Geçmişten geleceğe 19 Mayıs yürüyüşleri | DEMOKRAT MERSİN | Mersin'in Demokrat Gazetesi

 
 
10:55  BAŞKAN ÖZYIĞIT’TEN AILE EĞITIMI MEZUNLARıNA SERTIFIKA  10:52   BAŞKAN YıLMAZ, MEVKIDAŞı GÜLTAK’ı AĞıRLADı  10:46  MERSİN EN ÖNEMLİ TARIM KENTİ  10:46  ’NEŞELİ ÇOCUK FESTİVALİ’ BAŞLADI  10:19  CHP TARSUS ILÇE’DEN “ASKıDA FATURA” KAMPANYASıNA DESTEK  10:15  CHP’Lİ GÖKÇEL: MERSİN SAĞLIKTA DA ÜVEY EVLAT  10:36  DAVUTOĞLU, CHP İLE MÜCADELE ETMİŞ MİDİR?  14:51  ESAT ARSLAN: AB(D)’NIN “SURIYE PEKAKA’Sı” UYDU DEVLETÇIĞI   14:47  BÜYÜKŞEHIR’DEN OKUL ÖNLERINE “KITAP DURAĞı”  14:43  TARSUS CHP’NİN ÖĞRENCİLERE KİTAP DAĞITIMI BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ  14:28  BAŞKAN SEÇER: “YENİ NORMALLEŞME SÜRECİNE HAZIRLANIYORUZ”  14:19  BAŞKAN ÖZYIĞIT’TEN ‘ASKıDA FATURA’ KAMPANYASıNA DESTEK  14:17  BAŞKAN GÜLTAK, MTSO YÖNETIMINI ZIYARET ETTI  13:08  TARIM SEKTÖRÜ YENİ STRATEJİK SEKTÖR OLARAK ÖN PLANA ÇIKIYOR  12:30  AKDENIZ BELEDIYESI EKIPLERI BAYRAM BOYUNCA GÖREV BAŞıNDAYDı  12:16  BÜYÜKŞEHİR’DEN KALİTELİ VE GENETİĞİ DEĞİŞTİRİLMEMİŞ BUĞDAY ÜRETİMİNE DESTEK  11:51   BÜYÜKŞEHIR MECLISI VE IZ DÜŞÜMÜ!..  18:04   BAŞKAN YILMAZ; "GELENEKSEL RAMAZAN AKŞAMLARINI TOROSLAR’DA YAŞATTIK"  18:06  GÜLTAK, ÇOCUK KÜTÜPHANESI VE OYUN ODASıNı HIZMETE AÇTı   17:51  YENIŞEHIR BELEDIYESI GıDA YARDıMı SEFERBERLIĞINI SÜRDÜRÜYOR 
Geçmişten geleceğe 19 Mayıs yürüyüşleri

Bugün Türkiye'miz dünyada ilk antiemperyalist ve antikapitalist devrimi gerçekleştiren Mustafa Kemal'e rağmen yabancıların desteklediği karşıdevrimcilerin etki alanına girmiştir. Biz Mustafa Kemal Gençliği olarak saptırılan devrimi rayına oturtmaya azimliyiz. Bugün başlayan yürüyüşün amacı budur


ALİ KARŞILAYAN(*)

Türkiye Gençlik Birliği (TGB) bu yıl yine 19 Mayıs yürüyüşünü yapacak. Samsun, 19 Mayıs 1919'da Mustafa Kemal Paşa'nın devrime yürüyüşünün ilk durağıdır...

Tansu Bele, "23 Nisan ve 19 Mayıs bayramlarının anlamı" (Aydınlık 2 Mayıs 2019) yazısında "Ne yazık ki 19 Mayıs da sanırım 23 Nisan ile aynı akıbeti paylaşıyor. 19 Mayıs'ın da anlamının saptırıldığını düşünüyorum. Bu da Sayın Doğu Perinçek'e benden katkı olsun" demişti.

41 yıl önce 1 Kasım 1968 günü Deniz Gezmiş önderliğinde devrimci gençlik, Samsun'dan Ankara'ya "Mustafa Kemal Yürüyüşü" başlatmıştı, 19 Mayıs'ın devrimci anlamını halkımıza hatırlatmak için. Bu yürüyüşü Doğu Perinçek, Deniz Gezmiş ile birlikte planladı ve Kırıkkale'den Ankara'ya 55 km yüründü.

Doğu Perinçek, "Arkadaşım Deniz Gezmiş" kitabında bu yürüyüşü etraflı bir şekilde anlatır.

6 Mayıs, Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan'ın idam edilişinin 37. yılında onları anmadan geçmek olmaz. Bizzat tanık olduğum o geceyi yüreğim yanarak hatırlıyorum.

DENİZ'İN VEDASI

1972 yılında Ankara Mamak Askeri Cezaevinde tutuklu olarak bulunuyordum. Dev-Genç davasında yargılandığım için Deniz'lerle aynı koğuşta değildik ama görüşüyorduk. Mahkemenin idam kararından sonra Deniz, Yusuf ve Hüseyin arka hücreler diye bilinen koğuşta diğer tutuklulardan tecrit edilmiş şekilde kalıyorlardı. Havalandırmaya çıktıklarında bizim 6. Koğuşun penceresinden onları görüyorduk, seslerini duyuyorduk. Deniz'e bir pikap ve plaklar hediye etmiştik. Deniz'in en çok dinlediği müzik Rodriges'in gitar konçertosu ve Pir Sultan Abdal türkülerinden "Hani benim için lokma yiyenler/Canı başı dost yoluna koyanlar/Sen ölmeden ben ölürüm diyenler/Dostlar da geriye kaçtı bulunmaz."

Evet, acı gerçek buydu. Silahlı mücadeleye başladığında onun sırtını sıvazlayanlar, işler kötüye gidince ondan uzak duruyorlardı.

Cezaevi idaresi Mayıs ayında Deniz'e izin verdi. Bütün koğuşları dolaştı, herkesle bütün arkadaşlarıyla ki hepimiz mücadele arkadaşıydık, sarıldı helalleşti.

O gece yarısı Deniz'in zincir seslerine karışan gür sesiyle uyandık: "Hoşçakalın arkadaşlar, Yaşasın tam bağımsız Türkiye!" Onu, Ankara Kapalı Cezaevine götürüyorlardı. Herkes yatağından fırladı, kapılar yumruklandı, sloganlar atıldı, cezaevi inledi ama ne çare giden gitmişti.

Doğu Perinçek, "Arkadaşım Deniz Gezmiş" kitabında, Deniz'in mücadele hayatını, arkadaşlığını ve dostluğunu uzun uzun anlatır, herkese tavsiye ederim.

SAMSUN'DAN ANKARA'YA MUSTAFA KEMAL YÜRÜYÜŞÜ

Doğu Perinçek, Temmuz ayında TİP yönetiminin bir tertibiyle FKF Genel Başkanlığından düşürülmüş olmasına rağmen DEV-GÜÇ içinde etkiliydi. Öğrenci dernekleriyle beraber bu yürüyüşü düzenlediler. Yürüyüş 1 Kasım'da Samsun'dan başlayacak, 10 Kasım'da Ankara'da sona erecekti ve Ankara'da bir miting yapılacaktı. Ancak Gladyo bir dizi tertip ve provokasyon ile eylemi baltaladı. MİT gazetelerde yalan haberler çıkartıyor. "Yürüyüşçüler Ankara'ya girince bombalar patlayacak, suikastlar yapılacak, yürüyüşçüler kızıl bayrakla yürüyorlar" gibi haberler yayılıyor. Hâlbuki yürüyüşün başında Deniz Gezmiş var ve Türk bayrağıyla yürüyor.

Bu haberlere İsmet İnönü de inanıyor ve CHP'li gençlik önderlerinin yürüyüş komitesinden çekilmelerini istiyor. Türkiye Milli Gençlik Federasyonu (TMTF) ve Ankara Üniversitesi Öğrenci Birliği yürüyüşten çekiliyor. Doğu Perinçek, Kırıkkale'den Ankara'ya kadar Deniz Gezmiş ile birlikte yürüyor. Son durumu değerlendiriyorlar ve mitingin iptal edilmesine karar veriyorlar. Yürüyüş kolu doğrudan Anıtkabir'e çıkıyor ve defteri imzalıyorlar.

MUSTAFA KEMAL YÜRÜYÜŞÜ BİLDİRİSİ

Deniz Gezmiş'in Atatürk'e ve Kemalist Devrime bakış açısını yansıtması açısından Mustafa Kemal Yürüyüşü Bildirisi'nin bir bölümünü aktarıyorum: "1919'da başlayan Mustafa Kemal Devrimi kendisinden sonra gelen yöneticiler tarafından amacından saptırılmış, Cumhuriyetin bütün kurumları yozlaştırılmıştır. Bugün Türkiye'miz dünyada ilk antiemperyalist ve antikapitalist devrimi gerçekleştiren Mustafa Kemal'e rağmen yabancıların desteklediği karşıdevrimcilerin etki alanına girmiştir. Biz Mustafa Kemal Gençliği olarak saptırılan devrimi rayına oturtmaya azimliyiz, kararlıyız. Bugün başlayan yürüyüşün amacı budur." (Doğu Perinçek, Arkadaşım Deniz Gezmiş, Kaynak Yayınları, s.70.)

Bugün de Atatürk Gençliği TGB önderliğinde aynı amaç için yürüyor.

(*) Vatan Partisi İzmir İl Yönetim Kurulu üyesi.


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

    Bu Habere Hen?z Yorum Yap?lmam??..!
 
  HIZLI ARA
 
 
 
  HAVA DURUMU
 
..

Mersin Haberleri, Mersin Son Dakika, Mersin Haber, Haberler, Son Dakika, Mersin, Mersin Siyaset 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GİRİŞ SAYFAM YAP SIK KULLANILANLARA EKLE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
demokratmersin.com © Copyright 2007-2020 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA