Yüz yıllık nöbet: 19 Mayıs 1919… | DEMOKRAT MERSİN | Mersin'in Demokrat Gazetesi

 
 
10:51  ARSLAN: NEREDEN, NEREYE: “LIBYA’DA İTALYA-TÜRKIYE MUTABAKATı”  11:00  MGC YÖNETIMI AYLıK OLAĞAN TOPLANTı IÇIN ERDEMLI’DE BIR ARAYA GELDI  10:58  BUGÜNKÜ KRIZ, DÜNYANıN GÖRDÜĞÜ TÜM KRIZLERDEN FARKLı   10:58  BAŞKAN ÖZYIĞIT, APARTMAN GÖREVLILERIYLE BULUŞUYOR  10:46  TOROSLAR BELEDIYESI’NDE ÖNCELIK TOPLUM SAĞLıĞı  13:22  1 TEMMUZ KABOTAJ BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN!  12:14  “SU VE İKLIM DEĞIŞIKLIĞI” KONULU RESIM YARıŞMASı’NıN SONUÇLARı AÇıKLANDı   12:13   MERSIN BÜYÜKŞEHIR, 121 KADıN PERSONEL DAHA ISTIHDAM ETTI  12:10   BAŞKAN GÜLTAK, BAŞARıLı ÖĞRENCILERI YAZ KAMPı ILE ÖDÜLLENDIRDI   12:08  TOROSLAR’DA ’KONTROLLÜ SOSYAL HAYAT’ DENETIMLERI SÜRÜYOR  12:06   TOROSLAR’DA DUVARLAR SANAT ESERINE DÖNÜŞÜYOR  12:05  BAŞKAN ÖZYIĞIT’TEN TEMA VAKFıNA FIDAN BAĞıŞı  12:04  BAŞKAN SARı 2. KEZ TŞOF BAŞKAN VEKILLIĞINE GETIRILDI  12:02  TÜRKİYE MERSİN’E AŞIK AMA MERSİN’İN BUNDAN HABERİ YOK  12:00  BÜYÜKŞEHİR İTFAİYESİ, GECE-GÜNDÜZ GÖREVDE  13:57  ESAT ARSLAN : ÇAR PUTIN, LIBYA’Yı SURIYELILEŞTIRIRKEN   14:16  SEÇER, HIZMET BEKLEYEN ATGIRMEZ MAHALLESI’NE MÜJDEYI VERDI  14:14  YENIŞEHIR BELEDIYESI HURDA ARAÇLARı HIZMETE KAZANDıRıYOR  14:12  HALK KART’ıN HAZIRAN AYı TUTARLARı YATıRıLDı  14:10  CHP’Lİ GÖKÇEL: ‘KALE’ DÜŞERSE TARIM BİTER 
Yüz yıllık nöbet: 19 Mayıs 1919…

Piramid Sanat’ın düzenlediği '19 Mayıs 100. Yıl' başlıklı karma sergide Mustafa Kemal önderliğinde verilen bağımsızlık mücadelesi, farklı perspektiflerden yeniden yorumlanıyor. 

VEYSEL BOĞATEPE

Türk halkının Mustafa Kemal önderliğinde en büyük kazanımı olan cumhuriyet ve değerlerinin tartışmaya açıldığı hatta aşındırıldığı günümüzde Türk halkının çeliğe ikinci kez su verdiği 19 Mayıs 1919, yüzüncü yılını doldurdu. İşgal günlerinden direnişe, mücadeleden zafere ve M. Kemal Atatürk’ün en büyük eserim dediği Cumhuriyet’in kuruluş aşamasına değin bu zorlu fakat aynı zamanda da kararlı mücadele sürecini kısaca hatırlamak gerekiyor. Bilindiği üzere 1918 yılının sonlarına doğru I. Dünya Savaşı’ndan mağlup ayrılan olan Osmanlı İmparatorluğu, Mondros Ateşkes Anlaşması’nı imzalayarak dağılma sürecinin sonuna gelmiş ve itilaf devletlerince hasta adam ilan edilmişti. İmzaladığı ateşkes anlaşmasıyla boğazların hâkimiyetini, yeraltı kaynaklarının kullanım haklarını ve donanma ile ordu üzerindeki tüm emir haklarını İtilaf Devletleri’ne devretmiş ve bu anlaşma gereğince İzmir’i Yunanlılar, Adana’yı Fransızlar, Antalya ve Konya’yı İtalyanlar, Urfa, Maraş, Antep Merzifon ve Samsun'u İngiliz’ler işgal etmiş, İstanbul'da ise Kraliyet Donanması demirlemişti.

Yurt topraklarının bölüşüldüğü, Türk varlığının Anadolu’dan silinmeye başlandığı o günlerde Bandırma vapuru ile Samsun’a çıkan Mustafa Kemal, bir hafta boyunca “Mantıka Palas”ta kalmıştı. Bu süreçte bölgede meydana gelen çatışmaların sebebini araştırdıktan sonra 17 gün kalacağı Havza’ya ve oradan da Amasya’ya geçmişti. Samsun’a ilk çıkıştan sonra artık yurt gezileri yaparak Türk halkını örgütleyecek, imkânsız denilen bir direniş hareketi başlatarak emperyalist postalları vatan topraklarından söküp atacaklardı.

Toplumsal belleğimize kazınan tarih
 
Varlığımızın miladını oluşturan Milli Mücadelenin yüzüncü yılına özel Piramid Sanat’ta, Bedri Baykam ile Öykü Eras’ın küratörlüğünde “19 Mayıs 100. Yıl” başlığı altında grup / karma sergisi düzenlendi. 12 sanatçıya ait eserlerin yer aldığı sergi video, ses, metin ve obje enstalasyonu ile desteklenirken Piramid Sanat’ın kendi yayın organı olan ve belli başlı özel sergiler için çıkartılan “İç Manzaralar”ın tüm sayfalarında da devrimci mücadele işlendi. Her bir sanatçı, cumhuriyetin kurulmasıyla sonuçlanan tarihi süreci farklı formlar, disiplinler üzerinden kendilerine özgü bakış açılarıyla yorumlarken, gazetede yer alan yazarlar da bu sürecin öncesine ve sonrasına ilişkin aşamaları özetleyerek toplumsal hafızanın yeniden uyarılmasına katkı sundular.

Bedri Baykam, geçen yıl da 68 kuşağının 50. Yılına özel bir sergi düzenlemiş, bende yazı ile destek vermiştim. Bu bağlamda onun Cumhuriyet ve Atatürk devrimlerine olan duyarlılığı her ne kadar biliniyor olsa da teorik ve pratik kıstasında Baykam’ı ayrı tutmanın, hakkını teslim etmek olduğu inancındayım. Sözüm ona bugün birer manipülasyon makinesine dönüştürülen sihirli kutuların ekranlarından ağdalı cümleler kuran çoğunluk, teoride laf üretmenin ötesine geçemezken Baykam, 68 kuşağının taşıdığı devrimci bayrağı yere düşürmeden teslim almış ve ödünsüz savaşımını bugüne kadar pratikte sürdürerek yalnızca elini değil gövdesini taşın altına koymuştur. Bugün küçük organizasyonların dahi büyük bütçeler gerektirdiği günümüz kapitalist düzende Baykam, tüm maliyet ve riskleri üstlenerek birçok etkinlik, organizasyon gerçekleştirerek öncülük etmiştir. Varlığımızın miladı olan 19 Mayıs 1919’ın 100. Yıl sergisini çocuklarınızla birlikte görmenizi, sergiye özel çıkartılan gazeteyi de mutlaka temin etmenizi öneririm. Açılışı 19 Haziran’da yapılan sergi, 30 Ağustos’a yani başka bir önemli tarihimizi müjdeleyen zafer bayramına kadar açık olacaktır.

(Piramid Sanat: Kocatepe Mahallesi, No: 25, Feridiye Cd. Beyoğlu/İstanbul. Tel (0212) 297 31 21)


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

    Bu Habere Hen?z Yorum Yap?lmam??..!
 
  HIZLI ARA
 
 
 
  HAVA DURUMU
 
..

Mersin Haberleri, Mersin Son Dakika, Mersin Haber, Haberler, Son Dakika, Mersin, Mersin Siyaset 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GİRİŞ SAYFAM YAP SIK KULLANILANLARA EKLE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
demokratmersin.com © Copyright 2007-2020 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA