12:11  AYHAN KıZıLTAN, MERSIN GİAD’ıN KONUĞU OLDU  12:10  BONCUKLU TARLA, GÖBEKLITEPE’DEN BIN YıL DAHA ESKI BULGULAR IÇERIYOR  11:54  TOROSLAR’I GELECEĞE TAŞIYACAK VİZYON PROJELER YOLDA  11:53  MAHKEMELERDE DEĞİL UZLAŞIYLA ÇÖZELİM   11:51  FAŞİZM NEDİR FAŞİST KİMDİR  11:49  “MİLLET BAHÇESİ MERSİN’E ÇOK BÜYÜK BİR HİZMET”  11:47  ‘AŞıDA-ILAÇTA GÜVENLIK MILLI POLITIKAYLA OLUR’  11:45  ENGELLIYI, ENGELLEMEYIN YETER!  14:35  ESAT ARTSLAN: LIBYA ILE TARIHI ANLAŞMA  14:32  SOLUN BÜYÜK YOL AYRIMI   14:31  ÇEVDOSAN’A “YıLıN ÇEVRE ÖDÜLܔ VERILDI  14:30  KEMALIST DEVRIM’IN ÇIZGISI  14:21  ÜRETİM KURULTAYI’NDA MİLLİ PARA VURGUSU   11:50  ÇIN’IN YAPAY GÜNEŞI 2020’DE ÇALıŞACAK!  11:37  OKTAY EKŞI: CHP’DEKI ATATÜRK DÜŞMANLARı KIM?  15:25  BAŞKAN SEÇER: ULAŞıM TICARI BIR FAALIYET GIBI GÖRÜLMEMELI  15:25  ’ÖDÜNÇ İMGELER’ SANATSEVERLERIN BEĞENISINE SUNULDU  15:23  ABD’NIN İRAN’A YAPTıRıM ÇAĞRıSıNı ALMANYA REDDETTI  15:22  CHP’LI GÖKÇEL : ÜÇLÜ EĞITIM KAÇıNıLMAZ  15:21  YAPAY ZEKA 2030’A KADAR BU MESLEKLERI YOK EDECEK 

Mezitli’de üretici kadınlar kooperatifleşiyor

Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan’ın hayata geçirdiği ve dünya çapında büyük başarı kazanan, ödüllü projesi Kadın Üretici Pazarı’nın üretici kadınları kooperatifleşiyor. Başkan Tarhan’ın, Kadın Üretici Pazarı’nda tezgah açan kadınlara yönelik dile getirdiği, “Kadınlarımız, Kadın Üretici Pazarları sayesinde önemli bir ekonomik ve sosyal kazanca kavuştu. Ancak yetmez. Kadınlarımız, kooperatifleşerek, kendi haklarına sahip çıkan, üretimlerini dünyaya satabilecekleri bir sistemi kurmaları gerekiyor” sözünden yola çıkan bir grup kadın kooperatifleşme yolunda büyük aşama kaydetti. 

KADINLAR KOOPERATİFLEŞME İÇİN KOLLARI SIVADI
Mezitli Belediyesi Meclis Üyesi Zehra Korkmaz’ın da aralarında olduğu bir grup akademisyen, iş insanı, işçi, çalışandan oluşan kadınlar toplantılara devam ediyor. Mezitli Belediyesi’nin desteğiyle hayata geçirilen Mezitli Kadın Üretici Pazarı Kooperatifi çalışmaları kapsamında farklı gruplarla sekizinci toplantısını gerçekleştirdi. Kadın Üretici Pazarı Kooperatifi Çalışma Grubu, Mezitli Belediyesi Başkan Yardımcısı Vakkas Kılınç’ın organize ettiği toplantıda; 25 Temmuz 2019 Perşembe günü Mezitli Belediyesi Meclis Salonu’nda “Kadın Üreticiler Sorunlarını Tartışıyor” konulu bir çalıştay gerçekleştirme kararı alındı. Çalıştayda kadınlar, üretimde yaşadıkları sorunları Kadın Üretici Pazarları sürecini ve üretimin daha değerli olabilmesi için yapılası gerekenleri tartışacak. Toplantıda ayrıca, Kadın Üretici Pazarlarının gelişmesi için hangi yöntemler uygulanması gerektiğinin de konuşulacağı çalıştayın kooperatifleşmenin en önemli adımı olacağı değerlendirmesi yapıldı.  
Sekizincisi gerçekleştirilen Kooperatif Çalışma Grubu Üyerleri, kooperatifleşme yolunda büyük mesafe kat ettiklerine dikkat çekerek şu değerlendirmelerde bulundular:
“Biz  henüz kooperatifleşme çabası için bir araya gelmiş bir girişim grubuyuz. Yaklaşık 1 aydır, ‘Kadın kooperatifi nedir?’, ‘Toplumsal olarak anlamı nedir?’ ‘Ekonomik boyutu nasıl olmalıdır?’ konuları üzerine konuşuyoruz. Kadın üreticilerin sorunlarını çözmeye, yeni alanlar açmaya, kabul edilen alanlar dışında da kadınlara değer kazandıracak işlere yönelik kooperatifleşme sürecindeyiz.
Kuruculuk görevini yapacak kadınlar olarak biz hazırız ama asıl amacımız sorunun sahiplerini de bu sürecin içerisine katmak. Bu amaçla 25 Temmuz’da bir sohbet toplantısı düzenleyeceğiz. Üretici kadınlarımız yaşadıklarını anlatırken, 
çalışmalarımıza yön vermek üzere ana faaliyet alanlarını birlikte belirleyeceğiz. Kadınlarımıza birlikte olmanın kendilerine ne avantajlar katacağını en iyi şekilde anlatmamız gerekiyor.
Mezitli Kadın Üretici Pazarlarında çok önemli başarılar var. Belediye Başkanımız Neşet Tarhan’ın da söylediği gibi asıl amaç bu kadınları üretirken birlikte hareket etmeye de kanalize etmek istiyoruz. Daha iyi pazarlar sunmaları, kendilerini gelişmek için kadınları düşünmeye sevk etmek istiyoruz. Kadınların üretirken, kentte yaşarken, ev içerisinde yaşadıkları sorunları birlikte dayanışarak çözüm üretme yolunda adım atmaya yönlendirmek istiyoruz.”

AMACIMIZ KADINLARI YAŞAMIN HER ALANINDA DAHA GÖRÜNÜR KILMAK
Belediye olarak görevlerinin kooperatifleşme yolunda büyük mesafe kat eden kadınlara ihtiyaç duydukları imkanları sağlamak olduğuna vurgu yapan Mezitli Belediyesi Başkan Yardımcısı Vakkas Kılınç, “Asıl amacımız kadınların sadece üretimde yada sadece siyasette değil yaşamın tüm alanlarında kendilerini görünür ve irade kurabilecek hale getirilmesidir. Ürettikleri değerlerin hem kendileri için hem de halka sunumunda önemli bir adım olan kooperatifleşmenin yollarını araştırıyoruz. 
Belediyemizde bu kooperatifleşmenin iki temel ayağı var. İlki halkın ucuz kaliteli ve ekonomik ürünlere ulaşabilmesi, ikincisi ise bu ürünleri üretenlerin toplumda örgütlü hareket etmesi, haklarına sahip çıkabilmesi amaçlanıyor. Belediyemiz bu konuda kadınlarımıza gereken teknik desteği verecektir. Yeni bir yaşamı örgütleme açısından kadınlarımız desteklenecek, kooperatifin kendi bağımsız iradesini açığa çıkaracak. Belediyemizin dünde bugün de yarında savunacağı konu kadınlarımızın bu iradelerini savunmalarını desteklemek olacaktır” diye konuştu.

BELEDİYE OLARAK GEREKEN TEKNİK VE LOJİSTİK İMKANI SAĞLAYACAĞIZ
Kooperatifleşmenin ana unsurunun gönüllü bir şekilde kendi haklarına sahip çıkmak ve üretimlerini daha iyi değerlendirmek olduğunun altını çizen Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, “Kooperatifleşme, resmi kanal ya da zorlama ile hayata geçirilecek bir olgu değildir. Üreticiler, ürettiklerini daha geniş alanlara yayma, haklarına ve geleceklerine yön verme amacıyla gönüllü olarak yapılmalıdır. Kadın Üretici Pazarlarımızı hayata geçirirken asıl hedefimiz, kadınlarımızın kooperatifleşerek, kendi hak ve sorumluluklarına kendilerinin sahip çıkmasını sağlamaktı. Ancak, pazarlarımızda tezgah açarak önemli bir ekonomik ve sosyal imkana sahip olan kadınlarımız ‘Bu bize yeter’ anlayışı ile kooperatifleşmeden uzak durdular. Şimdi bir grup kadınımız daha geniş kapsamda üretici kadınlarımızı kooperatif çatısı altında buluşturmak amacıyla bir araya geldi. Ben de yakından takip ediyorum. Çok güzel şekilde ilerliyorlar ve 8. toplantılarını yaptılar. 25 Temmuz’da Belediye Meclis Salonumuzda bir çalıştay gerçekleştirme kararı aldılar. Bir de belediye olarak kendilerine gerekli teknik ve lojistik imkanları sunacağız. İnanıyorum ki kadınlarımız kooperatifleşmenin kendilerine sağladığı avantajları gördükleri zaman çok daha önemli buluşmaları kendileri yapacaklardır” diye konuştu


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

    Bu Habere Hen?z Yorum Yap?lmam??..!
 
  HIZLI ARA
 
 
 
  HAVA DURUMU
 
..

Mersin Haberleri, Mersin Son Dakika, Mersin Haber, Haberler, Son Dakika, Mersin, Mersin Siyaset 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GİRİŞ SAYFAM YAP SIK KULLANILANLARA EKLE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
demokratmersin.com © Copyright 2007-2019 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA