12:16  MERSIN ÇOCUK FESTIVALI BAŞLADı  12:14  BAŞKAN TARHAN’A 23 NISAN ZIYARETI  12:12  BAŞKAN SEÇER İLK NIKAHıNı KıYDı  12:11  ARSLAN: YUNANISTAN’ıN MILLÎ MÜCADELEDEKI MARIFETLERI  12:08  KILIÇDAROĞLU’NA SALDIRI MERSİN’DE DE PROTESTO EDİLDİ  12:07  YENİŞEHİR’DE BÜTÜN MİLLİ BAYRAMLARIMIZ ANLAMINA UYGUN YAPILACAK  12:05  ATATÜRK VE LENIN  12:03  ’İNSANı INSAN KıLAN DILIDIR’  12:01  KÜTÜPHANESİZ OKUL KALMASIN  10:09  MEZITLI 1/1000’LIK İMAR PLANı BILGILENDIRME TOPLANTıSı YAPıLDı  10:06  TOROSLAR’DA METRUK BINALAR YıKıLıYOR   10:04  BAŞKAN SEÇER, MECLIS ÜYELERI İLE BIRARAYA GELDI   10:02  ÖZDEMİR: "YANLIŞ ALGININ AKSİNE, BAKLİYAT ÜRÜNLERİ EKONOMİKTİR”   10:01  ABD, FRANSA, İNGİLTERE, KISACASI BATI, "ERMENİ SOYKIRIMI" YALANINI NEDEN HER YIL 24 NİSANLARDA PİYASAYA SÜRERLER?  09:59  KÖY ENSTITÜLERI BÖYLE KATLEDILDI!  09:57  LAIKLIĞI DOĞRU ANLıYOR MUYUZ?  10:40  İSTANBUL’UN KALBINDE TARSUS KONUŞULACAK   10:26  HAVA KIRLILIĞI ÇOCUKLARDAKI ASTıMı TETIKLIYOR   10:20  BAŞKAN SEÇER, ASıRLıK ÇıNAR ÇALıŞKAN İLE BIR ARAYA GELDI  10:16  MEZİTLİ’DE YENİ DÖNEM 

Castro’nun istediği kitap şimdi Türkçede!

Castro, kitabın taslağını inceledikten sonra büyük değer vermiş ve Kübalı çevirmenlerin yardımı ile İspanyolcaya çevrilmesini ve Küba’da basılmasını önermişti. Castro düştüğü notta, 'Bu kitap Küba’nın sosyalist inşa çabalarındaki sorunları yürekli bir şekilde değerlendiriyor' demişti.

 

Hikmet Çiçek

Küba Devrimi’nin lideri Fidel Castro’nun İspanyolcaya çevrilmesini istediği kitap şimdi Türkçeye çevrildi. 'Küba Sosyalizminin Yolu ve Geleceği' adlı kitap Canut Yayınları’nın 'Dünya Sosyalizmi Dizisi'nden çıktı.

Küba'nın unutulmaz lideri Castro, kitabın taslağını inceledikten sonra kitabın içerdiği düşüncelere büyük değer vermiş ve Küba’lı çevirmenlerin yardımı ile İspanyolcaya çevrilmesini ve Küba’da basılmasını önermişti. Fidel Castro, kitabın İspanyolca baskısına düştüğü notta, bu kitap Küba’nın sosyalist inşa çabalarında karşılaşmış olduğu sorunları “yürekli bir şekilde” değerlendiriyor ifadesini kullanmıştı.

Çin’deki Küba Büyükelçiliği Ataşesi J. Zenen Buergo, “Bu kitap, Küba’nın sosyalist sistemini sistematik olarak ele alan, Çin’de yayımlanan ilk kitaptır” demişti.

'SOSYALİZMİN GÜNCELLENMESİ'

Kitabın yazarı Mao Xianglin Çin’in önemli Marksist araştırmacılarından. Profesör Mao Xianglin, Çin Sosyal Bilimler Akademisi (CASS) Latin Amerika Enstitüsü Küba Araştırmaları Merkezi danışmanı ve Dünya Sosyalizmi Araştırmaları Merkezi’nde araştırmacı. Yazar, yaklaşık 42 yıldır Küba’yı araştırmaktadır. Küba Sosyalizmi (2005) adlı bir diğer başyapıtı ve çok sayıda akademik makalesi bulunmaktadır. Küba konusunda son eseri, bu yıl içinde yayımlanacaktır.

 

Kitapta 12 bölüm boyunca Küba sosyalizmini doğuşundan itibaren yarattığı kurum ve araçlarını, ekonomik yapılarını, Küba’nın dış politika deneyimlerini, Küba sosyalizminin liderlerinin -Fidel, Raul, Che- özel düşünsel şekillenmelerini derinlemesine bir biçimde incelemektedir.

Yazar, aynı zamanda, Küba’nın “sosyalizmin güncellenmesi” adını verdiği son reformların gelişme yönü hakkında önemli değerlendirmeler yapmıştır. Yazara göre, Küba sosyalizminin canlılığı ve en zorlu yılları (1990-1995) aşabilmesinin temel gücü, sosyalizmin Küba’da bu halkın kaçınılmaz tarihsel tercihi olarak ortaya çıkmış olmasıdır.

İHTİYATLI İLERLEYİŞ

Yazara göre, Küba kesinlikle Marks’ın tanımladığı sosyalist toplumu inşa etmeye giden yolda ilerleyecek, Küba toplumunda var olan sosyalist öğeler adım adım güçlendirilmeye devam edecektir. Küba Komünist Partisinin 2011’de giriştiği ve ihtiyatlı bir biçimde ilerlettiği kapsamlı reformlar, Küba sosyalizminin daha gür ve daha derinlemesine bir gelişme göstermesini sağlayacaktır. Küba sadece dünya sosyalizminin dünya kapitalizmine karşı verdiği uzun süreli mücadelenin büyük bir esin kaynağı ve destekçisi değil, aynı zamanda dünyadaki emperyalist-hegemonyacı güçlere karşı direnen, dünya barışının temel gücü olan ve uluslararası ilişkilerdeki adaletsiz siyasi ve ekonomik sistemleri reforma tabi tutmak isteyen üçüncü dünya ülkelerinin öncüsüdür. Küba bu ülkelerin kurduğu bağlantısız 77’ler grubunun kurucusudur ve bu çabalarını günümüzde de sürdürmektedir.

KÜBA-ÇİN İLİŞKİLERİ

Küba küçük bir ülkenin, hegemonyacılığa karşı durmada nasıl başarılı olunabileceğini gösteren başarılı örneklerden biridir, sadece Latin Amerika’daki gelişmekte olan ülkelere değil, diğer kıtalardaki gelişmekte olan ülkelere esin kaynağı olmayı sürdürmektedir. Çok yönlü, Küba-Çin ilişkileri basitçe ortak çıkarlara dayalı ekonomik ve diplomatik ilişkiler değildir, bu iki ülke arasında kopmaz bağlarla bağlı yoldaşlık ilişkileri, ulusal çıkarların ötesine giden çok derin bir bağ oluşturmaktadır, bu bağlamda iki ülkenin iktidar partileri düzenli bir teorik ve siyasi görüş alışveriş ve danışma sistemi oluşturmuşlardır. ÇKP, her parti kongresinden sonra, Küba’ya özel bir heyet göndererek, Küba partisini yeni Çin politikaları hakkında bilgilendirme mekanizmasını işletmektedir. Rusya, sosyalist Sovyetler Birliği’nin Küba ile yürüttüğü güçlü sosyalist dayanışma ilişkilerini devralmış ve bugün de Küba’nın sosyalizm, uluslararası demokrasi ve ulusal bağımsızlık davasını güçlü bir şekilde desteklemektedir. Son iki yüzyılın tarihinde, böylesi bir uluslararası konjonktür yaşanmamıştır: kapitalist gelişme yolunu izleyen dev bir ülkenin, uluslararası çıkarları, Küba gibi sosyalizm yolunda ilerleyen bir ülke ile büyük ölçüde yakınlaşmıştır. Küba üzerindeki Amerikan ekonomik-teknolojik ambargosunun olumsuz etkileri, ABD’nin yıkıcı politik etkisi, kültürel yollarla ve kilise üzerinden sızma çabaları azımsanamaz. Fakat kitapta incelendiği gibi, Küba bu zorlukları aşacak öz-güvene ve dünya ölçeğinde güçlü dostlara sahiptir.


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

    Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamış..!
 
  HIZLI ARA
 
 
 
  HAVA DURUMU
 
..

Mersin Haberleri, Mersin Son Dakika, Mersin Haber, Haberler, Son Dakika, Mersin, Mersin Siyaset 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GİRİŞ SAYFAM YAP SIK KULLANILANLARA EKLE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
demokratmersin.com © Copyright 2007-2019 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA