12:54  ÜRETIM DEVRIMI’NIN ANAHTARı ‘DEVLETÇILIK İLKESI’DIR  12:02  VAHDETTIN SEVR’I ONAYLAMADı DA SILAHA Mı SARıLDı!  11:57  SEÇER: “12 AY ASFALTLAMA FAALİYETLERİNE DEVAM EDECEĞİZ”  11:54  TGB’DEN KAZ DAĞLARı AÇıKLAMASı  16:30  TOROSLAR BELEDIYE, AVRUPA YEREL YAŞAMDA KADıN - ERKEK EŞITLIK ŞARTıNı IMZALADı  16:27  YENIŞEHIR BELEDIYESI’NDE EKIPLER BAYRAMDA GÖREV BAŞıNDA   16:25  BÜYÜKŞEHIR BELEDIYESI CAN GÜVENLIĞINI ÖNEMSIYOR   16:22  BAŞKAN GÜLTAK, ÇOCUKLARıN BIR HAYALINI DAKA GERÇEKLEŞTIRDI  16:19  KADIN KOOPERATİFÇİLİĞİ MASAYA YATIRILDI  16:19  KıZıLTAN; BU BAYRAM INSANLARA GÖNLÜMÜZÜ DAHA ÇOK AÇALıM  16:17  MERSİN AKKUYU’DA ORMAN KATLİAMI ORTAYA ÇIKTI  16:15  BETONLARıMıZ VE RIYAKÂRLıĞıMıZ  17:33  TAHTACI ALEVİLERİN BULGAR BOZOĞLAN BULUŞMASI GEREKÇEKLEŞTİ  12:45  AKDENIZ BELEDIYESI ILE MSYD ARASıNDA PROTOKOL IMZALANDı  12:42  ÇALIŞTAY ...  12:41  2019 GÖBEKLITEPE YıLı YALNıZ ‘TURIZM YıLı’ DEĞIL, BILIM YıLı OLSUN  11:59  SEÇER: “HER ŞEYİYLE YENİ BİR MERSİN İNŞA ETMEMİZ LAZIM”  11:57  TOROSLAR GELECEĞE HAZIRLANIYOR  11:56  BAŞKAN PEKMEZ’DEN KURBAN UYARıSı  11:56  BÜYÜKŞEHIR’DE BAYRAM HAZıRLıKLARı TAMAMLANDı  

Irgatlar seslendi: Biz de insanız

Karataş’ta 130 kilometre yol boyunca bin kadar çadırda yaşayan tarım işçileri insanca yaşam istedi. Soframızda alınteri olan işçiler, ‘Suyumuz yok, elektriğimiz yok, çocuklarımızokuyamıyor’diyor  

YUSUF ÇELİK / MERSİN

Nerede bir tarım faaliyeti varsa onlar muhakkak oradadır. Pamukta, karpuzda, üzümde, elmada, portakalda, domateste, nohutta, buğdayda, mısırda onların alın teri var. Ama onlar insan mı değil mi, toplum olarak hâlâ karar vermiş değiliz. Eğer bir gün doğru bir karar verirsek o zaman birçok beladan da kurtulmuş olacağız. Tarım uzmanı Hasan Aslan Nurdoğdu’nun deyimiyle “Başta terörden kurtuluruz. Aynı zamanda cehaletten, şeyh ve tarikatlardan yani ortaçağ karanlığından kurtuluruz, aydınlanmaya kavuşur ve gerçek demokrasiyi yaşarız.”

Mersin’den turfanın yurdu Adana Karataş İlçesi’ne giderken, Çukurova’nın bu bereketli topraklarında 130 km. yol boyunca hep onları gördük. Yolun sağında ve solundaki çadır obalarında... Kiminde kırk, kiminde yüz, kiminde bin çadır. Karataş’ın Tuzla bölgesindeki bin çadırda, çoğu Şanlıurfa’dan gelmiş 6-7 bin kişi yaşıyordu. Kimileri artık oralı olmuş yaz kış kalıyorlar, kimileri beş ay sonra tekrar memleketine gidiyorlarmış. Kimileri de Siverekli Hasan Keklik gibi yurdu dolaşıyor. “Siverek’te sadece iki ay kalıyoruz. Beş ay buradayız, ondan sonra Kayseri’ye gidip pancarda çalışıyoruz. Bir ay kaldıktan sonra Konya Kula’ya gidiyoruz kimyon toplamak için. Bir ay sonra da Uşak’tayız, 15 gün nohut topluyoruz. Daha sonra Manisa Turgutlu’ya 40 günlüğüne üzüm için. Daha sonra Hatay Kırıkhan’dayız pamuk için. Peki kazanabiliyor muyuz? Kazancımızın yarısı nakliye parasına gidiyor. Örneğin Manisa’dan Hatay’a kamyonlar 4 bin liraya götürüyor.”

TUVALET BİLE YOK

Gezdiğimiz tüm çadırlarda sorduğumuz sorulara aynı cevapları aldık. Diyorlar ki: Önce bizim de insan olduğumuzu kabul etsinler. Bir insan ne ister? Önce su ister, suyumuz yok. Elektriğimiz yok. Çocuklarımız okuyamıyor. Çadırlara yakın yerlere okul yapılmalı. Suriyelilere okul yaptılar. 2000 çocuktan sadece 20 çocuk okula gönderebildik. Yolda köpekler saldırıyor. Bir tane servis koymuşlar, servisle ancak 15 çocuk gidebiliyor. Okulda çocuklarımızı dövüyorlar, bizi hor görüyorlar. Bazı öğretmenler bile aynı tavrı gösteriyor. Ayrıca burada 600 700 çadır var ama ilkel bir şekilde bezlerle örtülü tuvaletleri kullanmak zorundayız. Kaç çadır varsa o kadar tuvalet olmalı. Özellikle yazın sivrisinekler bu tuvaletlerden peydah oluyor. Sağlık ocağı yapsınlar istiyoruz. Her defasında hastamızı şehre götüremiyoruz. Her on çadıra çamaşırhane ve banyo yapılmalı. İşe giderken çadırlara bekçi bırakalım günlüğünü verin diyoruz vermiyorlar. Çalışanlara iki saate bir çay dağıtan, su getiren olsun diyoruz, ancak 25 kişi olursa kabul ediyorlar. Her çadırda 6-7 kişi kalıyor. Çoluk çocuk, yaşlı, kadın erkek hep beraber. Çadırlar yağmur yağınca su basıyor. Bizi bu eziyetten kurtaramazlar mı?

Her aileye bir konteynır veremezler mi? İşe götürürken de adam seçiyorlar. Evimizi barkımızı bırakıp buralara kadar gelmişiz. Ücret günlük 60 TL. Ama işsiz geçen günlerimiz de oluyor.


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

    Bu Habere Hen?z Yorum Yap?lmam??..!
 
  HIZLI ARA
 
 
 
  HAVA DURUMU
 
..

Mersin Haberleri, Mersin Son Dakika, Mersin Haber, Haberler, Son Dakika, Mersin, Mersin Siyaset 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GİRİŞ SAYFAM YAP SIK KULLANILANLARA EKLE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
demokratmersin.com © Copyright 2007-2019 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA