13:21  TOROSLAR KENDI PARKE TAŞıNı ÜRETIYOR  13:19  NARENCİYE FESTİVALİ NASIL OLMALI?  13:17  AVRASYACıLıK NEDIR VE NE DEĞILDIR?  15:19  HAYVAN SEVGISINE ADANMıŞ İKI ÖMÜR  15:19  MOSKOVA’NıN ORTADOĞU VE KUZEY AFRIKA PLANı- AMAÇ: BÖLGESEL ITTIFAKLAR INŞA ETMEK  15:14  BAŞKAN ÖZYİĞİT KARDEŞ KENTTE   11:11  İŞTE 7500 YıL ÖNCEKI ANADOLU KADıNı!  14:15  PKK’NİN EZİLMESİ İÇİN ÖNCELİKLE HDP KAPATILMALIDIR!  14:14  ANNELERE MERSIN’DE DESTEK EYLEMI  10:52  BELEDIYE KONSERVATUARı ÖĞRENCILERI, HAYALLERINE KAVUŞTU   10:50  BAŞKAN YıLMAZ, ÇEVRE TEMIZLIĞI YAPTı, SAĞLıK IÇIN YÜRÜDÜ   10:48  AKDENIZ’DE ÜCRETSIZ ÜNIVERSITEYE HAZıRLıK KURSLARı BAŞLıYOR  10:47  CHP’DEN SÜLEYMAN SOYLU’YA ‘NE İŞE YARIYORSUNUZ?’ SORUSU  13:28  YENIŞEHIR’DE PARKLAR SAHNE OLDU, ÇOCUKLAR TIYATROYLA TANıŞTı   13:25  TÜRKIYE-FRANSA ULAŞTıRMA ÇALıŞMA GRUBU II. TOPLANTıSı MDTO’NDA GERÇEKLEŞTIRILIYOR   13:23  MERSIN DENIZINDE KIRLILIĞE GEÇIT YOK   13:16  DR. NÂZıM, TALAT PAŞA’NıN ÖLDÜRÜLMESINI NASıL ANLATıYOR?  10:42  TÜRKÇE TıP EĞITIMI: ESKI AMA GERÇEKLEŞMIŞ BIR HAYALIN ELBIRLIĞI ILE YOK EDILIŞI  14:54  FRANSıZ DERGININ ATATÜRK SAYıSı YOK SATTı  14:54  TOPLUMSAL REFAH IÇIN SANAT 

ÇALIŞTAY ...

Esat Durak yazdı

Büyükşehir toplumun farklı kesimleri ve katmanları ile bir dizi çalıştay organize etti ..

Farklı kulvarlardaki bu çalıştaylar'dan biri de biz basın mensupları için planlanmıştı ..
Bu çalıştayın içeriği Mersin basınının sorunlarını masaya yatırması değil, aslında el değiştirmiş bir belediyenin basın mensuplarıyla bir temasından ibaretti. 
Bu çalıştaydaki sorulara bakıldığında; belediye kendini bir testten ve medya mensuplarının kendilerinden ne tur talepleri olduğunu da yeniden gözden geçirdi.
Yapılan bu organizasyona başka bir anlam yüklemenin ve büyük bir beklentiye girmenin de bir anlamı yoktu ..Neden-sonuç ilişkisinden çok niyet-amel ilişkisi kuracağımız bir ortamdı ..
Çünkü belediye medyanın NEDEN bu durunda olduğunun sorumlusu değildi, SONUÇ içinde müdahil olabilecek yeterli metaryallere sahip olamazdı ...Sadece iyi NİYETLİ bir adım atıldı ve bu çalıştay AMEL defterine olumlu bir iş olarak yazıldı.

Ne varki çalıştayın hamisi BAŞKAN Vahap Secer 'in konuşmasında dile getirdiği bazı hususlar organizasyona katılan basın mensuplarını rahatsız etti .. Başkan Seçer'in "eski alışkanlıklarınızdan vazgeçin " "satılık kalemlerle işim olmaz " bağlamındaki söylemleri salonda soğuk duş etkisi yarattı ..

Aslında bu mevzunun bu kadar büyümesinin, bu sözlerin bir davette cereyan etmesi, ifadenin sertliği ve kelamın içeriğinden çok bunu kimin dile getirdiğinden kaynaklandığını düşünüyorum ..

Eğer Başkan Seçer bunu herhangi bir basın toplantısında dile getirseydi , ya da meclis toplantılarındaki mütebessim haliyle deklare etseydi , sadece "BAŞKAN KİMİ KASTETTİNİZ" sorusuyla karşılaşacaktı .. Ve bu kadar kelebek etkisi olmayacaktı.

Şimdi işin diğer tarafına bakalım.. 
Yani ambalajına değil ürüne bakalım ..
Başkan Seçer 'in rahatsız olduğumuz sözlerini kaçımızın mesleki birliktelik esnasında dile getirdiğimize bakalım ..
Mesleğini silah olarak kullananları, şantaj ve tetikçilik yapanları, kişisel çıkarlarına alet edenleri, meslek etiğini hiçe sayanları masaya yatırıp kıtır kıtır doğradığımız günleri hatırlayalım..

Yaşadığımız bu handikapları en çok eleştirenler kaleme aldı aslında çalıştay meselesinde yaşanan bu olayı (o tetikçi hariç ) 
Elbetteki işini layıkıyla yapan meslektaşlarımın zoruna gitti Başkanın sözleri , belki de zorumuza gitti defomuzun yüzümüze vurulması.
Ama gerçeğimiz bu.. 
Sizde bende biliyoruz..
O salonda bizim doğrularımız, gerçeğimize yenildi arkadaşlar ..
Kimimiz ayar dedik, kimimiz hizaya çekildik dedik, kimimiz de tehdit ..
Ama yenildik işte..

Şöyle düşünün ...
Biz kamu hizmeti yapıyoruz 
Başkan Seçer de kamusal alanın bir parçası ..
Kamu bize karışır .. 
Yanlışımızı hatırlatır .. 
Eksiğimizi yüzümüze vurur .
Biz onlara nasıl yapıyorsak .
Onları nasıl eleştiriyorsak..
Yanlışlarını nasıl temsil ettiği halka aktarıyorsak ...

Mesleğimizin aslında göreceli bir tarafı yoktur ve olmamalıdır .. 
Gazetecinin tarifi tektir .
Bu tarif ne Sayın Seçer' e göre değişmelidir ne de yıllarını vermiş bir meslektaşıma göre ..
Doğruların kim tarafından söylenilmiş olsa da değişmeyeceği gibi..


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

    Bu Habere Hen?z Yorum Yap?lmam??..!
 
  HIZLI ARA
 
 
 
  HAVA DURUMU
 
..

Mersin Haberleri, Mersin Son Dakika, Mersin Haber, Haberler, Son Dakika, Mersin, Mersin Siyaset 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GİRİŞ SAYFAM YAP SIK KULLANILANLARA EKLE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
demokratmersin.com © Copyright 2007-2019 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA