12:54  ÜRETIM DEVRIMI’NIN ANAHTARı ‘DEVLETÇILIK İLKESI’DIR  12:02  VAHDETTIN SEVR’I ONAYLAMADı DA SILAHA Mı SARıLDı!  11:57  SEÇER: “12 AY ASFALTLAMA FAALİYETLERİNE DEVAM EDECEĞİZ”  11:54  TGB’DEN KAZ DAĞLARı AÇıKLAMASı  16:30  TOROSLAR BELEDIYE, AVRUPA YEREL YAŞAMDA KADıN - ERKEK EŞITLIK ŞARTıNı IMZALADı  16:27  YENIŞEHIR BELEDIYESI’NDE EKIPLER BAYRAMDA GÖREV BAŞıNDA   16:25  BÜYÜKŞEHIR BELEDIYESI CAN GÜVENLIĞINI ÖNEMSIYOR   16:22  BAŞKAN GÜLTAK, ÇOCUKLARıN BIR HAYALINI DAKA GERÇEKLEŞTIRDI  16:19  KADIN KOOPERATİFÇİLİĞİ MASAYA YATIRILDI  16:19  KıZıLTAN; BU BAYRAM INSANLARA GÖNLÜMÜZÜ DAHA ÇOK AÇALıM  16:17  MERSİN AKKUYU’DA ORMAN KATLİAMI ORTAYA ÇIKTI  16:15  BETONLARıMıZ VE RIYAKÂRLıĞıMıZ  17:33  TAHTACI ALEVİLERİN BULGAR BOZOĞLAN BULUŞMASI GEREKÇEKLEŞTİ  12:45  AKDENIZ BELEDIYESI ILE MSYD ARASıNDA PROTOKOL IMZALANDı  12:42  ÇALIŞTAY ...  12:41  2019 GÖBEKLITEPE YıLı YALNıZ ‘TURIZM YıLı’ DEĞIL, BILIM YıLı OLSUN  11:59  SEÇER: “HER ŞEYİYLE YENİ BİR MERSİN İNŞA ETMEMİZ LAZIM”  11:57  TOROSLAR GELECEĞE HAZIRLANIYOR  11:56  BAŞKAN PEKMEZ’DEN KURBAN UYARıSı  11:56  BÜYÜKŞEHIR’DE BAYRAM HAZıRLıKLARı TAMAMLANDı  

KÜTÜPHANESİZ OKUL KALMASIN

Dr. Ruhsar Uçar ve eğitimci Faik Güçlü bir araya gelerek  “Mersin’de Kütüphanesiz Okul Kalmasın” kampanyasını başlattılar. Toplantılar düzenleyerek, kentin ilgili kurumları ve kent dinamikleriyle görüşmeler yaparak, afişler asıp programlar yaparak yola çıktılar. Her kesimden destek alınca da ilk kütüphaneyi Toroslar ilçesi, Kurdali Mahallesindeki Yusuf Bayık Ortaokulunda açtılar. Biz de Ulusal Kanal ve Aydınlık Gazetesi Mersin ekibi olarak bu örnek kampanyaya destek vermek amacıyla Yusuf Bayık Ortaokuluna gittik. İlk görüşmeyi yaptığımız Okul müdürü İbrahim Yıldırım “Bu kütüphaneye çok ihtiyacımız vardı. Öğrencilerimiz okumaya susamışlardı. Hem öğretmenlerimiz hem de öğrencilerimiz çok sevindiler. Emeği geçenlere çok teşekkür eder, başarılar dilerim” dedi. Daha sonra dört güler yüzlü kız öğrencinin o gün nöbetçi olduğu Kütüphaneye geçtik. Yaklaşık olarak 2000’e yakın kitap vardı. İlginin yoğun olduğunu söyleyen öğrenciler “Kitabın ve kitabı alanın ismini buradaki defterimize yazıyoruz. Öğrenciler kitabı 15 gün süre ile alıyorlar, okuyup özetini çıkarıyorlar ve öğretmenlerine getiriyorlar” dediler.
 
Kampanyalarında  “Eğitim ile Büyük Türkiyem için, Kütüphanesiz okul kalmasın”, “Bir Kitap bir gelecek getirecektir. O geleceği sen sağlayabilirsin” temalarını kullanan Uçar ve Güçlü birlikte TV programı da yapıyorlar. Her ikisi de gazetelere köşe yazısı yazıyor ve birer kitapları var. Milli Eğitim Müdürlüğüyle anlaşarak özellikle devlet okullarında öğrencilerle söyleşiler yapıyorlar. Dr. Ruhsar Uçar aynı zamanda Cumhuriyetçi Hekimler birliği sözcüsü. Sorularımızı şöyle cevaplandırdılar: Bu kadar yoğunluğunuz arasında sizi bu kampanyayı başlatmaya iten nedenler nelerdi?  
Uçar: “Her aydın kadının, eğitim aldığı ülkeye borcu vardır. Öncelikle bu borcu ödemek için. Ayrıca özellikle devlet okullarımızın durumu iyi değil, kütüphaneleri yok, öğrenciler kitaba ulaşamıyor. Özellikle de kız öğrencilerin toplumsal statüsünü güçlendirmek ve okumayı teşvik için başlattık.
 
 Kitap bağışlamaya ilgi nasıl? Gelen kitapları seçiyor musunuz? 
Güçlü: Özellikle üniversiteye hazırlık kitaplarını tercih ediyoruz. Milli Eğitim Müdürlüğü kitap seçiminde yardımcı oluyor. Kurdali mahallesini öncelikle seçmemizin nedeni, genellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu’dan göç etmiş yurttaşlarımızın yoğun yaşadığı bir yer olması. Burada yoksulluk daha fazla, dolayısıyla kitaba burada daha çok ihtiyaç olacağını düşündük. Ayrıca ben de bu okulun mezunlarındanım. Ailemizin tüm çocukları buradan mezun oldu. Hala bir kız kardeşim de burada okuyor.
 
 Okullardaki sohbetlerde öğrencilere neler anlatıyorsunuz?
 Uçar: Özellikle eğitimin ve okumanın önemini, bizi nasıl bir geleceğe taşıyacağını kendi hayatımızdan örnekler vererek anlatıyoruz. Özellikle de kız öğrencilerin niçin mutlaka okuması gerektiğini anlatıyoruz ve çok yararlı oluyor. Bizi dinleyenler okula gitmeyen akrabalarını ve komşularını da teşvik ediyor.
Daha Kaç kütüphane açmayı düşünüyorsunuz? 
Uçar:  Hedefimiz Mersin’de kütüphanesiz okul bırakmamak. Ancak ilk etapta Toroslar, Yenişehir, Mezitli ve Akdeniz ilçelerimizdeki 6 okulu daha kütüphaneye kavuşturacağız. Bunun için 20 bin kitaba ihtiyacımız var. Televizyonunuz aracılığıyla yurttaşlara sesleniyoruz. Kitap bağışlayarak bir gelecek de sen sağlayabilirsin diyoruz.
 
Yusuf Çelik-Mersin


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

    Bu Habere Hen?z Yorum Yap?lmam??..!
 
  HIZLI ARA
 
 
 
  HAVA DURUMU
 
..

Mersin Haberleri, Mersin Son Dakika, Mersin Haber, Haberler, Son Dakika, Mersin, Mersin Siyaset 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GİRİŞ SAYFAM YAP SIK KULLANILANLARA EKLE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
demokratmersin.com © Copyright 2007-2019 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA