5’nci ihtarnamede ise ‘İşe iade’ koşullarını yerine getirmemesi üzerine büroya gitmesinin bir anlam taşımadığını bildirip, bu nedenle Mersin 7’nci İş Mahkemesi’nde 19.12.2019’da yeni bir dava açtı.
SENMİSİN BÜRO KAPANMASINI ELEŞTİREN
DHA yönetimi 01.12.2019 tarihinde şok bir kararla 1991 yılında kurulan Mersin Bürosu’nu kapattı. Şen, bu durumu aynı gün kişisel Facebook hesabından, “Büro kapatma kararını kim aldıysa lanetliyor ve kınıyorum. Bu kararı alanları tarih affetmeyecek. Yuh olsun size” şeklinde eleştirdi.
ŞAŞIRTAN UYGULAMA
Gazeteci Şen’in bu paylaşımını değerlendiren DHA yönetimi yine şaşırtan bir uygulamaya imza attı. Paylaşımından önce işe iade koşullarını yerine getirmeyen şirkete yeni bir dava açan Şen’e 27.12.2019’da gönderilen ihtarnamede büro kapanması konusundaki paylaşımı nedeniyle şirketin kurumsal imajına zarar verdiği bu nedenle de iş akdinin fes edildiğini bildirildi.


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

    Bu Habere Hen?z Yorum Yap?lmam??..!
 
  HIZLI ARA
 
 
 
  HAVA DURUMU
 
..

Mersin Haberleri, Mersin Son Dakika, Mersin Haber, Haberler, Son Dakika, Mersin, Mersin Siyaset 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GİRİŞ SAYFAM YAP SIK KULLANILANLARA EKLE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
demokratmersin.com © Copyright 2007-2020 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA