16:15  SıĞıNMACıLARıN YÜZDE 40’ı ÜLKESINE DÖNMEYECEĞINI SÖYLÜYOR  15:13  FESTİVAL  12:30  BAŞKAN ÖZYİĞİT, MAHALLE ZİYARETLERİNE DEVAM EDİYOR  12:29  BAŞKAN YILMAZ, MGC YÖNETİMİ İLE BİR ARAYA GELDİ  12:28  CHP’Lİ GÖKÇEL: SAĞLIK RANT DEĞİL HAKTIR  11:30  BÜYÜKŞEHIR, SARıKEÇILI ÇOCUKLARı MISAFIR ETTI  11:30  YENIŞEHIR’DE IHTIYAÇLAR BELEDIYE ATÖLYELERINDE ÜRETILIYOR  11:28  BAŞKAN VARAL: HALKıMıZıN UMUDU VE INANCı, EN BÜYÜK GÜCÜMÜZ  11:28  İNCILER TUVALA DÖKÜLÜRSE  11:26  MTOSB MÜTEŞEBBIS HEYETI FABRIKALARDA INCELEMELERDE BULUNDU  11:26  “DÖRDÜNCÜ AY” SEYIRCIYLE BULUŞTU  11:24  VATAN PARTISI İL BAŞKANı TAŞDELEN YENI YÖNETIMI TANıTTı  11:21  MERSİN, EMITT’TE HER YÖNÜYLE TANITILDI  11:20  BAŞKAN GÜLTAK, MUHTARLARI DİNLEDİ  11:17  BAŞKAN DINÇER’DEN SGK’YA ÇAĞRı  12:58  YENIŞEHIR DEPREMZEDELER İÇIN EL ELE VERDI  12:58  BAŞKAN ÖZYIĞIT: İŞ BIRLIĞI BAŞARıYı GETIRECEK  12:56  ESAT ARSLAN: YENI “BALFOUR DEKLARASYONU”  12:48  AKDENIZ BELEDIYESI’NDE TOPLU IŞ SÖZLEŞMESI İMZALANDı  12:46  CHP’Lİ GÖKÇEL KAMYONCULARIN ÇİLESİNİ MECLİS GÜNDEMİNE TAŞIDI 

ÇALIŞTAY ...

Esat Durak yazdı

Büyükşehir toplumun farklı kesimleri ve katmanları ile bir dizi çalıştay organize etti ..

Farklı kulvarlardaki bu çalıştaylar'dan biri de biz basın mensupları için planlanmıştı ..
Bu çalıştayın içeriği Mersin basınının sorunlarını masaya yatırması değil, aslında el değiştirmiş bir belediyenin basın mensuplarıyla bir temasından ibaretti. 
Bu çalıştaydaki sorulara bakıldığında; belediye kendini bir testten ve medya mensuplarının kendilerinden ne tur talepleri olduğunu da yeniden gözden geçirdi.
Yapılan bu organizasyona başka bir anlam yüklemenin ve büyük bir beklentiye girmenin de bir anlamı yoktu ..Neden-sonuç ilişkisinden çok niyet-amel ilişkisi kuracağımız bir ortamdı ..
Çünkü belediye medyanın NEDEN bu durunda olduğunun sorumlusu değildi, SONUÇ içinde müdahil olabilecek yeterli metaryallere sahip olamazdı ...Sadece iyi NİYETLİ bir adım atıldı ve bu çalıştay AMEL defterine olumlu bir iş olarak yazıldı.

Ne varki çalıştayın hamisi BAŞKAN Vahap Secer 'in konuşmasında dile getirdiği bazı hususlar organizasyona katılan basın mensuplarını rahatsız etti .. Başkan Seçer'in "eski alışkanlıklarınızdan vazgeçin " "satılık kalemlerle işim olmaz " bağlamındaki söylemleri salonda soğuk duş etkisi yarattı ..

Aslında bu mevzunun bu kadar büyümesinin, bu sözlerin bir davette cereyan etmesi, ifadenin sertliği ve kelamın içeriğinden çok bunu kimin dile getirdiğinden kaynaklandığını düşünüyorum ..

Eğer Başkan Seçer bunu herhangi bir basın toplantısında dile getirseydi , ya da meclis toplantılarındaki mütebessim haliyle deklare etseydi , sadece "BAŞKAN KİMİ KASTETTİNİZ" sorusuyla karşılaşacaktı .. Ve bu kadar kelebek etkisi olmayacaktı.

Şimdi işin diğer tarafına bakalım.. 
Yani ambalajına değil ürüne bakalım ..
Başkan Seçer 'in rahatsız olduğumuz sözlerini kaçımızın mesleki birliktelik esnasında dile getirdiğimize bakalım ..
Mesleğini silah olarak kullananları, şantaj ve tetikçilik yapanları, kişisel çıkarlarına alet edenleri, meslek etiğini hiçe sayanları masaya yatırıp kıtır kıtır doğradığımız günleri hatırlayalım..

Yaşadığımız bu handikapları en çok eleştirenler kaleme aldı aslında çalıştay meselesinde yaşanan bu olayı (o tetikçi hariç ) 
Elbetteki işini layıkıyla yapan meslektaşlarımın zoruna gitti Başkanın sözleri , belki de zorumuza gitti defomuzun yüzümüze vurulması.
Ama gerçeğimiz bu.. 
Sizde bende biliyoruz..
O salonda bizim doğrularımız, gerçeğimize yenildi arkadaşlar ..
Kimimiz ayar dedik, kimimiz hizaya çekildik dedik, kimimiz de tehdit ..
Ama yenildik işte..

Şöyle düşünün ...
Biz kamu hizmeti yapıyoruz 
Başkan Seçer de kamusal alanın bir parçası ..
Kamu bize karışır .. 
Yanlışımızı hatırlatır .. 
Eksiğimizi yüzümüze vurur .
Biz onlara nasıl yapıyorsak .
Onları nasıl eleştiriyorsak..
Yanlışlarını nasıl temsil ettiği halka aktarıyorsak ...

Mesleğimizin aslında göreceli bir tarafı yoktur ve olmamalıdır .. 
Gazetecinin tarifi tektir .
Bu tarif ne Sayın Seçer' e göre değişmelidir ne de yıllarını vermiş bir meslektaşıma göre ..
Doğruların kim tarafından söylenilmiş olsa da değişmeyeceği gibi..


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

    Bu Habere Hen?z Yorum Yap?lmam??..!
 
  HIZLI ARA
 
 
 
  HAVA DURUMU
 
..

Mersin Haberleri, Mersin Son Dakika, Mersin Haber, Haberler, Son Dakika, Mersin, Mersin Siyaset 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GİRİŞ SAYFAM YAP SIK KULLANILANLARA EKLE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
demokratmersin.com © Copyright 2007-2020 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA