Oktay Ekşi : CHP’deki Atatürk düşmanları kim? | DEMOKRAT MERSİN | Mersin'in Demokrat Gazetesi

 
 
16:25  YENIŞEHIR HALK KART ILE YEREL ESNAFLAR DA KAZANıYOR  12:16  ÜÇOCAK MAHALLESI’NDE ÇÖP EV TEMIZLENDI  11:55  TOROSLAR’ıN DÖRT BIR YANıNDA YOL YAPıM VE ASFALT ÇALıŞMASı DEVAM EDIYOR  11:50  MHP’Lİ KILAVUZ, TÜRKÇE ADLAR KULLANILMASINA DAİR KANUN TEKLİFİ VERDİ  12:19  MUAZZEZ İLMIYE ÇıĞ’DAN GENÇLERE TAVSIYE  13:34  BAŞKAN GÜLTAK, KURBAN KESIM YERLERINI ZIYARET ETTI  13:07  AMERIKAN- İNGILIZ BASıNıNDA MILLI MÜCADELE KAHRAMANı: KARA FATMA  13:00  FARKLı BIR DÜNYA LIDERI: NURSULTAN NAZARBAYEV  17:26  BAŞKAN SEÇER, BAYRAMıN ILK GÜNÜ IL PROTOKOLÜYLE BAYRAMLAŞTı   13:16  CUMHURIYETIN ÖNSÖZÜ: HÜRRIYET DEVRIMI  12:51  MGC YÖNETIMI GAZETECILERLE BAYRAMLAŞTı  11:07  AKDENIZ BELEDIYE BAŞKANı GÜLTAK 15 AYLıK ÇALıŞMA RAPORUNU SUNDU  10:21  SIVAS KATLIAMı’NıN 27’NCI YıLı: GLADYO’NUN ÜZERINE GIDILSEYDI 15 TEMMUZ OLMAZDı!  19:45  AKDENIZ KATı ATıK BIRLIĞI, GENEL KURUL’DA TASFIYE EDILDI  15:42  YENIŞEHIR BELEDIYESINDEN ALANYA SOKAĞı ANKETI  15:13  CHP’Lİ ALİ MAHİR BAŞARIR: “ŞEHİTLERİMİZ İHMAL KURBANI”  14:45  BAŞKAN YıLMAZ, KURBAN BAYRAMı’Nı KUTLADı  14:19  BAŞKAN SEÇER YAVAŞ YAVAŞ MERSİNLİYİ TANIMAYA BAŞLADI  11:57  İSTANBUL SÖZLEŞMESI DEĞIL MILLI DEMOKRATIK DEVRIM YAŞATıR  11:08  BITMEYEN EV ÖDEVIMIZ ’ANAYASA’ 
Oktay Ekşi: CHP’deki Atatürk düşmanları kim?

MUSTAFA İLKER YÜCEL

1) Ali Babacan 13 yıl boyunca ekonomi politikalarından sorumlu görevlerde bulundu. Şimdi ‘ekonomide umut’ yorumları yapılıyor? Siz bir umut görüyor musunuz?

Sanıyorum daha önceki sorularınızdan birine yanıt verirken, "Ben ekonomiden anlamam" demiştim. Gerçekten kendimi bu konuda sokaktaki insandan daha fazla bilgili saymam. Bunu özellikle kaydettikten sonra, sorunuzu yanıtlamaya çalışayım:

AKP’nin "ekonomi" politikalarını 13 yıl boyunca Ali Babacan’ın yönettiğine ben de inanıyorum. O sırada yurt dışı konjonktürün lehimize olanaklar sağlaması sayesinde, dışarıdan bulunan para Ali Babacan’a -dolayısıyla AKP’nin ekonomik hedeflerine- çok yardımcı oldu.

Hem bu olanaklar hem de Kemal Derviş’in 2001-2002’de uyguladığı programdan sapmadan ekonomiyi yönetmek Ali Babacan’ın hem akıllılığı hem de şansıydı.

Bunun tek istisnası ABD’de başlayıp Batılı ülkeleri etkileyen 2008 ekonomi krizinden Türkiye’yi yara almadan kurtarmasıdır. Oradaki hakkını teslim etmek kaydıyla söyleyeyim:

Ali Babacan -deyim yerindeyse- "deniz bittiği" zaman hükümetten ve aktif siyasetten ayrıldı.

Ali Babacan şahsen önemsediğim bir ekonomisttir. Ancak onun aşırı liberal anlayışı -örneğin kamu elindeki üretim araçlarını çoğu AKP yandaşlarına olmak üzere satıp savurması- ekonomimizi zayıflatan yanlışıdır. Nitekim Türkiye o yüzden büyük çapta ithalata bağımlı bir ülke haline gelmiştir.

Tüm bunları toplayıp alt alta koyunca vardığım sonuç şudur:

Ali Babacan ciddiye alınacak bir ekonomisttir ama artık Türkiye’nin içinde bulunduğu koşullar, onun başarılı olduğu dönemden çok farklıdır.

Buna rağmen başarılı olup olmayacağına dair bir değerlendirme yapmak için öncelikle Türkiye’nin bugünkü gerçekleri içinde neyi nasıl yapacağını gösteren programını görmeye ihtiyaç vardır.

2) CHP’nin kıdemli ismi Muharrem İnce "CHP içinde bir çete var. Bu çete her türlü komplo, para pul vb. işlerin içinde. Atatürk’ü sevmeyen bir ekip" açıklaması yaptı. Bu ağır cümleler partinin izlediği siyasal çizgiyle ilgili de bir eleştiri barındırıyor mu sizce?
 
Muharrem İnce CHP’nin "ağzı iyi laf yapan" hatiplerinden biridir.

Ancak öyle bir yeteneğe sahip pek çok insanda görülen zaafla o da maluldür. Bu yüzden, kendini konuşmanın şevkine kaptırınca ağzından -aslında istemediğine inandığım- sözleri kaçırmaktadır. Kendisinin, "CHP içinde bir çete var. Bu çete her türlü komplo, para pul vb. işlerin içinde. Atatürk’ü sevmeyen bir ekip" şeklindeki sözleri de sanıyorum o zaafının sonucudur.

Bununla birlikte İnce’nin "CHP içinde bir çete var. Bu çete her türlü komplo, para, pul vb. işlerin içinde" cümlesini açıklaması ondan beklenmeli veya Genel Merkez tarafından ondan istenmelidir. Çünkü kanımca bu sözler parti suçu oluşturacak ve İnce hakkında disiplin işlemi yapılmasını gerektirecek kadar ağırdır.

İnce’nin (parti Genel Merkezinde) Atatürk’ü sevmeyen bir ekip var olduğu yolundaki sözlerini ben şahsen duymadım ve okumadım ama sorunuzda bu bilgi olduğuna göre onun da söylenmiş olduğunu kabul ediyorum.

Muharrem İnce eğer CHP’de Atatürk’ü sevmeyen birilerinin olduğunu düşünüyorsa o isimleri de açıklamak kendisinin borcudur.

3) Erken seçim ihtimali görüyor musunuz?

Hayır!

Erken seçim parlamenter demokrasilerde çok sık ağza alınan, partilerin hepsinin "Biz hazırız!" diye böbürlenerek destek verdiği bir kavramdır.

Nasıl her ülke askerlerinin her an her tehdide ve tehlikeye karşı savaşa hazır olduğunu iddia ederse siyasi partiler de erken seçim söz konusu olunca öyle davranırlar. Bu hem partili olmanın hem de asker olmanın kaçınılmaz gereğidir.

Bu gerçekleri bilince "erken seçim" iddialarını her zaman ciddiye almanın ne kadar aldatıcı olduğu da anlaşılır. Ben şahsen son zamanlarda sıkça ortaya atılan "erken seçim" laflarını öyle değerlendiriyorum.

Erken seçim yine de olabilir mi?

Elbet olur ama onun için iktidar partisinin ya "daha da kuvvetlenerek geri gelmeye" yahut da "önündeki günleri daha da karanlık görerek, seçimi o günlere bırakmadan tazelenmeye" karar vermesi gerekir. Bence bugünkü Türkiye’de "erken seçim" ancak ikinci ihtimal gerçekleşirse söz konusu olabilir. Onu da "ekonomi" tayin eder.

Okurlarımıza Not: Muharrem İnce, "Atatürk’ü sevmeyenler Genel Merkez’dedir" sözünü 20 Kasım 2019 tarihinde Hürriyet’ten Ahmet Hakan’a söylemişti.


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

    Bu Habere Hen?z Yorum Yap?lmam??..!
 
  HIZLI ARA
 
 
 
  HAVA DURUMU
 
..

Mersin Haberleri, Mersin Son Dakika, Mersin Haber, Haberler, Son Dakika, Mersin, Mersin Siyaset 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GİRİŞ SAYFAM YAP SIK KULLANILANLARA EKLE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
demokratmersin.com © Copyright 2007-2020 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA