10:36  BAŞKAN YILMAZ, “ÇOĞULCU YAKLAŞIMIMIZA DEVAM EDECEĞİZ”  10:33  MGC SEÇİMİ ÖNCESİ ‘ZİYARET’ TARTIŞMASI  16:41  KALP VE DAMAR HASTALıKLARı SANıLANDAN DAHA ESKIYE DAYANıYOR  16:40  TOROSLAR’ı GURURLANDıRAN PLAKET  16:36  KUMKUYU’NUN ALTYAPı SORUNU BU PROJE ILE ÇÖZÜLECEK  16:34  ATALAY VE ARıKAN’ıN ESERLERI MERSIN DENIZ MÜZESINDE SERGILENIYOR  16:33  AKDÜENIZ BELEDIYE MECLISI, EKIM AYı İKINCI BIRLEŞIMINI GERÇEKLEŞTIRDI   16:19  KARADUVAR’I RAHAT BIRAKIN  16:18  CHP’Lİ BAŞARIR: “CİĞERLERİMİZ YANIYOR!!!”  16:16  STRATEJIK VE JEOPOLITIK PENCEREDEN SURIYE  16:14  CUMHURBAŞKANı’NA AÇıK MEKTUP: KESIN ZAFER IÇIN DOĞRU STRATEJI DOĞRU HEDEF  16:09  YENIŞEHIR BELEDIYESI AKADEMI’DE BIR ILK GERÇEKLEŞECEK  16:08  BAŞKAN ÖZYIĞIT, GENÇLERE SESLENDI: FIKIRLERINIZI BIZIMLE PAYLAŞıN  16:07  ADANALıOĞLU’NDA ESKI ÇÖP DÖKÜM SAHASı’NıN ÜZERI KAPATıLıYOR   16:02  “BARıŞ PıNARı HAREKÂTı”NıN HEDEFI: GÜVENLIKLI BÖLGE   16:00  MUDANYA ATEŞKES ANTLAŞMASı’NıN MONDROS’TAN FARKı  15:58  DR. HIKMET KıVıLCıMLı’NıN DÜŞÜNCELERI VE BILIM INSANı OLARAK DEĞERI  15:56  VAHAP SEÇER’DEN, KOÇAMAZ’A AĞIR SUÇLAMALAR:   12:47  DENIZ TUNCAY AKKAPıLı’NıN ACı GÜNÜ  12:17  PROF. DR. ESAT ARSLAN BU AKŞAM CNNTÜRK’E KONUK OLUYOR 

EY ÖZGÜRLÜK…

Gazeteci İbrahim Yalçıner’in facebook notları

EY ÖZGÜRLÜK…

Öyle sanıyorum ki, belirli bir tarihsel içeriğe ve bağlama oturtulamazsa en tehlikeli kavramlardan biridir Özgürlük. Evet büyülüdür, insanı çeker ama o kadar da insanı yanıltır…Bugün gerçekte özgürlüğü boğan bir çok şey özgürlük diye sunulmaktadır bize. 

Küresel efendiler dünyayı yeniden ortaçağ ilişkilerine sokuyorlar ve bütün bunları bize özgürlük ve insan hakları kavramı içinde sunuyorlar.. Gerçek özgürlükler bunun tam tersidir oysa.Tarihsel olarak bütün insan haklarına bakınız, bütün özgürlüklerin temelinde egemenlik hakkının "Tanrı"dan alıp milete verme, derebeylik ilişkilerinden, tarikatlardan ve cemaatlardan, aşiretlerden ve etnik bölünmelerden kurtulma vardır… Fransız, ingiliz, Amerika ve Türk devrimlerinin asıl anlamı budur.. Aydınlanma devrimleri budur. İnsan kulluktan bireye; cemaatler cemiyete; ümmet ulusa ya da etnik topluluklar ulusa dönüştükçe özgürleşebilirler… Özgür toplumda tarikat ve aşiret ilişkilerinin yeri yoktur..Özgür toplumda şeyh şıh ve seyit olmaz, çünkü kimse doğuştan gelen toplumsal hak ve statüye sahip olamaz.. Oysa şimdi küresel çevreler bize bütün bunların tersini Özgürlük dile kabul ettirmeye çalışıyorlar. Yeniden Orta çağa sürüklüyorlar.. Ağalığa, şeyhliğe özgürlük istiyorlar. Tarikatlara ve cemaatlara, etnik ve mezhepsel bölünmeye, ortaçağ din anlayışına özgürlük istiyorlar… Özgürlük diye diye gerçek özgürlükleri yok ediyorlar..
----
Financial Times: Çin’in silahlanmasından korkuyor musunuz?

Putin: Çin silahlanmaya 117 milyar dolar, ABD ise 700 milyar dolar harcıyor. Dünyayı Çin’in silahlanmasıyla mı korkutmaya çalışıyorsunuz?
----
Yumurtasından çıkan kertenkelenin ilk işi kaçmaktır, çünkü yakalanırsa annesi onu yiyecektir. Anne de protein ihtiyacını yavrularını yiyerek karşılamaktadır. Sürüngen beynin özelliğidir bu. Bütün amacı yaşamak ve üremektir. 
Ha, bu arada sürüngen beynin insanda tümüyle devreden çıktığını zannetmeyin.. Hatta kimilerini daha çok sürüngen beynin yönettiğini bile söyleyebiliriz.
----
Bakmayın öyle koca koca laflar eden işadamları ve siyasetçilere, onların çoğu bölgecidir, hatta mezheplerini bile aşamamışlardır. Mersin iş dünyası ve siyaseti ne çekiyorsa bunlardan çekiyor, çünkü sadece göstermelik şeyler peşindeler.. Hepinizin yakında maskesi düşecek merak etmeyin..
----
Toplum olarak bir çok konuda beyin iltihaplanması geçirdiğimize inanıyorum. 
Bakın PKK hala cinayet işliyor. Bugüne kadar onbinlerce insan öldürdü. PKK eylemlerinden en çok Kürtler acı çekti. kaç yuva yıkıldı, kaç çocuk öksüz kaldı bir düşünün. Normalde bir ülkenin ayağa kalkması lazım değil mi bunu için.. O PKK'nın kitle katliamları sonrasında özelikle.. 
PKK bu güne kadar aydınlarımız, solcularımız, demokrarlarımız ne yaptı bugüne kadar: "En fazlası bildiri yayınladılar PKK ile görüşün, anlaşın, çözün" diye. 
"Barış"tan PKK ile anlaşmayı anladılar. İtihaplanma burdan başladı. PKK şiddeti böyle meşrulaştırıldı işte. Böyle yaparak rahatlamış vicdanlarıyla hem devrimci, hem demokrat, hem barışçı insanlar olarak çözümcü oldu bazıları. 
Karşı çıkanlara ise Kürt düşmanı ve ırkçı olmak kaldı
Oysa demokrat olmanın birinci koşulu her türlü şiddete, hangi nedenle, hangi amaçla yapılmış olursa olsun, amasız fakatsız karşı çıkmaktı.. Şiddet şiddetti. Hiçbir şiddet, hiçbir koşulda meşru gösterilemezdi. 
Ama iltihaplanan beyin bunu anlayamazdı. Cıvıklaşır, sıvılaşırdı her şey.. Dolayısyla o irinli beyinler, bay demokratlar olarak, her yere sızdı.. Çünkü ters yüz edilmişti her şey..


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

    Bu Habere Hen?z Yorum Yap?lmam??..!
 
  HIZLI ARA
 
 
 
  HAVA DURUMU
 
..

Mersin Haberleri, Mersin Son Dakika, Mersin Haber, Haberler, Son Dakika, Mersin, Mersin Siyaset 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GİRİŞ SAYFAM YAP SIK KULLANILANLARA EKLE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
demokratmersin.com © Copyright 2007-2019 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA