15:20  BAŞKAN SEÇER: SORUNLARI TEK TEK ÇÖZECEĞİZ  14:55  CHP’LI GÖKÇEL: KONTEYNER LIMANı KAÇıRıLAMAZ   14:52  BU DURAKTA DURAN AYRıLAMıYOR  15:14  BAŞKAN SEÇER IKINCI YURTDıŞı ZIYARETINI ÇIN’E YAPACAK   15:11  YENIŞEHIR SOKAKLARıNDA ÜÇLÜ TEMIZLIK   15:07  MERSİN’İN MARKA DEĞERİ..!  15:03  İMAR VE RUHSAT MÜDÜRLERI MEZITLI’DE TOPLANDı  12:59  PERINÇEK: FETÖ’NÜN SIYASI AYAĞı ALI BABACAN’DıR  17:02  PARKOMETRE ÇÖZÜM DEĞİLDİR  13:46  ÜRETICI KADıNLAR ŞANLıURFA’Yı GEZDI  13:22  BAKAN’DAN GÖKÇEL’E İTİRAF GİBİ CEVAP:   10:20  İŞSIZLIK RAKAMLARı AÇıKLANDı  10:08  YENIŞEHIR SEMT POLIKLINIĞI HASTA KABULÜNE BAŞLADı   22:15  MEZİTLİ BELEDİYESİ, ÇEVRE BAKANLIĞININ DAVALTEPE 100. YIL PLAJI PLANINA İTİRAZ ETTİ   22:15  HDP İLE MİLLİYETÇİ YA DA ATATÜRKÇÜ BİR İTTİFAK YA DA HÜKÜMET MÜMKÜN MÜDÜR?  16:46  MEZITLI’DE ÜRETICI KADıNLAR KOOPERATIFLEŞIYOR  15:19  MERSIN’DE DENIZ KIRLILIĞINE GEÇIT YOK   15:18  UZMANLAR YENIŞEHIR IÇIN NELER ÖNERDI?   15:10  DÜNYANıN EN ÇOK ATıK BıRAKıN ÜLKESI ÇIN OLDU   15:05  MEHMET İZOL: 15 TEMMUZ DEMOKRASI DESTANıDıR 

Almanya’nın Türkiye’ye hücum planı

Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB) basını ara-sıra Türkiye’yle ilgili bu ülkenin gündemini oluşturan makalelere yer vermekteydi. İkinci Dünya Savaşı başladıktan sonra savaşın Türkiye'de büyük ekonomik sorunlar yarattığını anlatıyordu.

MÜŞFİK HÜSEYİNOV (*)

Fakat İzvestiya gazetesinin 26 Temmuz 1941 tarihli ve (1757551) numaralı sayısında çok farklı bir makale yer almaktaydı. "Almanya Silahlı Kuvvetlerinin Türkiye'ye Hücumu İle İlgili Bağlı Gizli Belgeler" başlıklı Kızıl Ordunun 15 Temmuz 1941'de ele geçirdiği gizli belgelere göre, Almanya'nın Türkiye'ye hücum planını onaylayan belgelerin hepsi geniş çevirisi ile anlatılmaktaydı.

İzvestiya gazetesi, belgenin 9'uncu sayfasına dikkat çekerek, Alman Silahlı Kuvvetlerinin İstanbul'un işgali sırasında geçilmesi zor olan Boğazın planının doğru yapılması gerektiğini, yine sayfa 15'de paraşütçü Alman askerlerinin Çatalca'ya inerek operasyonlara başlamalarını emrettiği belirtiliyordu.

basında alman planı

 
 
 
 
Bu gizli belgelerin yayımlanmasının sebebi ise, o dönemin dünya basınında Almanya'nın Türkiye'ye hücum etmemesinin sebebini Birinci Dünya Savaşı'ndaki müttefik tavrına bağladıklarına ilişkindi... Diğer taraftan ise coğrafi koşulların Almanlar için uygun olmadığı kabul ediliyordu. Ama asfalt yolların çok az olduğu SSCB gibi soğuk bir ülkede, Moskova'ya ve hatta Kafkas dağlarına kadar ilerlemişlerdi. SSCB hükümeti bu gizli belgelleri paylaşarak hem Sovyet halkına, hem de dünya kamuoyuna Almanya'nın böyle bir planının olduğunu anlatmaktaydı.Bu belgeler 2012 yılında Türkiye kamuoyuna duyuruldu.(1) Bunu Almanya'ndaki bir aile mahsus (aldatma amaçlı) olduğunu yazıyor. Burada belgenin 1941 yılına ait olduğu yazılıyor. Ancak bu belge 1940 yılı aralık ayına ait olduğu Rus istihbaratı tarafından ispatlandı. Aynı zamanda o dönemin Vatan gazetesinin 27 Temmuz 1941 tarihli sayısında "Hitler'in Türkiye'ye hücum planı" başlıklı haber yayımlanmış.

Ben ise yazmış olduğum ve Türkiye'de ilk olan "İkinci Dünya Savaşı Sırasında Rus Propagandası" tezini araştırırken rastladım. Demek ki 26 Temmuz 1941 yılında Kızıl Ordu bu belgeleri ele geçiriyor ve tüm dünyaya duyuruyor. Aynı zamanda bu araştırma ile igili bir video araştırma yaptım. (2)

İkinci Dünya Savaşı'nın zafer tarihi olan 9 Mayıs'ta bunları sizlerle paylaşma arzusu duydum...

Kaynaklar:

1-

http://www.haber7.com/dunya/haber/877385-hitlerin-gizli-turkiye-plani

2- https://www.youtube.com/watch?v=SkS7j08jAoc&t=84s

(*) Doktora öğrencisi.


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

    Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamış..!
 
  HIZLI ARA
 
 
 
  HAVA DURUMU
 
..

Mersin Haberleri, Mersin Son Dakika, Mersin Haber, Haberler, Son Dakika, Mersin, Mersin Siyaset 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GİRİŞ SAYFAM YAP SIK KULLANILANLARA EKLE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
demokratmersin.com © Copyright 2007-2019 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA