10:36  BAŞKAN YILMAZ, “ÇOĞULCU YAKLAŞIMIMIZA DEVAM EDECEĞİZ”  10:33  MGC SEÇİMİ ÖNCESİ ‘ZİYARET’ TARTIŞMASI  16:41  KALP VE DAMAR HASTALıKLARı SANıLANDAN DAHA ESKIYE DAYANıYOR  16:40  TOROSLAR’ı GURURLANDıRAN PLAKET  16:36  KUMKUYU’NUN ALTYAPı SORUNU BU PROJE ILE ÇÖZÜLECEK  16:34  ATALAY VE ARıKAN’ıN ESERLERI MERSIN DENIZ MÜZESINDE SERGILENIYOR  16:33  AKDÜENIZ BELEDIYE MECLISI, EKIM AYı İKINCI BIRLEŞIMINI GERÇEKLEŞTIRDI   16:19  KARADUVAR’I RAHAT BIRAKIN  16:18  CHP’Lİ BAŞARIR: “CİĞERLERİMİZ YANIYOR!!!”  16:16  STRATEJIK VE JEOPOLITIK PENCEREDEN SURIYE  16:14  CUMHURBAŞKANı’NA AÇıK MEKTUP: KESIN ZAFER IÇIN DOĞRU STRATEJI DOĞRU HEDEF  16:09  YENIŞEHIR BELEDIYESI AKADEMI’DE BIR ILK GERÇEKLEŞECEK  16:08  BAŞKAN ÖZYIĞIT, GENÇLERE SESLENDI: FIKIRLERINIZI BIZIMLE PAYLAŞıN  16:07  ADANALıOĞLU’NDA ESKI ÇÖP DÖKÜM SAHASı’NıN ÜZERI KAPATıLıYOR   16:02  “BARıŞ PıNARı HAREKÂTı”NıN HEDEFI: GÜVENLIKLI BÖLGE   16:00  MUDANYA ATEŞKES ANTLAŞMASı’NıN MONDROS’TAN FARKı  15:58  DR. HIKMET KıVıLCıMLı’NıN DÜŞÜNCELERI VE BILIM INSANı OLARAK DEĞERI  15:56  VAHAP SEÇER’DEN, KOÇAMAZ’A AĞIR SUÇLAMALAR:   12:47  DENIZ TUNCAY AKKAPıLı’NıN ACı GÜNÜ  12:17  PROF. DR. ESAT ARSLAN BU AKŞAM CNNTÜRK’E KONUK OLUYOR 

Tarımın Geleceği Emin Ellerde

Dünyanın geleceğinin tarıma dayalı olacağı gerçeğinden hareketle 10 – 14 yaş arası çocuklar toprakla ve iyi tarım uygulamalarıyla tanıştırıldı.

‘Tarımın Geleceği Emin Ellerde’ Projesi kapsamında Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO), Alata Bahçe Kültürleri ve Araştırma Enstitüsü, Erdemli Ticaret ve Sanayi Odası ile MTSO Avrupa Birliği (AB) Bilgi Merkezi işbirliğiyle düzenlenen “Yaz Tarım Kampı”nda 25 çocuk, sebzecilikten meyveciliğe, arıcılıktan süs bitkisi yetiştirmeye kadar birçok alanda bilgi sahibi oluyor. Projede bir taraftan yeni neslin dikkatinin tarımsal üretime çekilmesi hedeflenirken diğer yandan gübre ve tarımsal ilaçların dengeli kullanımı konusunda farkındalık oluşturularak doğal kaynakların korunması hedefleniyor.

Okulların kapanmasıyla birlikte 17 Haziran’da başlayan ilk program 21 Haziran Cuma günü sona erecek. 24 – 28 Haziran ve 1 – 5 Temmuz tarihlerinde devam edecek program kapsamında çevresel duyarlılık ve iyi tarım uygulamaları konusunda farkındalık yaratılması planlanıyor. Mersin Ticaret ve Sanayi Odası ile ALATA Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü’nün bir süredir üzerinde çalıştıkları projenin ilk pilot uygulamasını Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu destekliyor.

Kampın ilk gününde MTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hakan Sefa Çakır ile Alata Bahçe Kültürleri ve Araştırma Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Davut Keleş de çocukları yalnız bırakmadı. Kampın açılışında konuşan MTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hakan Sefa Çakır, tarımın geleceğinin endişe verici olduğuna dikkat çekerek, çiftçi çocuklarının tarımdan uzaklaştığını, dünyanın geleceğinin tarım ve suya dayalı olacağı unutulmayarak yeni neslin tarımsal üretimi göz ardı etmemesi gerektiğini söyledi. Mustafa Kemal Atatürk’ün “Milli Ekonominin temeli ziraattır” sözüne de atıfta bulunan Çakır, bu nedenle çocuklar arasında bilinçli tarım uygulamaları konusunda farkındalık oluşturmak istediklerini vurgulayarak, düzenlenen ‘Tarımın Geleceği Emin Ellerde’ Projesi ile çocuklara tarımsal tekniklerin ve geleceğimiz için sağlıklı tarımın öneminin anlatılacağını söyledi. Çocuklara da seslenen Çakır şöyle konuştu:

“Tarımın önemini, gıdanın kıymetini bilmelisiniz. Burada yiyeceğiniz ürünlerin çok kıymetli olduğunu göreceksiniz. Tarımla toprakta neler yapılıyor onları göreceksiniz. Bir ürünün nasıl üretildiği, yediğiniz ürünlerin ne kadar sağlıklı ya da sağlıksız üretildiği konusunda bilgi sahibi olacaksınız. Balın nasıl üretildiğini bizzat göreceksiniz. Yeşil ekonominin alt sektörlerinden biri olan yeşil tarım ile çevre, insan ve hayvan sağlığına zarar vermeden üretim yapılarak toplumsal refahın nasıl artırılabileceğini öğreneceksiniz. Burada anlatılanları çok iyi dinleyip gözlemleyin. Toprağı, çiçekleri, arıları gözlemleyin. 5 günün sonunda sizden burada yaşadıklarınızla ilgili bir resim çizmenizi bir de kompozisyon yazmanızı isteyeceğiz. Bu kampın tadını çıkarın. Emeği geçenleri kutluyorum.”

Keleş: “Tarımsal üretimi doğru yaparsak sağlıklı besleniriz”

Alata Bahçe Kültürleri ve Araştırma Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Davut Keleş ise açılış konuşmasında insanların yaşadığı sürece beslenmeye ihtiyaç duyacağını anlattı. Tarımsal üretimin doğru uygulanması halinde sağlıklı bir beslenme gerçekleşebileceğini vurgulayan Keleş, “Başkasının bu işleri yapmasını beklersek sağlıklı beslenemeyiz. Biz bilinçlenip kendimiz sağlıklı ürünler yetiştirmeliyiz. Sizlerin burada olması bu işlerin gelecekte doğru yapılması adına çok önemli. Cuma günü buradan mutlu şekilde ayrılmanızı diliyorum” dedi.

Açılış konuşmaları sonrasında çocuklar tek tek kendilerini tanıtıp ardından sahaya indi. Domates tohumu eken çocuklar bir sonraki aşamada biber fideleri dikti. Program çerçevesinde ilk gün sebzecilik çalışmaları hakkında bilgilendirilen çocuklar fide ve sebze yetiştirme, domates, biber, patlıcan, kavun, karpuz yetiştiriciliğini öğrenip seralarda uygulama yaptı. İkinci gün meyvecilik üzerine çalışma yürütülecek. Fidan yetiştirme, meyve yetiştiriciliği, kayısı, muz, avokado, nektarin, kiraz ekimini öğrenecek olan gençler ardından öğrendiklerinin uygulamasını gerçekleştirecek. Üçüncü gün süs bitkileri çalışmaları hakkında bilgilendirme yapılacak. Dış mekan ve iç mekan süs bitkileri yetiştiriciliği yanında çim alanların bakımı anlatılacak. Dördüncü günün konusu ise turunçgil. Çocuklar fidan yetiştirme, portakal, limon ve mandarin yetiştiriciliği ile tanışacak. Son gün ise arıcılık çalışmaları hakkında bilgilendirilecekler. Ana arı yetiştirme, bal üretimi, arı yetiştiriciliğinin anlatımı ve uygulaması çalışmalar arasında yer alacak.


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

    Bu Habere Hen?z Yorum Yap?lmam??..!
 
  HIZLI ARA
 
 
 
  HAVA DURUMU
 
..

Mersin Haberleri, Mersin Son Dakika, Mersin Haber, Haberler, Son Dakika, Mersin, Mersin Siyaset 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GİRİŞ SAYFAM YAP SIK KULLANILANLARA EKLE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
demokratmersin.com © Copyright 2007-2019 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA