12:54  ÜRETIM DEVRIMI’NIN ANAHTARı ‘DEVLETÇILIK İLKESI’DIR  12:02  VAHDETTIN SEVR’I ONAYLAMADı DA SILAHA Mı SARıLDı!  11:57  SEÇER: “12 AY ASFALTLAMA FAALİYETLERİNE DEVAM EDECEĞİZ”  11:54  TGB’DEN KAZ DAĞLARı AÇıKLAMASı  16:30  TOROSLAR BELEDIYE, AVRUPA YEREL YAŞAMDA KADıN - ERKEK EŞITLIK ŞARTıNı IMZALADı  16:27  YENIŞEHIR BELEDIYESI’NDE EKIPLER BAYRAMDA GÖREV BAŞıNDA   16:25  BÜYÜKŞEHIR BELEDIYESI CAN GÜVENLIĞINI ÖNEMSIYOR   16:22  BAŞKAN GÜLTAK, ÇOCUKLARıN BIR HAYALINI DAKA GERÇEKLEŞTIRDI  16:19  KADIN KOOPERATİFÇİLİĞİ MASAYA YATIRILDI  16:19  KıZıLTAN; BU BAYRAM INSANLARA GÖNLÜMÜZÜ DAHA ÇOK AÇALıM  16:17  MERSİN AKKUYU’DA ORMAN KATLİAMI ORTAYA ÇIKTI  16:15  BETONLARıMıZ VE RIYAKÂRLıĞıMıZ  17:33  TAHTACI ALEVİLERİN BULGAR BOZOĞLAN BULUŞMASI GEREKÇEKLEŞTİ  12:45  AKDENIZ BELEDIYESI ILE MSYD ARASıNDA PROTOKOL IMZALANDı  12:42  ÇALIŞTAY ...  12:41  2019 GÖBEKLITEPE YıLı YALNıZ ‘TURIZM YıLı’ DEĞIL, BILIM YıLı OLSUN  11:59  SEÇER: “HER ŞEYİYLE YENİ BİR MERSİN İNŞA ETMEMİZ LAZIM”  11:57  TOROSLAR GELECEĞE HAZIRLANIYOR  11:56  BAŞKAN PEKMEZ’DEN KURBAN UYARıSı  11:56  BÜYÜKŞEHIR’DE BAYRAM HAZıRLıKLARı TAMAMLANDı  

ÇALIŞTAY ...

Esat Durak yazdı

Büyükşehir toplumun farklı kesimleri ve katmanları ile bir dizi çalıştay organize etti ..

Farklı kulvarlardaki bu çalıştaylar'dan biri de biz basın mensupları için planlanmıştı ..
Bu çalıştayın içeriği Mersin basınının sorunlarını masaya yatırması değil, aslında el değiştirmiş bir belediyenin basın mensuplarıyla bir temasından ibaretti. 
Bu çalıştaydaki sorulara bakıldığında; belediye kendini bir testten ve medya mensuplarının kendilerinden ne tur talepleri olduğunu da yeniden gözden geçirdi.
Yapılan bu organizasyona başka bir anlam yüklemenin ve büyük bir beklentiye girmenin de bir anlamı yoktu ..Neden-sonuç ilişkisinden çok niyet-amel ilişkisi kuracağımız bir ortamdı ..
Çünkü belediye medyanın NEDEN bu durunda olduğunun sorumlusu değildi, SONUÇ içinde müdahil olabilecek yeterli metaryallere sahip olamazdı ...Sadece iyi NİYETLİ bir adım atıldı ve bu çalıştay AMEL defterine olumlu bir iş olarak yazıldı.

Ne varki çalıştayın hamisi BAŞKAN Vahap Secer 'in konuşmasında dile getirdiği bazı hususlar organizasyona katılan basın mensuplarını rahatsız etti .. Başkan Seçer'in "eski alışkanlıklarınızdan vazgeçin " "satılık kalemlerle işim olmaz " bağlamındaki söylemleri salonda soğuk duş etkisi yarattı ..

Aslında bu mevzunun bu kadar büyümesinin, bu sözlerin bir davette cereyan etmesi, ifadenin sertliği ve kelamın içeriğinden çok bunu kimin dile getirdiğinden kaynaklandığını düşünüyorum ..

Eğer Başkan Seçer bunu herhangi bir basın toplantısında dile getirseydi , ya da meclis toplantılarındaki mütebessim haliyle deklare etseydi , sadece "BAŞKAN KİMİ KASTETTİNİZ" sorusuyla karşılaşacaktı .. Ve bu kadar kelebek etkisi olmayacaktı.

Şimdi işin diğer tarafına bakalım.. 
Yani ambalajına değil ürüne bakalım ..
Başkan Seçer 'in rahatsız olduğumuz sözlerini kaçımızın mesleki birliktelik esnasında dile getirdiğimize bakalım ..
Mesleğini silah olarak kullananları, şantaj ve tetikçilik yapanları, kişisel çıkarlarına alet edenleri, meslek etiğini hiçe sayanları masaya yatırıp kıtır kıtır doğradığımız günleri hatırlayalım..

Yaşadığımız bu handikapları en çok eleştirenler kaleme aldı aslında çalıştay meselesinde yaşanan bu olayı (o tetikçi hariç ) 
Elbetteki işini layıkıyla yapan meslektaşlarımın zoruna gitti Başkanın sözleri , belki de zorumuza gitti defomuzun yüzümüze vurulması.
Ama gerçeğimiz bu.. 
Sizde bende biliyoruz..
O salonda bizim doğrularımız, gerçeğimize yenildi arkadaşlar ..
Kimimiz ayar dedik, kimimiz hizaya çekildik dedik, kimimiz de tehdit ..
Ama yenildik işte..

Şöyle düşünün ...
Biz kamu hizmeti yapıyoruz 
Başkan Seçer de kamusal alanın bir parçası ..
Kamu bize karışır .. 
Yanlışımızı hatırlatır .. 
Eksiğimizi yüzümüze vurur .
Biz onlara nasıl yapıyorsak .
Onları nasıl eleştiriyorsak..
Yanlışlarını nasıl temsil ettiği halka aktarıyorsak ...

Mesleğimizin aslında göreceli bir tarafı yoktur ve olmamalıdır .. 
Gazetecinin tarifi tektir .
Bu tarif ne Sayın Seçer' e göre değişmelidir ne de yıllarını vermiş bir meslektaşıma göre ..
Doğruların kim tarafından söylenilmiş olsa da değişmeyeceği gibi..


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

    Bu Habere Hen?z Yorum Yap?lmam??..!
 
  HIZLI ARA
 
 
 
  HAVA DURUMU
 
..

Mersin Haberleri, Mersin Son Dakika, Mersin Haber, Haberler, Son Dakika, Mersin, Mersin Siyaset 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GİRİŞ SAYFAM YAP SIK KULLANILANLARA EKLE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
demokratmersin.com © Copyright 2007-2019 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA